Středa 22. března 2023 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Jednotky hasičů zachránily studenty z 10. patra kolejí

21.03.2023 - Jednotky hasičů zachránily studenty z 10. patra kolejí -...

Počasí

22.03.2023 - Středa

Teplota: 14 / 4 - obcasny-Déšť

23.03.2023 - Čtvrtek

Teplota: 18 / 8 - Zataženo

Horská služba vyhlásila v Jeseníkách 3.stupeň lavinového nebezpečí

03. února 2023 - 17:30

Zpět na seznam článků

Varování pro návštěvníky hor

Horská služba vyhlásila v Jeseníkách 3.stupeň lavinového nebezpečí

Horská služba vyhlásila v Jeseníkách 3.stupeň lavinového nebezpečí zdroj: HS

Horská služba v Jeseníkách vyhlásila v pátek 3. února, na základě měření v rámci lavinové prevence 3. stupeň lavinového nebezpečí z pěti bodové škály. „Túry vyžadují velkou opatrnost a výbornou znalost lavinové problematiky. Nutná je volba bezpečné trasy. Rozhodně doporučujeme všem návštěvníkům hor pohybovat se jen po vyznačených trasách,“ říká lavinový preventista z Jeseníků Jiří Hejtmánek.

V Jeseníkách leží v nadmořské výšce 1300 metrů okolo sedmdesáti centimetrů sněhu. Za posledních čtyřicet osm hodin připadlo pětadvacet centimetrů nového prachového sněhu. Na závětrných lavinových svazích je sněhu uloženo více.

Sníh napadl na promrzlý a tvrdý povrch. „Na hřebenech dnes panovalo převážně zatažené počasí s mírnou mlhou, středně silným větrem a teplotou kolem minus 8 stupňů,“ popisuje dnešní počasí v Jeseníkách Jiří Hejtmánek.

Uvolnění laviny je při třetím stupni lavinového nebezpečí možné již při malém dodatečném zatížení, a to zejména na strmých svazích. V některých případech je možnost samovolného uvolnění velkých lavin. „Třetí stupeň lavinového nebezpečí představuje značné nebezpečí. Sněhové profily v Jeseníkách vykazují nízkou stabilitu, takže nedoporučujeme lidem vstupovat na svahy nad 30 stupňů sklonu a být celkově velmi opatrní. Žádný lavinový svah v Jeseníkách neprotíná značená turistická cesta, takže nejlépe se turisté vyvarují lavinovému nebezpečí tím, že se budou pohybovat skutečně pouze po značených cestách. Lavinové nebezpečí je zcela reálné a je třeba se mít na pozoru,“ uzavírá náčelník Horské služby Jeseníky Vítězslav Kaller.

Autor: red., Marek Fryš - HS,

Fotogalerie

Horská služba vyhlásila v Jeseníkách 3.stupeň lavinového nebezpečí   zdroj: HS

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.