Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Úterý 30. listopadu 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Opilá řidička po havárii usnula za volantem

30.11.2021 - Opilá řidička po havárii usnula za volantem - Kolize ve...

Počasí

30.11.2021 - Úterý

Teplota: 2 / 0 - Sníh

01.12.2021 - Středa

Teplota: 4 / 2 - obcasny-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

JAROMÍR 99

21. října 2021 - 14:10

Zpět na seznam článků

Pozvánka na výstavu v Šumperku

JAROMÍR 99

pozvánka na výstavu zdroj: vmš

Ve čtvrtek 14. října byla v Rytířském sále šumperského muzea za účasti obou autorů kultovní komiksové trilogie Alois Nebel a mnoha příznivců zahájena výstava výtvarníka Jaromíra 99. Výstava je součástí programu sedmnáctého ročníku šumperského literárního a filmového festivalu Město čte knihu, který je věnován tvorbě spisovatele Jaroslava Rudiše.

Jaromír 99, vlastním jménem Jaromír Švejdík, se narodil 14. 10. 1963 v Jeseníku.

Žije střídavě v Praze a v Rychlebských horách. Své tvůrčí aktivity dělí mezi svět výtvarného umění a svět hudby, ve kterém se proslavil jako textař, skladatel a člen skupin Priessnitz a Umakart.

Spolu s Jaroslavem Rudišem stál u zrodu literárně-hudebního projektu Kafka Band. V současnosti příležitostně vystupuje s vlastním hudebním uskupením Letní kapela. Jako výtvarník se věnuje zejména komiksu, ale také ilustraci i volné tvorbě.

Komiksovou trilogii Alois Nebel Jaromír 99 a Jaroslav Rudiš vytvořili v letech 2003 až 2005. Podíleli se i na jejím filmovém zpracování, pro které Švejdík mj. složil hit Půlnoční. Za autorský komiks Bomber Jaromír 99 získal cenu Muriel. Na zakázku britského vydavatelství SelfMadeHero a scenáristy Davida Zane Mairowitze do komiksové podoby převedl Kafkův román Zámek, za což se dočkal nominace na Cenu Willa Eisnera. Úspěšnou spolupráci navázal i se spisovatelem Janem Novákem, vzešla z ní již tři komiksová ztvárnění osudů klíčových osobností českých moderních dějin – Emila Zátopka, bratří Mašínů a Věry Čáslavské.

Náměty a inspiraci Jaromír 99 nachází zejména v důvěrně známých Sudetech – v Jeseníkách a Rychlebských horách. Rysy postav komiksového zpracování Zámku tak vycházejí z portrétních fotografií dochovaných na náhrobcích starého německého hřbitova v Branné, předlohou pro samotný zámek se stal Jánský Vrch v Javorníku. Švejdíkův originální vizuální styl je blízký filmu noir, jindy pro změnu pop artu, vychází z experimentální techniky vystřihovaných vrstvených papírů kontrastních barev. V současnosti autor zpravidla pracuje s klasickou kresbou a počítačovou grafikou.

Výstava v šumperském muzeu spolu s tvorbou Jaroslava Rudiše a přiblížením spolupráce obou umělců na poli literatury, filmu i hudby představuje Jaromíra 99 jako oceňovaného autora komiksů (Zámek, Zátopek, Zatím dobrý).

Jádrem výstavy je cyklus tisků s motivy z Jesenicka, které Jaromír Švejdík nakreslil pro dokumentární film Jaromír 99 – tam odkud jsem. Zachycuje místa prvotní inspirace, která autora provázejí od dětství. Milým překvapením pro fanoušky výpravčího Aloise Nebela je výběr kreseb k prvnímu vydání komiksové trilogie. Vybrané grafické listy Jaromíra 99 si návštěvníci mohou u pokladny muzea i zakoupit. Výstava bude v šumperském muzeu k vidění do 7. listopadu.

Autor: red., Kristina Lipenská - kurátorka výstavy, zdroj foto: VMŠ

Fotogalerie

pozvánka na výstavu           zdroj: vmš
pozvánka na výstavu           zdroj: vmš
pozvánka na výstavu           zdroj: vmš

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Čarovný les a BUBU CESTA II.

Čarovný les a BUBU CESTA II.

Fotek: 73
Přidáno: 11.11.2021

Čarovný les a BUBU CESTA I.

Čarovný les a BUBU CESTA I.

Fotek: 74
Přidáno: 11.11.2021

východ slunce Šumperk

východ slunce Šumperk

Fotek: 35
Přidáno: 29.10.2021

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.