Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Sobota 15. června 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Na tuzemský trh směřovalo přes tunu chilli papriček s pesticidy

15.06.2024 - Na tuzemský trh směřovalo přes tunu chilli papriček s...

Počasí

15.06.2024 - Sobota

Teplota: 25 / 12 - PoloJasno

16.06.2024 - Neděle

Teplota: 22 / 15 - obcasny-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Horská výzva byla po řádění vichru opravdovou výzvou

23. září 2018 - 08:58

Zpět na seznam článků

Letošní poslední „štace“ byla náročná

Horská výzva byla po řádění vichru opravdovou výzvou

Horská výzva Krkonoše - druhým dogtrekařem byl další Plzeňák Vlastimil Váger - foto:P. Pátek PatRESS.cz

Mimořádně dramatická byla poslední zastávka Rock Point – Horské výzvy. Také v Krkonoších, kde seriál horských běhů a trekingu tento víkend finišoval, řádila bouře s vichrem, která se prohnala Evropou. Silný poryv větru pak doslova smetl celé zázemí závodu.

Pořadatelé nakonec museli půlnoční start královské kategorie Long z bezpečnostních důvodů zcela zrušit. „Všechno přišlo doslova ve vteřině. Nejprve lehce poprchávalo a náhle fouknul vítr takovou silou, že s neskutečnou lehkostí zvedl hlavní stan a začal ohýbat a lámat jeho konstrukci. Dvacet lidí na ni skočilo a snažilo se stan zatížit a udržet, jinak by odletěl jako papír. Ve velmi krátké chvilce bylo naše zázemí srovnáno se zemí. Jedna věc byla, že bychom nestihli komfortně odbavit registraci a závod odstartovat, druhou otázkou byla bezpečnost, kdy jsme po domluvě s horskou službou závod Long museli zrušit. Po tom, co jsme tu zažili, nikdo z nás nechtěl riskovat, že se komukoli cokoli stane. To, že nedošlo k jiným než materiálním škodám, tak trochu považuji za zázrak a nehodlali jsme nikoho ohrozit.  Nikdo totiž nevěděl, jak moc by to pak na hřebeni bylo nebezpečné,“ popsal dramatické chvíle ředitel seriálu Pavel Zitta.

start kategorie Half foto:P. Pátek PatRESS.cz

Silný vítr, který se prohnal celým Českem lámal stromy a způsobil značné škody. Pořadatelé závodu ale závěrečný podnik letošního osmého ročníku skrečovat nehodlali. „Věděli jsme, že pokud už nic dalšího nepřijde, jsme schopní zázemí do rána znovu připravit a starty dalších závodů zajistit,“ prohlásil Zitta.

Horská výzva se stala výzvou tentokrát nejen pro závodníky, ale i pro pořadatele, kteří svedli boj nejen s přírodním živlem, ale i s časem.  Přes noc se vše podařilo znovu provizorně postavit a sobotní část mohla proběhnout přesně podle plánu. „Dokonce bych se vsadil, že ti, kteří netušili, co nás v pátek večer potkalo, to ani nepoznali. Můj tým si zaslouží velké poděkování, jak si se vzniklou situací dokázal poradit, protože si troufám říci, že to závod až na trasu Long nijak nepoznamenalo,“ byl hrdý na své parťáky Pavel Zitta.

nejrychlejší Halfista Otto Krattner z Plzně foto:P. Pátek PatRESS.cz

A závodníci se odvděčili skvělým přístupem i výkony. Do Pece pod Sněžkou nakonec dorazilo na pět set běžců, kteří si to mezi sebou rozdali na trasách Half  a Short  ve tradičních kategoriích rozdělených na jednotlivce, dvojice a dogtrekaře. „Podle pravidel můžeme v takovém případě závod bez náhrady zcela zrušit, ale přihlášeným na trasu Long jsme umožnili přeregistraci na Half nebo převedení startovného do jimi vybraného závodu v příštím ročníku,“ popsal vstřícný krok ředitel Zitta.

nejrychlejší dogtrekař na Halfu Jan Krabec z Plzně foto:P. Pátek PatRESS.cz

Krkonoše byly závěrečnou pátou zastávkou seriálu, kde se braly poslední body do celkového hodnocení. „Trasu Long, díky svému zrušení, jsme prostě uzavřeli po čtvrtém závodě. Byla by hloupost začít s body jakkoli jinak spekulovat. To by nebylo fér,“ řekl Zitta.

vítězný mix tým na Halfu Pavel Paloncý a Magdalena Čejková foto:P. Pátek PatRESS.cz

Krkonoše jsou brány jako královna českých hor a na závěrečný podnik dorazila také řada hostů a známých jmen v běžeckém světě. Ti všichni si nakonec závod užili na střední distanci Half. 

Zdeněk Kříž a Tomáš Maceček foto:P. Pátek PatRESS.cz

Účastníci se poměřili třeba s velkým dobrodruhem Pavlem Paloncým, nejlepším českým ortopedem-běžcem Mílou Rouskem, ale i se Zdeňkem Křížem či Tomášem Macečkem, mistrem ČR v ultra trailu nebo i s ambasadorem závodu Pavlem Brýdlem, aktuálním mistrem ČR ve skymaratonu.  „Ke mně ty Krkonoše patří. Byl jsem tu několikrát a vždycky se tu děly věci. Jednou tu na Sněžce mrzlo a sněžilo, jednou jsem si sám šil nohu, jednou tu bylo strašné vedro, teď jsme přijeli na Long a šli Half a k tomu ten vichr, takže tady jsem měl zážitek vždy velký,“ usmál se Pavel Paloncý, který s Magdalenou Čejkovou jasně zvítězil v kategorii Mix týmů.  „U mě je ten týmový závod, a mám to v sobě hluboce zakořeněné, o tom, že tým jde spolu, pomáháte si navzájem, vyhráváte spolu, prohráváte spolu, to je prostě to základní pravidlo,“ připomněl své základní principy, které by měl ctít každý týmový hráč, Paloncý.

vítězný mix tým na Halfu Pavel Paloncý a Magdalena Čejková foto:P. Pátek PatRESS.cz

Absolutním vítězem Halfu se ale stal Otto Krattner z Plzně, který se jako jediný dokázal dostal pod tři hodiny. Druhý za ním byl právě ortoped Míla Rousek a pódium uzavřel Miroslav Šmatolán. Na poloviční trase se ale neztratili ani Longaři. Lucie  Samcová s Veronikou Martínkovou ukázaly, že nejrychleji zvládnou zaběhnou i Half.  To suveréni letošního ročníku na Longu Radek Steklý a Honza Žaloudek byli tentokrát stříbrní za vítěznou mužskou dvojicí Martinem Janikem a Tomášem Kubičíkem.

nejrychlejší Halfista Otto Krattner z Plzně foto:P. Pátek PatRESS.cz

Dalším suverénem na dlouhé trati Vlastou Vágnerem se nenechal zaskočit vítězný dogtrekař na Halfu Jan Krabec.  Dogtrekařům tedy stále kralovali Plzeňáci., přestože Dominiku Slavotínkovou porazila se svým psem Jana Kakáčová. „Byl opravdu velký rozdíl jít z Longu na Half. Běželo se rychleji a větší intenzitou. Kolega chtěl závod původně vypustit, ale nakonec jsem ho přemluvil, ale určitě jsme chtěli vyhrát,“ popsal rozdíly Radek Steklý, člen stříbrného mužského týmu na Halfu.

Nakonec se ale soupeřilo ve čtrnácti kategoriích a nechyběl ani nesoutěžní benefiční Pochod s Mixitkou, který se v Krkonoších šel pro Kubíka, který od narození trpí svalovou dystrofií.

ambasador Pavel Brýdl s Kubíkem foto:P. Pátek PatRESS.cz

Pořadatelé chlapci, který je se svojí maminkou pravidelnou součásti pochodu, nakonec přispěli částkou přes jedenáct tisíc korun. „I přes všechny peripetie a silné ochlazení byla v rámci poslední zastávky seriálu na místě atmosféra naprosto fantastická. Tím jsme prakticky uzavřeli letošní ročník, ale skutečné finále nás ještě čeká,“ připomněl skutečnost Pavel Zitta, že pořadatelé pro běžce připravili ještě šestý bonusový závod na Pálavě.

Ten se uskuteční 13. října v Mikulově a bude předcházet slavnostnímu vyhlášení celkových výsledků letošního ročníku.

Autor: red., P. Pátek, foto:P. Pátek PatRESS.cz

Fotogalerie

Horská výzva Krkonoše - druhým dogtrekařem byl další Plzeňák Vlastimil Váger - foto:P. Pátek PatRESS.cz

Související články

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

VESELENÍ šumperské školky

VESELENÍ šumperské školky

Fotek: 93
Přidáno: 24.05.2024

Gastro festival Jídlo na ulici

Gastro festival Jídlo na ulici

Fotek: 65
Přidáno: 18.05.2024

Zábřeh - historická vozidla 2024

Zábřeh - historická vozidla 2024

Fotek: 109
Přidáno: 11.05.2024

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.