Nemocnice Šumperk - lékárna
Betlémy
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pátek 14. prosince 2018 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Horská služba v plném nasazení pro zimní sezónu

14.12.2018 - Horská služba v plném nasazení pro zimní sezónu -...

Počasí

Zataženo

14.12.2018 - Pátek

Teplota: 1 / -6 - Zataženo

Oblačno

15.12.2018 - Sobota

Teplota: 1 / -2 - Oblačno

Nemocnice Šumperk

Horská služba zachraňovala mladou horolezkyni, která spadla z kamenitého srázu

04. prosince 2018 - 20:16

Zpět na seznam článků

Z náročného terénu oblasti Rabštejna

Horská služba zachraňovala mladou horolezkyni, která spadla z kamenitého srázu

Mladá žena, která se pohybovala po lezeckých terénech v oblasti Rabštejna, v úterý 4. prosince před polednem uklouzla, spadla z kamenitého srázu a těžce se zranila.

Výzva přišla HS Jeseníky krátce před dvanáctou hodinou z aplikace Záchranka. „Ihned jsme se na místo vypravili ve dvou s potřebnou lezeckou technikou v těžkém terénním voze. Cestou jsme se potkali se sanitním vozem zdravotnické záchranné služby. Přeložili jsme k nám jejich zdravotnické vybavení k nám a snažili se dostat co nejblíž místu nehody,“ popsal výjezd Tomáš Skokan, zasahující člen Horské služby Jeseníky.

Záchranáři se ovšem v automobilu až ke zraněné nedostali. „Vzali jsme všechno, co jsme mohli potřebovat a zbytek cesty už došli po svých. Na místě jsme viděli, že žena se po pádu kutálela asi deset metrů po kamenitém povrchu a pak zůstala zaklíněná na skalním výběžku,“ uvedl k situaci na místě Tomáš Skokan s tím, že k nehodě dorazili i členové Hasičského záchranného sboru.

akce HS Jeseníky zdroj R. Zeman

Záchranáři poté vytvořili na skále několik jistících bodů a vylezli ke zraněné lezkyni. „Na vrcholu jsme jí vytáhli šetrně ze zaklínění, zafixovali jí do vakuové matrace a lékař zdravotnické záchranné služby jí podal léky proti bolesti. Pak jsme jí pomocí lanové techniky spustili dolů,“ doplnil Tomáš Skokan, který upřesnil. „Naši záchranáři pak s pomocí hasičů i zdravotníků přenesli zraněnou na nosítkách těžším terénem až k čekající sanitce. Vzhledem k podezření na poranění páteře jsme jí nechtěli překládat do našeho terénního vozu a pak zase do sanitky,“ dodal k záchranné akci Michal Klimeš, náčelník Horské služby Jeseníky s tím, že zdravotníci pak ženu převezli k dalšímu ošetření.

Náčelník Klimeš poděkoval všem záchranářům za neocenitelnou pomoc během záchranných prací.

AKTUALIZOVÁNO 5. prosince: V místě zasahovali profesionální hasiči z Uničova a Šumperka a dobrovolní hasiči z Libiny, kteří ve spolupráci s dalšími záchrannými složkami těsně před polednem vyjeli k záchraně ženy, která spadla ze skály Rabštejn u Oskavy.

Oskava - zásah hasičů zdroj foto: HZS OLK

Oskva - zásah hasičů zdroj foto: HZS OLK

Oskva - zásah hasičů zdroj foto: HZS OLK

„Hasiči ji naložili na vakuová nosítka a společně s členy horské služby a za asistence lékaře ji transportovali obtížným skalním terénem asi patnáct metrů z prudkého srázu na zpevněnou komunikaci a poté dalších dvě stě metrů na parkoviště k sanitnímu vozu, kde ji předali do péče zdravotnické záchranné služby,“ uvedla mluvčí HZS Olomouckého kraje Vladimíra Hacsiková.

Autor: red., R. Zemna, zdroj foto: HS

Fotogalerie

Další články z rubriky

Horská služba v plném nasazení pro zimní sezónu

Horská služba v plném nasazení pro zimní sezónu

Krizové telefonní číslo +420 1210, kterým se návštěvníci hor dovolají přímo na dispečink příslušné...

Řidička v Postřelmově čelně narazila do stromu

Řidička v Postřelmově čelně narazila do stromu

Po nárazu se vozidlo přetočilo na střechu

 Šumperské Setkávání generací 2018

Šumperské Setkávání generací 2018

Pro velký zájem se koná tři dny

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.