Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Úterý 02. června 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Exmanžel ženu vytrvale obtěžuje výhrůžkami

01.06.2020 - Exmanžel ženu vytrvale obtěžuje výhrůžkami -...

Počasí

02.06.2020 - Úterý

Teplota: 17 / 8 - Oblačno

03.06.2020 - Středa

Teplota: 20 / 9 - SkoroJasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Jak cestovat bez rizika

05. ledna 2012 - 13:50

Zpět na seznam článků

Cestovní kanceláře a agentury opět klamaly spotřebitele

Jak cestovat bez rizika

ilustrační snímek foto:R.Fišnar

Statistiky o loňských výsledcích cestovních kanceláří a agentur ještě nebyly zveřejněny, a i kdyby byly, míru spokojenosti klientů s jejich službami z nich pravděpodobně nevyčteme. Že však byla část spotřebitelů rozčarována a další výrazně nespokojena, o tom svědčí celkem 154 stížností a potvrzují to také výsledky 284 kontrol České obchodní inspekce v loňském roce. Důvody byly různé: spotřebitelé nebyli seznamováni pravdivě s veškerými podmínkami služeb, jejich rozsahem nebo cenami a konečně ne vždy realita odpovídala jejich představě o dovolené, kterou si vytvořili na základě poskytnutých informací. „Přestože výsledky kontrol byly o něco lepší než v předchozím roce, více než čtvrtina poskytovatelů služeb v cestovním ruchu porušila zákon. Pokuty ve výši 362 tisíc korun byly rozdány mezi 55 cestovních kanceláří a agentur, další správní řízení probíhají,“ zhodnotil výsledek kontrolní akce Jan Štěpánek, ústřední ředitel ČOI.

V období od 1. ledna do 31. prosince 2011 v rámci kontrolní akce a při šetření podání spotřebitelů provedla Česká obchodní inspekce celkem 284 kontrol. Na základě zjištěných porušení obecně závazných právních předpisů bylo uloženo v daném období celkem 55 pokut v celkové hodnotě 362 000 Kč. "Nejčastěji zjišťovali inspektoři porušení povinností stanovených zákonem o ochraně spotřebitele při poskytování řádných informací o rozsahu, podmínkách a způsobu uplatňování reklamací, což představuje dlouhodobý a trvalý problém," uvedla Jana Jelínková, tisková mluvčí ČOI. 

Doporučení České obchodní inspekce spotřebitelům

*vybírat si z nabídek více kanceláří a porovnávat rozsah nabízených služeb i ceny

*sledovat rizikové faktory vybrané země na stránkách ministerstva zahraničí, v případě nerozhodnosti, který hotel si vybrat

*hledat na internetu reference a ohlasy klientů na služby jednotlivých hotelů

*seznámit se pečlivě se smluvními podmínkami, které jsou součástí smlouvy

*vyžadovat při objednávce řádně vyplněnou cestovní smlouvu, tedy se všemi povinnými údaji (viz zák. č. 40/1964 Sb., občanský zákoník, §§ 852a-852k) a údaji o rozsahu placených služeb, nespoléhat na dodržení ústních ujednání

*při nedodržení podmínek smlouvy nápravu stavu vyžadovat okamžitě na místě plnění/pobytu bez zbytečného prodlení, nejlépe písemně, prostřednictvím delegáta nebo u odpovědného pracovníka hotelu

*dle možností pořídit fotodokumentaci smlouvě neodpovídající služby nebo nevyhovujících podmínek (pro případnou reklamaci po návratu, pokud nebyla sjednána náprava na místě)

*reklamaci uplatnit písemně nejdéle do 3 měsíců po ukončení plnění (po návratu z dovolené, a to u kanceláře, s níž byla uzavřena smlouva)

*v případě nevyřízení reklamace do 30 dnů nebo jejího nepřijetí kontaktovat nejbližší inspektorát ČOI

 

Autor: red., J.Jelínková

Fotogalerie

ilustrační snímek    foto:R.Fišnar

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.