Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Čtvrtek 13. června 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Draci oznamují velký comeback!

12.06.2024 - Draci oznamují velký comeback! - Po dlouhých deseti...

Počasí

13.06.2024 - Čtvrtek

Teplota: 18 / 7 - Oblačno

14.06.2024 - Pátek

Teplota: 20 / 6 - Oblačno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Horská služba v Jeseníkách dostala Dětskou Mírovou cenu

21. srpna 2019 - 19:51

Zpět na seznam článků

Anděla pro lepší svět

Horská služba v Jeseníkách dostala Dětskou Mírovou cenu

Horská služba Jeseníky dostala Dětskou Mírovou cenu zdroj foto: HS

Horská služba ČR ve středu 21. srpna dostala v sídle HS Jeseníky od dětí ze Školičky základů umělecké práce pro děti z Malé Morávky Dětskou Mírovou cenu – Anděla pro lepší svět.

Cena v podobě malované dřevořezby bude posléze umístěna ve Špindlerově Mlýně v budově HS ČR. „Vzhledem k tomu, co anděl představuje a kdo jej už dostal, je to pro nás obrovská čest. Považujeme cenu za ocenění všech našich záchranářů za celou dlouholetou historii Horské služby. Je to pro nás zároveň závazek, abychom neslevovali z našich náročných standardů a dál a ještě lépe sloužili všem návštěvníkům hor i místním obyvatelům,“ komentoval předání ceny Pavel Antl, ústřední náčelník Horské služby ČR.

 Dětská Mírová cena – Anděl pro lepší svět zdroj foto: HS

Projekt Anděl pro lepší svět - Dětská Mírová cena založil v roce 2010 ve Školičce základů umělecké práce pro děti z Malé Morávky při Galerii U Šťastných Bobtailů malý, tehdy jen šestiletý student starých uměleckých řemesel Ondřej Pánek.

Dětská Mírová cena – Anděl pro lepší svět zdroj foto: HS

Dnes předaný Anděl vznikl spoluprací žáků Školičky a účastníků Letní Dětské Řezbářské  Školičky v Malé Morávce podle návrhu slečny Akayenny Alvarado z Mexika. „Andělé jsou určeni osobám vysokého morálního kreditu, institucím spravujícím paměť lidstva, organizacím pomocným a chránícím, jednotlivcům se specifickým osobním přínosem pro člověka a lidstvo a vojákům, čestným lidem nebo osobám, jejichž smrt byla symbolem cti a statečnosti,“ uvedla při předání výtvarnice a mistra lidových uměleckých řemesel Helena Vaculíková.

Dětská Mírová cena – Anděl pro lepší svět zdroj foto: HS

 Dětská Mírová cena – Anděl pro lepší svět zdroj foto: HS

Andělů je již 131. Obdrželi je někteří státníci a duchovní vůdci. Např. Alžběta ll., Harald V., oba žijící papežové a Dalajláma, in memoriam. občan Havel, vynikající sportovci(Dana Zátopková, Josef Masopust, Věra Čáslavská, Zdeněk Zerzáň…), z organizací například Armáda ČR, vojáci padlí v Afghánistánu, hrdinové Heydrichiády nebo sedm statečných československých parašutistů z krypty kostela sv. Cyrilla a Metoděje v Resslově ulici v Praze. Držitelem ceny je i sir Nicholas Winton, prof. MUDr Jan Pirk či in memoriam Egon Redlich a Antonín Kalina - Spravedlivý mezi národy (zachránci židovských dětí).

Dětská Mírová cena – Anděl pro lepší svět - Zdeněk Zerzáň jeden z držitelů ceny zdroj foto: HS

Anděl č. 131 se jmenuje Anděl se srdcem hor. Předcházel ho v březnu 2017 anděl pro emeritního náčelníka HS Jeseníky Zdeňka Zerzáně a následovat ho bude příští rok Anděl pro leteckou záchrannou službu. Nejmladší účastnicí práce na ceně jsou čtyři roky. Nejstarší je pak svolavatelka Letní Školičky a babička dvou externích žáků Školičky základů umělecké práce pro děti z Malé Morávky, Eva Pandora Ráčková.

Autor: red., R. Zemna, zdroj foto: HS

Fotogalerie

Horská služba Jeseníky dostala Dětskou Mírovou cenu     zdroj foto: HS

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

VESELENÍ šumperské školky

VESELENÍ šumperské školky

Fotek: 93
Přidáno: 24.05.2024

Gastro festival Jídlo na ulici

Gastro festival Jídlo na ulici

Fotek: 65
Přidáno: 18.05.2024

Zábřeh - historická vozidla 2024

Zábřeh - historická vozidla 2024

Fotek: 109
Přidáno: 11.05.2024

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.