fitnesskotelna
fitnesskotelna
fitnesskotelna
Neděle 24. října 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Z historie kuchyňských pomocníků

24.10.2021 - Z historie kuchyňských pomocníků - Pozvánka do...

Počasí

24.10.2021 - Neděle

Teplota: 9 / 0 - SkoroJasno

25.10.2021 - Pondělí

Teplota: 11 / 4 - Jasno

fitnesskotelna

Horská výzva uzavřela v Mikulově 11. ročník

10. října 2021 - 20:39

Zpět na seznam článků

Bonusová Pálava nalákala běžce z celého světa

Horská výzva uzavřela v Mikulově 11. ročník

start v amiteátru pod Turoldem zdroj foto: P. Pátek - PatRess

 Nejen z celé České republiky, ale i z druhého konce světa se do Mikulova sjeli běžci na závěrečnou zastávku Horské výzvy. Ta přitom byla jen bonusová, když předcházela slavnostnímu vyhlášení celého seriálu horských běhů a trekingu. Závěrečná „pálavská“ štace se mezi běžci těší velké oblibě a může za to i tradiční slunečné jihomoravské počasí. „Máme opravdu velké štěstí. V říjnu po ránu i večer bývá sice už pěkná zima, ale přes den je vždy fantasticky. To je právě ten důvod, proč jsme se před několika lety rozhodli závěr celého seriálu připravit více ve sportovním než jen společenském duchu, a tak slavnostnímu ceremoniálu předchází nejprve fyzický výkon, který si každý pojme po svém. Ve spojení s následující afterparty se takto schází mnohem více závodníků, kteří spolu po celý rok soupeří a nyní mají skvělou příležitost se zastavit a v pohodové atmosféře si popovídat. Počasí nám dosud vždy přálo a ani tentokrát to nebylo jiné. Mám z toho radost,“ shrnul bonusový závod na Pálavě Pavel Zitta, ředitel seriálu.

A jak už Zitta naznačil, na Pálavě se setkali skuteční sportovní nadšenci a milovníci běhu. Ti z mikulovského amfiteátru vybíhali ve dvou vlnách. Pořadatelé od sebe jen oddělili dogtrekaře od samotných jednotlivců. Účastníci si mohli zvolil jednu ze dvou vypsaných distancí – Long a Short o délkách 26 a 13 kilometrů. Přestože je pro Horskou výzvu typický závod dvojic, na Pálavě jde každý sám za sebe. „Přiznám, že mi to i vyhovuje. Pálava byla letos jediný závod, který jsem šla. Zvolím si své tempo a paradoxně jsem byla rychlejší než minula,“ usmála se Radka Kozlová, která na Moravu dorazila z Prahy s devítičlennou mezinárodní skupinou. „Někteří jeli autem, někteří vlakem. Mezi námi je běžec z Austrálie i Brazílie a chtěli jsme si jen užít skvělou atmosféru, která tu je vždy naprosto parádní a ani tentokrát to nemělo chybu,“ byla spokojená Radka Kozlová. A podobně mluvil i David Obleser, který na Horskou výzvu u pravidelně jezdí se sestrou Lucií. „Na Pálavu to máme padesát kilometrů, takže jsem prakticky domácí. Nutí nás sem hezké počasí, prostředí a dobrá trať. Se sestrou to máme jako výlet, prostě vypadneme ze šedi všedního dne a přiznám, že je mi tak trochu jedno, jak závod dopadne, i když tady na Pálavě to vůbec nebylo špatné a běželo to úplně samo,“ byl spokojený David Obleser.

Úsměvy, úsměvy, jen samé úsměvy. Pořadatelé se prakticky s ničím jiným v sobotu nesetkali. Dokonce i běžci, kteří patří mezi českou špičku, netlačili na časové rekordy. Všechny ale překvapil slovenský běžec Dávid Žigo, který s časem 1.53 hod. ovládl šestadvacetikilometrovou trasu Long. „Chtěl jsem hlavně přežít, protože to byl nejdelší závod mého života. Start jsem dostal od přítelkyně k narozeninám. Atmosféra byla super a závod jsem si užil,“ překvapil svým prohlášením vítězný Dávid Žigo, který pochází z Bratislavy, ale studuje v Brně.

vítěz závodu Long Dávid Žigo zdroj foto: P. Pátek - PatRess

Půl druhé minuty za ním skončila legenda českého skyrunningu a ambasador seriálu Horská výzva Pavel Brýdl z Krkonoš. „V cíli mě překvapilo, že jsem měl tak malou ztrátu, protož se mi vůbec neběželo dobře. Sám jsem ale chtěl po delší době spíš nasávat tu vyhlášenou atmosféru na Pálavě, protože jsem se tu běžel vůbec poprvé,“ poznamenal Pavel Brýdl, který k závodu strhnul i brněnského vytrvalce Daniela Roško. „Já měl připraveno, že si s sebou vezmu kameru a dron a po cestě si natočím záběry ze sobotního výletění, ale Pavel mě zlomil a já se nechal strhnout, že s ním více půjdu na výkon, ale to nešlo – chrti do toho bouchali už od začátku a když jsem už na Svatém kopečku viděl, jak za to berou, tak jsem dobrovolně zvolnil a zvolil jakýsi kompromis, kdy jsem si celou akce chtěl také užít,“ usmál se Daniel Roško.

česká legenda skyrunningu Pavel Brýdl zdroj foto: P. Pátek - PatRess

V samostatně hodnocené bonusové zastávce se rozdávaly ceny v osmi kategoriích na dvou trasách. A právě po nich následovalo tolik očekávané slavností předání cen uplynulých dvou let.

trojice nejlepších „Longistů“ s vítězným Dávidem Žigem a druhým Pavlem Brýdlem (vlevo) zdroj foto: P. Pátek - PatRess

Kvůli nařízeným vládním omezením museli pořadatelé původně pětidílný seriál značně přeorganizovat. Nakonec se loni a letos šly dvě zastávky v Jeseníkách a Beskydech, ze kterých vzešli celkoví vítězové, kteří své ceny dostali právě v mikulovském amfiteátru pod Turoldem. „Musím poděkovat Mikulovské rozvojové za skvělé zázemí, které tu v Amfiteátru máme. I spolupráce s městskou policií nám pomohla připravit výbornou tečnou za letošním ročníkem a všichni už se těšíme a věříme, že se nám příští rok podaří seriál připravit v plné verzi a opět se vrátíme do vyhlášených horských zákoutí. Jsme rádi, že si společně dokážeme Horskou výzvu užít a na každé zastávce překonat každý sám sebe a své vlastní výzvy. S tím do toho půjdeme i v dalším roce. Chceme, aby každý našel svoji motivaci neležet doma na gauči,“ uzavřel v Mikulově 11. ročník Pavel Zitta.

Autor: red., P. Pátek, zdroj foto: P. Pátek - PatRess

Fotogalerie

start v amiteátru pod Turoldem      zdroj foto: P. Pátek - PatRess
 účastníci běželi kolem pálavských vinic     zdroj foto: P. Pátek - PatRess
účastníci běželi kolem pálavských vinic     zdroj foto: P. Pátek - PatRess
účastníci běželi kolem pálavských vinic     zdroj foto: P. Pátek - PatRess
Horskou výzvu si účastníci užívají a překonávají při ní vlastní výzvy   zdroj foto: P. Pátek - PatRess

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.