Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pondělí 01. června 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

VIDEO. Vlaky se vrací na zrekonstruovaný Negrelliho viadukt

31.05.2020 - VIDEO. Vlaky se vrací na zrekonstruovaný Negrelliho...

Počasí

01.06.2020 - Pondělí

Teplota: 19 / 9 - SkoroJasno

02.06.2020 - Úterý

Teplota: 18 / 8 - Oblačno

Zde je místo pro Vaši reklamu

I v době koronavirové epidemie můžete darovat krev

27. dubna 2020 - 14:59

Zpět na seznam článků

Jesenická nemocnice oslovuje dárce

I v době koronavirové epidemie můžete darovat krev

V Jesenické nemocnici je nejžádanější krevní skupina O Rh D negativní zdroj foto: R. Miloševská - Agel

Darování krve zachraňuje životy i v době nouzového stavu a karantény. Transfuzní oddělení v Jesenické nemocnici během koronavirové epidemiologie odběry nejcennější tekutiny nepozastavilo, ale důkladně upravilo výběr dárců. Lidé, kteří chtějí krev darovat poprvé, si musí ale ještě chvíli počkat.

V souvislosti se situací ohledně šíření nemoci COVID-19 transfúzní stanice v Jesenické nemocnici upravila výběr dárců pro dárcovství krve a některé preventivní bezpečnostní procedury dokonce provádí duplicitně. „Vylučujeme z odběrů dárce, kteří pobývali v posledním měsíci kdekoliv v zahraničí, byli méně než před čtrnácti dny v karanténě nebo byli v kontaktu s osobou v karanténě. Samozřejmě nepřijímáme ani osoby s příznaky infekce - mající teploty, kašel, zvýšené množství bílých krvinek. Opravdu důsledně odebíráme cestovatelskou a osobní anamnézu, a to jak ve vyšetřovně dárců, tak i na vstupním filtru u vchodu do nemocnice, abychom co nejlépe zajistili bezpečnost jak příjemců transfuze, tak i zaměstnanců nemocnice a samotných dárců,“ vysvětlila primářka úseku hematologie a transfuzní stanice Dagmar Adamová.

Zdravotníci zvou dárce krve k odběrům v menších skupinkách, aby nedocházelo k větší kumulaci osob na chodbě a byly dodrženy bezpečné rozestupy mezi nimi. Zároveň se dbá na zvýšenou hygienu a dodržování nošení roušek. Periodicita odběrů u pravidelných dárců zůstává stejná. „Prvodárce v současné době k odběrům nepřijímáme,“ potvrdila primářka s tím, že situace v zásobování krví v Jesenické nemocnici je dobrá. „Úbytek dárců je kompenzován výrazným snížením potřeby transfúzních přípravků. Největší zájem máme trvale o skupinu O Rh D negativní,“ doplnila Dagmar Adamová.

Autor: red., R. Miloševská, zdroj foto: Agel - R. Miloševská

Fotogalerie

V Jesenické nemocnici je nejžádanější krevní skupina O Rh D negativní   zdroj foto: R. Miloševská - Agel

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.