Pondělí 20. května 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Děti se mohou letos v Šumperku protančit létem

19.05.2019 - Děti se mohou letos v Šumperku protančit létem -...

Počasí

20.05.2019 - Pondělí

Teplota: 19 / 15 - Přeháňky-Déšť

21.05.2019 - Úterý

Teplota: 18 / 11 - Oblačno

retrogami

Horská služba zachraňovala mladou horolezkyni, která spadla z kamenitého srázu

04. prosince 2018 - 20:16

Zpět na seznam článků

Z náročného terénu oblasti Rabštejna

Horská služba zachraňovala mladou horolezkyni, která spadla z kamenitého srázu

Mladá žena, která se pohybovala po lezeckých terénech v oblasti Rabštejna, v úterý 4. prosince před polednem uklouzla, spadla z kamenitého srázu a těžce se zranila.

Výzva přišla HS Jeseníky krátce před dvanáctou hodinou z aplikace Záchranka. „Ihned jsme se na místo vypravili ve dvou s potřebnou lezeckou technikou v těžkém terénním voze. Cestou jsme se potkali se sanitním vozem zdravotnické záchranné služby. Přeložili jsme k nám jejich zdravotnické vybavení k nám a snažili se dostat co nejblíž místu nehody,“ popsal výjezd Tomáš Skokan, zasahující člen Horské služby Jeseníky.

Záchranáři se ovšem v automobilu až ke zraněné nedostali. „Vzali jsme všechno, co jsme mohli potřebovat a zbytek cesty už došli po svých. Na místě jsme viděli, že žena se po pádu kutálela asi deset metrů po kamenitém povrchu a pak zůstala zaklíněná na skalním výběžku,“ uvedl k situaci na místě Tomáš Skokan s tím, že k nehodě dorazili i členové Hasičského záchranného sboru.

akce HS Jeseníky zdroj R. Zeman

Záchranáři poté vytvořili na skále několik jistících bodů a vylezli ke zraněné lezkyni. „Na vrcholu jsme jí vytáhli šetrně ze zaklínění, zafixovali jí do vakuové matrace a lékař zdravotnické záchranné služby jí podal léky proti bolesti. Pak jsme jí pomocí lanové techniky spustili dolů,“ doplnil Tomáš Skokan, který upřesnil. „Naši záchranáři pak s pomocí hasičů i zdravotníků přenesli zraněnou na nosítkách těžším terénem až k čekající sanitce. Vzhledem k podezření na poranění páteře jsme jí nechtěli překládat do našeho terénního vozu a pak zase do sanitky,“ dodal k záchranné akci Michal Klimeš, náčelník Horské služby Jeseníky s tím, že zdravotníci pak ženu převezli k dalšímu ošetření.

Náčelník Klimeš poděkoval všem záchranářům za neocenitelnou pomoc během záchranných prací.

AKTUALIZOVÁNO 5. prosince: V místě zasahovali profesionální hasiči z Uničova a Šumperka a dobrovolní hasiči z Libiny, kteří ve spolupráci s dalšími záchrannými složkami těsně před polednem vyjeli k záchraně ženy, která spadla ze skály Rabštejn u Oskavy.

Oskava - zásah hasičů zdroj foto: HZS OLK

Oskva - zásah hasičů zdroj foto: HZS OLK

Oskva - zásah hasičů zdroj foto: HZS OLK

„Hasiči ji naložili na vakuová nosítka a společně s členy horské služby a za asistence lékaře ji transportovali obtížným skalním terénem asi patnáct metrů z prudkého srázu na zpevněnou komunikaci a poté dalších dvě stě metrů na parkoviště k sanitnímu vozu, kde ji předali do péče zdravotnické záchranné služby,“ uvedla mluvčí HZS Olomouckého kraje Vladimíra Hacsiková.

Autor: red., R. Zemna, zdroj foto: HS

Fotogalerie

Další články z rubriky

Zábřeh má druhý nejpřívětivější úřad v Olomouckém kraji

Zábřeh má druhý nejpřívětivější úřad v Olomouckém kraji

Porota hodnotila, jak je úřad dostupný, transparentní, komunikující vůči občanům a jaké nadstandardní...

Regulovčík 2019 v Olomouckém kraji

Regulovčík 2019 v Olomouckém kraji

Soutěž byla rozdělena do tří disciplín

Exkluzivní Fotogalerie

Mikulov bavil Šumperk I.

Mikulov bavil Šumperk I.

Fotek: 36
Přidáno: 13.05.2019

Mikulov bavil Šumperk II.

Mikulov bavil Šumperk II.

Fotek: 42
Přidáno: 13.05.2019

Velikonoce na zámku Velké Losiny

Velikonoce na zámku Velké Losiny

Fotek: 23
Přidáno: 20.04.2019

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.