Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Sobota 27. července 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Opilý motorkář spadl z motorky

26.07.2024 - Opilý motorkář spadl z motorky - Dopravní nehoda se...

Počasí

27.07.2024 - Sobota

Teplota: 30 / 15 - PoloJasno

28.07.2024 - Neděle

Teplota: 25 / 16 - obcasny-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

J. I. Sadler: Kristus předávající klíče svatému Petrovi

15. prosince 2021 - 12:13

Zpět na seznam článků

Jedno z nejvýznamnějších barokních děl olomouckých malířů

J. I. Sadler: Kristus předávající klíče svatému Petrovi

pozvánka zdroj: VMO

Počátkem roku 2014 byl nečekaně nalezen v prostorách muzea bez jakýchkoliv informačních, provenienčních či jiných údajů fragment velkého malovaného plátna v havarijním stavu. Tento anonymní artefakt podařil rozkrýt a identifikovat jako dílo jednoho z nejvýznamnějších barokních olomouckých malířů Josefa Ignáce Sadlera a co více, jako hlavní oltářní obraz z již neexistujícího kostela sv. Petra a Pavla, který byl až do této doby považován za ztracený.

Plátno o rozměrech přibližně dvě stě padesát krát sto čtyřicet centimetrů zachycuje námět Krista předávajícího klíče apoštolu Petrovi. Představuje symbolické vyjádření pověření apoštola Petra kněžským a biskupským úřadem. Obraz byl namalován v roce 1754 a určen pro kostel sv. Petra a Pavla na Předhradí, který je považován za jeden z nejstarších chrámů v Olomouci a první biskupský v tomto městě. Až do josefínských reforem měl postavení hlavního kostela. V roce 1785 byl ale odsvěcen a v roce 1792, aniž by byl pořízen popis nebo nákres, zbořen. O dochování děl, jež tento chrám původně zdobila, nemáme dodnes jasnou představu.

Zmiňované plátno proto představuje jednu z mála památek této významné stavby, o jejíž existenci víme. Obraz byl zachráněn přemístěním do kostela sv. Kateřiny Alexandrijské v Milovanech, kde byl instalován znovu na hlavní oltář. Ne zcela ideální adjustační podmínky a neblahý osud kostela po 2. světové válce, kdy se celá oblast měnila na vojenské území, se neblaze podepisovaly na stavu plátna. Jeho dovršením bylo nevhodné stočení bez podpory a převoz v rámci většího neroztříděného sběru uměleckohistorických předmětů do Vlastivědného muzea v Olomouci, kde byl od roku 1962 deponován za zcela nevhodných podmínek. Jeho záchrana tak přišla v pravý čas.

V letech 2015 – 2018 byly realizovány čtyři etapy restaurátorských prací, kterých se ujal restaurátor Radomír Surma. Součástí restaurování bylo důkladné zkoumání malby moderními průzkumovými technologiemi (sondážní průzkum, UV, RTG).

V roce 2019 byla završena práce na obnovení tohoto jedinečného díla vytvořením kopie barokního rámu, aby mohl být obraz kompozičně uzavřen a připraven k představení veřejnosti.

Vlastivědné muzeum v Olomouci - Sál Václava III. – 17. prosince – 16. ledna

 

Autor: red., Antonín Valenta, zdroj foto: VMO

Fotogalerie

pozvánka                              zdroj: VMO
pozvánka                              zdroj: VMO

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Den s Horskou službou III.

Den s Horskou službou III.

Fotek: 72
Přidáno: 22.07.2024

Den s Horskou službou II.

Den s Horskou službou II.

Fotek: 68
Přidáno: 22.07.2024

Den s Horskou službou I.

Den s Horskou službou I.

Fotek: 91
Přidáno: 22.07.2024

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.