Jak prožít pálení čarodějnice bez úhony
27. dubna 2016 - 07:54
Kapitánka Nicole Zaoralová, tisková mluvčí GŘ HZS ČR radí
ilustrační snímek zdroj foto: archiv
Květen je přede dveřmi a tak na mnoha místech celé země stejně jako každý rok vzplanou menší či větší ohně a vypuknou lidové veselice známé jako „pálení čarodějnic.“ Hasiči pak každoročně vyjíždějí ke zvýšenému počtu požárů, ke kterým v důsledku těchto oslav dojde.
Během loňských čarodějnic vyjížděli hasiči k osmdesáti požárům. „Z nich bylo 16 požárů travních a lesních porostů, ve 28 případech hořel kontejner nebo koš na odpadky. Za těmito požáry stojí v mnoha případech zábavní pyrotechnika, která je už i během oslav Svatojakubské noci často odpalována,“ uvedla mluvčí.
Pokud se tedy i vy chystáte ve vaší obci společně „oslavit“ čarodějnice, nezapomeňte na povinnosti, které vyplývají ze zákona o požární ochraně a v neposlední řadě na opatrnost a nepodcenění síly ohně. „Zabezpečit vše tak, aby se spalování nevymklo kontrole a nevznikl z něj požár. V případě nedodržení zásad požární bezpečnosti při používání otevřeného ohně, mohou být lidé postiženi pokutou až do výše 20 tisíc korun, pokud svým jednáním způsobí požár, mohou dostat pokutu až ve výši 25 tisíc korun,“ upozorňuje Nicole Zaoralová.
Právnické osoby a podnikající fyzické osoby jsou povinny každé spalování hořlavých látek na volném prostranství - tedy i pálení „čarodějnických“ ohňů - včetně přijatých protipožárních opatření - předem oznámit územně příslušnému hasičskému záchrannému sboru kraje. Hrozící sankce v případě zanedbání této zákonné povinnosti mohou dosáhnout až do výše 500 tisíc korun. „Každopádně i v případě, kdy pálení čarodějnic organizují samotní občané jako fyzické osoby, hasiči doporučují celou akci dopředu oznámit Hasičskému záchrannému sboru příslušného kraje,“ doporučuje mluvčí.
Při ohlášení je třeba uvést místo a čas pálení, osobu odpovědnou za pálení včetně kontaktu na ní a také přijatá protipožární opatření. Tímto předběžným ohlášením se zamezí zbytečným výjezdům k domnělým požárům, neboť během čarodějnic hasičům obvykle narůstá počet planých poplachů. „Opodstatněná je také domluva s dobrovolnými hasiči v dané obci, aby na místo pálení dohlíželi,“ dodává Nicole Zaoralová.
Dalším rizikem spojeným s pálením čarodějnic je zábavní pyrotechnika, která se pro tuto příležitost využívá se stále větší oblibou. Světlice, rachejtle, petardy a další pyrotechnické „radůstky“ však mohou být při nesprávném použití velice nebezpečné a mnohdy způsobí nejen požár a majetkové škody, ale i vážná zranění.
Autor: red., N. Zaoralová
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.