Horská služba bude mít 24 nových členů
13. června 2012 - 10:17
Jak probíhal výcvik budoucích záchranářů Horské služby
foto: Ondřej Jašek
V minulém týdnu se na Vysočině v malé obci Milovy uskutečnila letní škola Horské služby, kde se budoucí záchranáři učili různým dovednostem a znalostem, které budou potřebovat ve službě. Školu navštívilo 27 čekatelů ze všech sedmi oblastí, kde Horská služba působí. Rekreační zařízení Poslední Míle poskytlo ideální zázemí jak pro ubytování s výbornou stravou, tak i pro výuku teorie s přednáškovým sálem pizza baru Večernice.
První těžkou pověrkou pro čekatele, byl pondělní dopolední test fyzické zdatnosti, který spočíval v absolvování trasy o délce deset kilometrů s převýšením tři sta metrů v časovém limitu padesát pět minut. Náročný časový limit se bohužel nepodařilo splnit třem účastníkům a museli výcvikový kurz opustit. Odpoledne odstartovala praktická výuka na Drátenické skále, kde instruktoři HS zbudovali tři stanoviště na kterých se nacvičovaly základní dovedností jako je slanění, zachycení pádu lezce a různé druhy výstupu po laně.
Pro nepřízeň počasí se od úterního rána čekatelé věnovali teorii, technika záchranných prací v letním období, anatomie a poskytování první pomoci, horolezectví v letním období.
Pro středeční den se již počasí umoudřilo a dovolilo záchranářům vyrazit nacvičovat do terénu, přesněji na Čtyři palice. Jednotlivá stanoviště pro nácvik evakuace zraněného z exponovaného terénu budovali samotní čekatelé za asistence cvičitelů a pod bedlivým dohledem instruktorů HS. Na prvním stanovišti se nacvičovala záchrana lezce ze skalní stěny. Na druhém stanovišti probíhal nácvik transportu pacienta v evakuačním vaku a třetí stanoviště seznamovalo s transportem pacienta v evakuačním šátku. V odpoledním programu bylo naplánováno lezení. Jednotlivá družstva vyrazila na Čtyři palice, Dráteník a Paseckou skálu.
Topografie a orientace, zdravověda, tyto předměty naplnily čtvrteční dopoledne. V odpoledních hodinách čekal na účastníky kurzu tři a půl kilometru dlouhý orientační běh, který se podařilo absolvovat všem startujícím. Po večeři následovala přednáška z meteorologie, vedená Alenou Zárybnickou.
Na páteční dopoledne by naplánována poslední přednášková šňůra složená ze zdravovědy, vedení a organizace záchranných prací, historie a organizace Horské služby. Na odpoledne byla naplánovaná cvičná záchranná akce, kterou měli ve své režii čekatelé. Byl zvolen vedoucí zásahu, který po obdržení tísňového volání svolal krátký brífink, kde došlo k rozdělení do tří záchranných týmů, rozdělení materiálu nutného pro záchranu ve skalním terénu a určení dalšího postupu včetně komunikace mezi týmy. Každý tým měl svého vedoucího, jenž koordinoval jednotlivé úkoly v týmu a komunikoval s velitelem akce. Lokalita zásahu byla na Čtyřech palicích. Na místě byla nalezena žena, která měla na svědomí tísňové volání. Popsala, že její syn Josífek pravděpodobně zbloudil a už hodinu se jej snaží bezvýsledně nalézt. Dále když přicházela pod skálu tak její pes začal štěkat na dva lezce, ti se lekli a jeden z nich spadl z několika metrů na skalní římsu, byl v bezvědomí a druhý lezec si při jeho záchraně popálil ruce od lana a zůstal vyset ve skalní stěně.
Na srazišti pod místem zásahu vedoucí přidělil prvním dvěma tymům záchranu lezců a třetí tým vyslal na pátrací akci po zbloudilém. Jako první se ohlásil tým jedna, kdy se po zbudování jistícího stanoviště spustil záchranář k lezci na skalní římsu, vyšetřil jej a zjistil závažná poranění, páteře a hlavy, která si vyžadovala transport leteckou záchrannou službou(LZS) do nejbližšího trauma centra. Velitel akce žádal LZS, ale bohužel nebylo vyhověno, tak byl lezec transportován v evakuačním vaku a předán rychlé lékařské pomoci(RLP). Druhý tým zajistil lezce ve stěně, ošetřil jeho lehká zranění, transportoval jej na sraziště a předal do domácího léčení. Třetí tým nalezl zbloudilého Jozífka asi po dvaceti minutách, dezorientovaného, intoxikovaného marihuanou a bez zranění, ale na velice špatně přístupné skalní římse. Po zbudování jistícího stanoviště a spuštění prvního záchranáře, se musel celý tým vypořádat s problémy, které jim Josífek připravil, svou neochotou spolupracovat. Nakonec se jej podařilo transportovat pomocí evakuačního šátku a na srazišti byl předán matce. Akce byla ukončena po předání záchranného materiálu vedoucímu akce, krátkém zhodnocení a poděkování nejen záchranářům, ale i figurantům. Vše probíhalo za dohledu zkušených instruktorů HS, kteří později také zhodnotili celý průběh akce.
Sobota byla dnem závěrečných zkoušek. Dopoledne měli všichni studijní volno a po vydatném obědě to vše začalo. Každý z čekatelů musel absolvovat šest stanovišť, a prokázat znalost jak teorie, tak i praktické ukázky. Stanoviště byla tato, organizování záchranných prací, orientace v topografii, provádění techniky záchranných prací v letním období, historie a organizace horské služby, poskytování zdravotní pomoci v letním období a horolezectví v letním období.
Závěrečného zhodnocení kurzu se ujal jeho vedoucí Ladislav Bedeč, poděkoval všem za předvedené výkony jak u zkoušek, tak i v průběhu celého kurzu.
Fotografie ze zvičení naleznete ZDE
Nezbývá, než popřát budoucím záchranářům mnoho zdaru a pevné zdraví k dokončení druhé části výcviku v zimní škole v Krkonoších horské boudě Dvoračky.
Autor: Roman Fišnar
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.