Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Úterý 30. listopadu 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Opilá řidička po havárii usnula za volantem

30.11.2021 - Opilá řidička po havárii usnula za volantem - Kolize ve...

Počasí

30.11.2021 - Úterý

Teplota: 2 / 0 - Sníh

01.12.2021 - Středa

Teplota: 4 / 2 - obcasny-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Horská služba je znepokojena

01. prosince 2015 - 21:15

Zpět na seznam článků

Strmým nárůstem úrazů ve všech horských oblastech

Horská služba je znepokojena

ilustrační snímek zdroj foto: archiv

Nejtěžší rok v historii co do počtu úrazů a dalších zásahů má za sebou Horská služba ČR ve všech horských oblastech, kde působí.

Tato situace se promítla do statistika jak právě skončené letní sezóny, tak minulé zimní. „Ani vcelku teplá a sněhem zrovna neoplývající loňská zima neodradila milovníky hor. Výsledkem bylo téměř sedm tisíc zásahů od Šumavy po Beskydy,“ uvedl náčelník Horské služby ČR Jiří Brožek s tím, že letní sezóna k tomu přidala další necelé dva tisíce zásahů. „Rok Horské služby, tedy období od počátku prosince loňského roku do konce letošního listopadu, tak přinesl ještě nedávno těžko uvěřitelné číslo 8.753 zásahů HS,“ komentoval statistiky náčelník Brožek. „Tento počet zásahů jasně ukazuje na maximální vytíženost Horské služby ČR. Je vidět, že jejich práce je skutečně smysluplná a hlavně nezastupitelná,“ řekla k alarmujícím výsledkům práce HS Karla Šlechtová, ministryně pro místní rozvoj.

Nejčastějším zraněním bylo v daném období poranění kloubu. I u zlomených končetin zaznamenala HS nárůst na skoro dva tisíce případů. U 312 zásahů museli záchranáři řešit bezvědomí a ve 36 případech musel lékař dokonce konstatovat smrt. „Na nehodách se nejvíce podílelo lyžování a snowboarding v zimě. V celkovém počtu 5.268 výjezdů jsme řešili 6.325 nejrůznějších zranění, u řady zásahů jsme museli ošetřit víc lidí nebo mnohočetná poranění. V letním období pak vedla pěší turistika, cyklistika a k tomu dříve neuvěřitelných 109 zranění při jízdě na koloběžce,“ doplnil Jiří Brožek. Ve sto pěti případech pak do hor musel letět pro těžce zraněné i vrtulník. Podle oblasti pak nejvíc zásahů provedla Horská služba v Krkonoších, ale i v ostatních oblastech se počet pohybuje kolem dříve obvykle nedosaženého čísla tisíc zásahů HS v každém pohoří.

Vzhledem k těmto varujícím číslům Horská služba apeluje na dodržování všech bezpečnostních pravidel pro pohyb v horském terénu. „Například mnoho cyklistů stále podceňuje používání ochranné přilby. To považujeme za nutné nejen v zimě u lyžařů, ale i v letních měsících u všech, kteří se pohybují v náročném terénu na horském kole. Vytvořili jsme proto kromě Desatera rad pro pohyb na sjezdovkách i Desatero rad pro bezpečný pohyb na kole v horském prostředí, které cyklisté najdou na našich webových stránkách,“ řekl Jiří Brožek. Doplnil, že HS klade silný důraz i na prevenci úrazů a účastní se během letní i zimní sezóny mnoha veřejných akcí. Na nich seznamuje návštěvníky hor se základy zdravotnické pomoci a zásadami bezpečné turistiky.

Autor: red., R. Zeman

Fotogalerie

ilustrační snímek           zdroj foto: archiv

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Čarovný les a BUBU CESTA II.

Čarovný les a BUBU CESTA II.

Fotek: 73
Přidáno: 11.11.2021

Čarovný les a BUBU CESTA I.

Čarovný les a BUBU CESTA I.

Fotek: 74
Přidáno: 11.11.2021

východ slunce Šumperk

východ slunce Šumperk

Fotek: 35
Přidáno: 29.10.2021

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.