Jak jsme pomáhali socialistickému zemědělství
03. ledna 2018 - 10:27
Osobní historka známého advokáta a publicity Milana Hulíka
JUDr. Milan Hulík zdroj foto: archiv šumpersko.net
Při kritice „totáče“ se zapomíná, že v socialismu existovala řada tzv. výdobytků a tak se ani nedivím, že mnoho občanů na ně s láskou vzpomíná. Já taky.
Třeba akce naší Advokátní poradny na pomoc socialistickému zemědělství. Již samotná skutečnost, že socialistické zemědělství se bez školáků, pracujících z měst, mládeže a dalších brigádníků neobešlo, byla sama o sobě velká sranda. Jednou na akci „Čelem k masám - strana hovoří s lidem“, nám v naší advokátní poradně přednášel jeden lektor z Městského výboru strany: „A víte soudruzi, že jsme již soběstační ve výrobě másla?“ Tato informace nám vyrazila dech a užasle jsme se po sobě podívali. JUDr. Šebek, antisocialistický provokatér naší AK povstal a zeptal se soudruha lektora: „Slyšel jsem dobře soudruhu, my už jsme skutečně soběstační i ve výrobě másla soudruhu?“ „Ano, už ho nemusíme dovážet z kapitalistické ciziny.“ JUDr. Šebek zakroutil hlavou a řekl, že takovému úspěchu nemůže ani věřit a ostatní začali najednou všichni smrkat, aby se nemuseli chechtat.
Máslo bylo proto, že naše poradna tolik pomáhala socialistickému zemědělství. Pomáhali jsme na jaře, i na podzim. Vedoucí naší poradny JUDr. Vladislav Cilínek vyhlásil akci vždy na dva všední dny týdnu (o víkendu by nikdo nejel), napsal omluvu všem soudům u kterých jsme měli nařízena jednání a ráno jsme v Opletalově ulici nastoupili do autobusu. Pomáhalo se vždy v obci Samosoly, takové vesničce naší střediskové, kde měl kolega JUDr. Drozd chalupu. Dorazili jsme tam kolem desáté hodiny dopoledne a autobus zastavil rovnou před místní hospodou, kde se podával malý gáblík na posilněnou, obvykle párky a pivo. Ten se při družném hovoru s místními družstevníky, kteří se dostavili se svými právními problémy protáhl do oběda. To už měl málokdo v sobě jen dvě piva. Konečně, platilo to všechno JZD Rudý říjen.
Báječný oběd s dalšími dvěma pivky, obvykle s gulášem nebo svíčkovou, trval od třinácti hodin tak do patnácti hodin a pak nás autobus odvezl na pole. Na podzim jsme sbírali brambory, na jaře jsme z pole vybírali kameny. Kolem nás chodil předseda JZD, v každé kapse pláště měl po lahvi vodky a skleničky, do kterých nám naléval se slovy: “Cvakněte si doktore“. Jestliže jsme se předtím museli pro brambory nebo kameny shýbat, tak nyní jsme již nemuseli, chůze po čtyřech nám připadala přirozenější.
Takto jsme cvakali asi do sedmnácté hodiny, kdy nastal čas na svačinu. V tu dobu již každý z nás si nacpal tašky s brambory pod sedadla autobusu a zasmáli jsme se paní Jiřince, starší dámě, sekretářce, která si z pole přinesla tři brambory a žádala slušně soudruha předsedu, zda-li si je smí vzít domů. Odjeli jsme autobusem zpět do hospody na výborné domácí buchty a kafe a po svačině již nestálo zato se vracet na pole. Dořešili jsme s družstevníky nějaké zbylé kauzy s jejich slovy: „Pane doktore, nechci to zadarmo“ a jejich ruce nám strkali do kapes barevné papírky, když se pomalu přiblížila opulentní večeře. Pivka následovala. Tak k dvaadvacáté hodině nás autobus hodil ke kolegovi Drozdovi na chalupu vzdálenou asi 300 m od hospody, který měl přísun výborných vín z Moravy, a kdo ještě mohl, tak koštoval.
Málo odolní kolegové začali odpadávat z diskuse, kdy už komunisti půjdou do…… a někteří z nich se byli schopni dopravit do postele v některé z místností chalupy sami a slabší jedinci zůstali prostě jen někde ležet. Dopoledne se vyspávalo, některé hladovce odvezl autobus do hospody na pozdní snídani, kde vyčkali příjezdu ostatních k obědu. Po dalších dvou, třech pivech jsme se rozloučili s družstevními klienty a náš autobus se rozjel do Prahy. Následujícího dne náš vedoucí poradny napsal vzletné hlášení na Ústředí advokacie (kopie šla na Obvodní výbor KSČ pro Prahu 1), jak kolektiv pracovníků Advokátní poradny č.9 vykonal brigádu v JZD Rudý říjen v Samosolech na pomoc socialistickému zemědělství. Nepamatuji se, že by někdo z naší poradny se odmítl zúčastnit našich dobrovolných brigád – ideová uvědomělost našeho kolektivu byla vyhlášená. Jen jednou došlo k maléru. Jedna mladá a málo uvědomělá soudružka asistentka dva dny po návratu z jedné brigády odjela na zájezd do kapitalistické ciziny, odkud se nevrátila. Setkal jsem se s ní po převratu v Kanadě a vyprávěla mi, že odchodu z vlasti nikdy nelitovala, jenom po našich brigádách na pomoc socialistickému zemědělství se jí stýskalo.
Naše ideová zocelenost pramenila z každoročních politických školení v kinu Ilusion na Vinohradech. V určený den si nikdo nesměl vzít dovolenou a všechny advokátní poradny z celé Prahy se odebraly do tohoto kina na přednášku o amerických raketách středního doletu. Pro později narozené – v první polovině 80. let rozmístil SSSR ve svých satelitních zemích ve východní a střední Evropě včetně ČSSR své rakety středního doletu SS 3, později SS 4 a nakonec rakety SS 20 o doletu čtyř tisíc kilometrů. Na obranu Západní Evropy v ní Američané umístili rakety Pershing, které byly komunistům solí v očích. Tento bezpříkladný imperialistický čin musel být čsl. pracujícím vysvětlen, zejména skutečnost, že americké rakety byly útočné a sovětské obranné. Toho se v kinu Ilusion ujal soudruh lektor z Obvodního výboru strany.
Advokáti si však v kině nesedli podle poraden, ale po dvojicích, zejména ti advokáti, kteří v zastoupení svých klientů spolu vedli spory, které nyní v kině začali řešit. „No tak soudruzi klid , ať slyšíte soudruha lektora a rozumíte jeho výkladu,“ napomínal nás „moderátor“ z vedení advokacie. Bylo to stejně marné, jako napomínat hlučící děti při návštěvě zoologické zahrady. „Tak soudruzi, teď vážně, buďte zticha, vždyť soudruh přednášející neslyší sám sebe.“ „Soudruzi, jen zvýšeným úsilím na našich pracovištích můžeme zabránit americkým agresorům v použití raket Pershing.
Spolu s ostatními pracujícími musíme vytvořit pevný val, který imperialistům nedovolí tyto rakety použít a s mohutnou vojenskou silou Sovětského svazu odradíme agresora od odpálení jeho raket.“ Hluk řešících kauz však neutichal. „Tak soudruzi, nechovejte se jako malé děti, když v klidu vyslechnete soudruha lektora, tak nám promítnou King Konga.“ To na chvilku zabralo, ale kauzy zůstaly nedořešeny, takže disputace advokátů za chvíli pokračovaly. Do ní přišla chvíle, kdy pershingový lektor vyzval k dotazům. Nikdo z advokátů se ale nehlásil, protože přednášku nesledovali a tak situaci zachránil JUDr. Šebek, který zvedl ruku k dotazu: „Jestli je pravda, jak se říká, že sovětské rakety jsou natřeny na červeno, zatímco americké na modro“. „A proč soudruhu“, ptá se lektor. „Já jsem to slyšel“, řekl JUDr. Šebek „a proto se vás ptám“. „To jsme neměli“, odpověděl zaražený lektor, „proč by se měli barevně rozlišovat?“ „ No, abychom věděli, kterým raketám máme hrozit a na které máme mávat“, dorazil ho JUDr. Šebek. Bio Ilusion se otřáslo smíchem.
Tím skončila přednáška o imperialistických a socialistických raketách, advokáti se utiili a na plátně se objevili úvodní titulky filmu „King-Kong“. Takže americký agresor v podobě tohoto veleopa nakonec zvítězil.
Autor: JUDr. Milan Hulík, advokát, historik a publicita
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.