Středa 19. ledna 2022 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Nové zkušební otázky v autoškolách lépe připraví

18.01.2022 - Nové zkušební otázky v autoškolách lépe připraví -...

Počasí

19.01.2022 - Středa

Teplota: 0 / -4 - Zataženo

20.01.2022 - Čtvrtek

Teplota: 1 / -3 - Sníh

J. I. Sadler: Kristus předávající klíče svatému Petrovi

15. prosince 2021 - 12:13

Zpět na seznam článků

Jedno z nejvýznamnějších barokních děl olomouckých malířů

J. I. Sadler: Kristus předávající klíče svatému Petrovi

pozvánka zdroj: VMO

Počátkem roku 2014 byl nečekaně nalezen v prostorách muzea bez jakýchkoliv informačních, provenienčních či jiných údajů fragment velkého malovaného plátna v havarijním stavu. Tento anonymní artefakt podařil rozkrýt a identifikovat jako dílo jednoho z nejvýznamnějších barokních olomouckých malířů Josefa Ignáce Sadlera a co více, jako hlavní oltářní obraz z již neexistujícího kostela sv. Petra a Pavla, který byl až do této doby považován za ztracený.

Plátno o rozměrech přibližně dvě stě padesát krát sto čtyřicet centimetrů zachycuje námět Krista předávajícího klíče apoštolu Petrovi. Představuje symbolické vyjádření pověření apoštola Petra kněžským a biskupským úřadem. Obraz byl namalován v roce 1754 a určen pro kostel sv. Petra a Pavla na Předhradí, který je považován za jeden z nejstarších chrámů v Olomouci a první biskupský v tomto městě. Až do josefínských reforem měl postavení hlavního kostela. V roce 1785 byl ale odsvěcen a v roce 1792, aniž by byl pořízen popis nebo nákres, zbořen. O dochování děl, jež tento chrám původně zdobila, nemáme dodnes jasnou představu.

Zmiňované plátno proto představuje jednu z mála památek této významné stavby, o jejíž existenci víme. Obraz byl zachráněn přemístěním do kostela sv. Kateřiny Alexandrijské v Milovanech, kde byl instalován znovu na hlavní oltář. Ne zcela ideální adjustační podmínky a neblahý osud kostela po 2. světové válce, kdy se celá oblast měnila na vojenské území, se neblaze podepisovaly na stavu plátna. Jeho dovršením bylo nevhodné stočení bez podpory a převoz v rámci většího neroztříděného sběru uměleckohistorických předmětů do Vlastivědného muzea v Olomouci, kde byl od roku 1962 deponován za zcela nevhodných podmínek. Jeho záchrana tak přišla v pravý čas.

V letech 2015 – 2018 byly realizovány čtyři etapy restaurátorských prací, kterých se ujal restaurátor Radomír Surma. Součástí restaurování bylo důkladné zkoumání malby moderními průzkumovými technologiemi (sondážní průzkum, UV, RTG).

V roce 2019 byla završena práce na obnovení tohoto jedinečného díla vytvořením kopie barokního rámu, aby mohl být obraz kompozičně uzavřen a připraven k představení veřejnosti.

Vlastivědné muzeum v Olomouci - Sál Václava III. – 17. prosince – 16. ledna

 

Autor: red., Antonín Valenta, zdroj foto: VMO

Fotogalerie

pozvánka               zdroj: VMO
pozvánka               zdroj: VMO

Další články z rubriky

Sto let od zrodu legendy

Sto let od zrodu legendy

Liška Bystrouška

Významné šumperské osobnosti

Významné šumperské osobnosti

Ohlédnutí do historie

Exkluzivní Fotogalerie

Zima v Jeseníkách 2021

Zima v Jeseníkách 2021

Fotek: 18
Přidáno: 19.12.2021

Čarovný les a BUBU CESTA II.

Čarovný les a BUBU CESTA II.

Fotek: 73
Přidáno: 11.11.2021

Čarovný les a BUBU CESTA I.

Čarovný les a BUBU CESTA I.

Fotek: 74
Přidáno: 11.11.2021

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.