Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pátek 27. ledna 2023 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Začíná demolice nejstarší budovy v areálu FN Olomouc

26.01.2023 - Začíná demolice nejstarší budovy v areálu FN Olomouc -...

Počasí

27.01.2023 - Pátek

Teplota: 1 / -1 - prehanky-Sníh

28.01.2023 - Sobota

Teplota: 2 / -2 - Oblačno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Irská spolupráce šumperského biografu a divadla

19. ledna 2023 - 19:52

Zpět na seznam článků

Pozvánka na premiéru, které bude předcházet dramaturgický úvod Michaela Sodomky

Irská spolupráce šumperského biografu a divadla

pozvánka do kina zdroj: kino Oko

Kino Oko i Divadlo Šumperk nabízejí svým divákům velice různorodou produkci. Přirozeně se tak děje zcela nezávisle na sobě. Přesto se na přelomu kalendářního roku stala poměrně zajímavá náhoda, která obě kulturní instituce v Šumperku spojila. Začalo to v divadle, kde 3. prosince proběhla premiéra dnes již kultovní černé komedie Mrzák inishmaanský dramatika Martina McDonagha. Tento autor, který se narodil v Anglii, ale kořeny má v Irsku, dokáže s humorem vyprávět drsné příběhy lidí z okraje společnosti. Mnohdy těmto originálním příběhům, které se odehrávají v neokoukaných prostředích, nechybí detektivní zápletka nebo pozoruhodná historická událost, která je doplňuje. Není proto divu, že si McDonagh získal řadu příznivců nejen mezi divadelními fajnšmekry, ale i těmi filmovými. Natočil totiž několik celovečerních snímků, které zabodovaly mezi diváky, a zároveň získaly řadu odborných cen. Obdobně to vypadá také s jeho nejnovějším filmem, který jde do české distribuce pod názvem Víly z Inisherinu.

V šumperském kině bude poprvé uveden ve čtvrtek 26. ledna od 20 hodin. Promítání bude předcházet krátký příspěvek věnovaný McDonaghově umělecké tvorbě v podání dramaturga Michaela Sodomky, který byl součástí inscenačního týmu Mrzáka inishmaanského v Divadle Šumperk.  Přednáška se nabízí, už proto, že „Víly“ byly původně divadelní hrou, navíc ze stejné trilogie jako „Mrzák“. Hra ovšem nikdy nedospěla k vydání nebo uvedení na jevišti. Namísto toho ji McDonagh přepsal a natočil jako film, a to po více než dvaceti letech. I přes tento časový rozptyl se ale dají předpokládat mnohé souvislosti mezi oběma díly, které se shodně odehrávají při západním pobřeží Irska na Aranských ostrovech.

Diváci v Šumperku mají díky vzácné shodě těchto dvou titulů možnost porovnat, jak se autorova tvorba během let posunula, a jak si s nezaměnitelnou poetikou poradili šumperští tvůrci oproti těm hollywoodským.

Víly z Inisherinu budou v Kině Oko k vidění také v sobotu 28. a v neděli 29. ledna, Mrzák inishmaanský na hlavní scéně Divadla Šumperk 9. a 28. února.

Autor: red., DŠ, kino Oko - Kamil Navrátil

Fotogalerie

pozvánka do kina           zdroj: kino Oko

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.