Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Sobota 25. května 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Podpora paliativní péči v kraji

24.05.2024 - Podpora paliativní péči v kraji - Nejvíce se zaměřuje...

Počasí

25.05.2024 - Sobota

Teplota: 20 / 15 - Bouřky

26.05.2024 - Neděle

Teplota: 23 / 13 - Přeháňky-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Jak se mění dětský svět

29. listopadu 2022 - 16:22

Zpět na seznam článků

Nová výstava ve Vlastivědném muzeu v Olomouci provede dětstvím

Jak se mění dětský svět

ilustrační snímek zdroj: archiv VMO

Proměny dětství za posledních dvě stě let přiblíží výstava Vlastivědného muzea v Olomouci.

Dětský svět – dítětem v 19. a 20. století se otevře v největším výstavním sále sv. Kláry 1. prosince a přístupný bude až do srpna příštího roku. „Nová výstava návštěvníkům nabídne pohled na to, jak se naše dětství proměňuje, a to se všemi jeho aspekty. Chybět nebudou dobové věci, spousta hraček, ale také interaktivní prvky, jako je skluzavka nebo dokonce speciální počítačová hra. Dětem chceme ukázat, jak se doba změnila a jejich rodiče možná i se špetkou nostalgie vrátit do ještě bezstarostných let,“ uvedl Jakub Ráliš, ředitel Vlastivědného muzea Olomouc. 

Výstava je tematicky rozdělená do jednotlivých období, která se životem dítěte bezprostředně souvisí. Návštěvníky provede těhotenstvím, porodem a péčí o malé dítě. „Nabídneme kolébky, postýlky, oblečení, kojenecké lahve i umělou výživu, která dlouho nebyla běžnou součástí péče o dítě, a pokud matka nemohla kojit, nastal veliký problém. Umělá výživa s sebou totiž nesla nemalá rizika,“ prozradila Veronika Sovková, jedna z kurátorek Vlastivědného muzea v Olomouci, která výstavu připravuje. 

Další část se věnuje školským zařízením všech typů. Opatrovnám a jeslím, mateřinkám, základním školám i středním či odborným školám. Návštěvníci se také dozví, od kdy děti začaly mít vlastní pokoj a opomenuta nebude ani dětská móda. V neposlední řadě výstava upozorní i na to, že se změnil způsob trávení volného času. „Velkou část výstavy tvoří hračky. Nejstarší pochází z 19. století, další z prvních dekád století nového a designové kousky jsou ze 60. let 20. století. Na některé si mnohý návštěvník určitě sám vzpomene, dokonce bude mít možnost zahrát si jednu z prvních počítačových her,“ přidala Andrea Jakubcová, kurátorka výstavy. Doplnila, že k vidění bude i staré dětské kolo z přelomu 19. a 20. století, sáňky, brusle, lyže ze 30. let 20. století nebo například pionýrský kroj.

Výstava, která potrvá od 1. prosince do 27. srpna příštího roku, se skládá z předmětů ze sbírek Vlastivědného muzea v Olomouci, ale také několika dalších institucí: Městského muzea a galerie Polička a Centra Bohuslava Martinů v Poličce, Muzea Komenského v Přerově, Muzea východních Čech v Hradci Králové, Regionálního muzea a galerie v Jičíně-Muzea hry, Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě, Vlastivědného muzea v Šumperku a Východočeského muzea v Pardubicích.

Autor: red., Antonín Valenta, zdroj foto: VMO

Fotogalerie

ilustrační snímek              zdroj: archiv VMO
ilustrační snímek              zdroj: archiv VMO
pozvánka na výstavu        zdroj:VMO

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

VESELENÍ šumperské školky

VESELENÍ šumperské školky

Fotek: 93
Přidáno: 24.05.2024

Gastro festival Jídlo na ulici

Gastro festival Jídlo na ulici

Fotek: 65
Přidáno: 18.05.2024

Zábřeh - historická vozidla 2024

Zábřeh - historická vozidla 2024

Fotek: 109
Přidáno: 11.05.2024

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.