Úterý 19. února 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Do Zábřeha přijede Duo Jamaha

19.02.2019 - Do Zábřeha přijede Duo Jamaha - Hvězdy ze Šlágru

Počasí

Jasno

19.02.2019 - Úterý

Teplota: 8 / 1 - Jasno

Zataženo

20.02.2019 - Středa

Teplota: 8 / 1 - Zataženo

Horská služba Jeseníky oslaví 70 let

14. srpna 2018 - 14:01

Zpět na seznam článků

„V současné době má sedm okrsků, ve kterých slouží osmapadesát členů,“ říká náčelník HS Jeseník Michal Klimeš

Horská služba Jeseníky oslaví 70 let

ilustrační snímek zdroj : R. Zeman

Hned první den v září oslaví Horská služba Jeseníky na tábořišti v Karlově pod Pradědem mezi desátou a šestnáctou hodinou sedmdesát let od oficiálního založení v roce 1948.

Po druhé světové válce, konkrétně od roku 1946 začínají turisté navštěvovat naše hory a to jak v létě, tak i za účelem lyžování v zimních měsících. „S narůstající návštěvností a tím i úrazovosti se začala jevit potřeba nějaké organizace, která by se touto problematikou začala zabývat,“ uvedl k počátkům HS v pohoří Michal Klimeš, náčelník Horské služby Jeseníky.

V roce 1947 se pak dohodl tehdejší chatař na Barborce pan Václav Myšák s členy Horské záchranné služby v Krkonoších o zřízení podobné služby v Jeseníkách. „V témže roce absolvuje v Krkonoších i základní kurz HZS a po mnoha únavných jednáních se státními orgány se 21. května 1948 podařilo na chatě Barborce podepsat protokol o založení HZS Jeseníky. Dnes je na vstupu do chaty Barborky umístěna pamětní deska této významné události,“ připomíná Michal Klimeš

Vedoucím HZS Jeseníky byl ustanoven Vašek Myšák a druhým členem se stává pan Jan Dohnal, příslušník SNB z Rýmařova, který ve volném čase vykonává první pochůzky v terénu od Skřítku na Barborku. „V místech s největší návštěvností vznikají okrsky HZS a přicházejí další dobrovolníci, kteří ve velmi skromných podmínkách začínají tvořit základy dnešní organizace – Horské služby. První se rekrutují hlavně z řad lesních zaměstnanců, jejichž velkým přínosem byla především znalost místního terénu při hledání zbloudilých,“ vzpomíná náčelník Klimeš.

Se zvýšenými nároky na úroveň Horské služby rostlo i materiální vybavení záchranných stanic i členů. „Kromě základních pomůcek, jako svozné saně, lyžařská a horolezecká výstroj, oblečení členů a zdravotnický materiál, pronikají do vybavení další pomůcky pro záchrannou i preventivní činnost,“ doplnil Michal Klimeš.

Zároveň pozval všechny příznivce Horské služby i Jeseníků na první zářijovou sobotu, kdy horští záchranáři ukážou veřejnosti, jak jsou v současné době vybaveni a co všechno dělají. „Návštěvníky našich oslav čekají ukázky činnosti a používaného materiálu a zájemcům zblízka ukážeme naší techniku. K dispozici bude také lanovka pro děti a ukázka, jak naši členové perfektně zvládají záchranu z lanové dráhy,“ upřesnil náčelník Klimeš.

 
 

Autor: red., R. Zeman

Fotogalerie

ilustrační snímek           zdroj : R. Zeman

Další články z rubriky

Šumperská „pětka“ bude slavit padesát let!

Šumperská „pětka“ bude slavit padesát let!

Pozvánka ZŠ Šumperk, Vrchlického 22

Cenu města Zábřeh obdrží František Eliáš

Cenu města Zábřeh obdrží František Eliáš

Převezme ji na Reprezentačním plese

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.