Investice v řádu desítek milionů korun
28. května 2023 - 10:11
Pokračuje v Šumperku

Šumperk zdroj foto: archiv
Projekt Do odborných učeben bez bariér, který město rozjelo před dvěma lety, se letos dokončí. Investice je rozdělená do etap a jejím výsledkem je zpřístupnění základních škol v ulicích Vrchlického, Sluneční a Dr. E. Beneše dětem s fyzickým hendikepem a také modernizace odborných učeben.
Náklady na realizaci přijdou na více než jedenapadesát milionů korun, přičemž dvaatřicet z nich je vyčleněno v letošním rozpočtu. Velkou část, konkrétně 32,034 milionu korun, pokryje dotace z Integrovaného regionálního operačního programu. Další investice pak město zrealizovalo z vlastních zdrojů. S opravami ve školských zařízeních počítá i letos.
Do první rekonstrukce v rámci projektu Do odborných učeben bez bariér se město pustilo v základní škole ve Vrchlického ulici a stavební práce uvnitř objektu skončily v září 2021. Pro imobilní žáky se v každém podlaží upravilo sociální zázemí, vstup do tříd a do odborných učeben, u tělocvičny se vybudovaly toalety a vstup do šaten pro imobilní, stejně jako venkovní přístupová rampa. Přibyla rovněž venkovní přírodní učebna.
Díky novým rozvodům má dnes škola rychlý internet a wi-fi připojení ve všech prostorách školy, učebny jazyků, fyziky a robotiky jsou vybavené moderními informačními a audiovizuálními technologiemi a také novým nábytkem.
Nejvýraznější změnou je pak přístavba výtahu k západní fasádě učebnového pavilonu, jenž zajistí bezbariérový pohyb žáků v podlažích školy. „Rapotínská firma Prumhor, která byla vybrána jako dodavatel všech stavebních prací a také silnoproudých rozvodů, instalaci výtahu nyní dokončuje. Úpravou ještě projdou venkovní prostory a vstup do tělocvičny a vybuduje se i nový chodník k venkovnímu hřišti,“ uvedl Oto Sedlář, vedoucí oddělení investic odboru RUI.
Ve škole ve Sluneční ulici odstartovaly stavební práce začátkem loňského září a dodavatelská firma z Olomouce zde strávila sedm měsíců. Výsledkem jsou bezbariérové úpravy a nové vybavení tří odborných učeben – přírodopisu, angličtiny a druhé jazykovědné učebny, včetně rozvodů elektřiny, osvětlení, nábytku a instalace moderních technologií.
Součástí zakázky bylo rovněž pořízení mobilního schodolezu, jenž usnadňuje hendikepovaným žákům přístup do jednotlivých pater. „Stejná dodavatelská firma byla vybrána i na rekonstrukci hygienického zázemí ve všech patrech, která se zrealizovala mimo projekt v rámci rozpočtu města a jež přišla na necelých patnáct milionů korun,“ přiblížil další opravy vedoucí oddělení investic a dodal, že škola na své náklady zmodernizovala za tři sta tisíc učebnu fyziky.
Bezbariérová je v současnosti už i škola v ulici Dr. E. Beneše, zakázku měly na starost firmy z Olomouce a Šumperka. Kromě vnitřních stavebních úprav se zde vyměnily elektroinstalace silnoproudu a slaboproudu a pro žáky s omezenou schopností pohybu bylo upraveno hygienické zázemí v někdejších prostorách umývárny v přízemí staré budovy. Součástí zakázky bylo rovněž vybavení učeben informatiky, přírodních věd a fyziky a také velké a malé jazykové učebny nábytkem, osvětlením a moderními technologiemi. Stejně jako ve Sluneční škole zde hendikepovaným žákům usnadňuje přístup do pater schodolez.
Do škol bude město investovat vlastní prostředky i letos. Na ZŠ v ulici 8. května v současnosti finišuje poslední etapa sanace vlhkého zdiva vstupního jihozápadního a bočního jihovýchodního křídla objektu, jež umožní vybudování šaten v suterénu školy. Investice, kterou realizuje olomoucká firma přijde na 14,2 milionu korun.
Stavebním ruchem ožije v červnu rovněž škola v Šumavské ulici. Rapotínská firma zde za 4,165 milionu korun zrekonstruuje hygienické zázemí ve třech podlažích pavilonu C. „Stejně jako v případě prvního podlaží, jež se zrealizovalo loni, půjde o výměnu obkladů, dlažby a sanitární keramiky. Poté bude mít škola všechny toalety zmodernizované,“ vyjmenoval Oto Sedlář. Hotovo by mělo být v polovině srpna.
O prázdninách pak přerovská firma vymění ve škole stávající nefunkční systém měření a regulace vytápění za nový systém. Výsledkem bude rovnoměrné vytápění všech užívaných prostor a také úspora nákladů na vytápění, které loni činily 2,7 milionu korun. Investice si vyžádá 2,16 milionu korun.
Autor: red., mus. S. Singerová
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.