Sobota 19. září 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Horská výzva pojede naplno

18.09.2020 - Horská výzva pojede naplno - Běžci se postaví na start...

Počasí

19.09.2020 - Sobota

Teplota: 19 / 5 - PoloJasno

20.09.2020 - Neděle

Teplota: 21 / 8 - Jasno

Jak se mění tvorba map a jaké trendy ji ovlivňují?

11. září 2020 - 12:26

Zpět na seznam článků

Díla soutěže Mapa roku

Jak se mění tvorba map a jaké trendy ji ovlivňují?

ilustrační snímek zdroj foto: archiv Pevnost poznání

Magnetická ručně malovaná mapa, různé edice turistických map, historické nebo školní atlasy a mnoho dalšího mohou do 24. září obdivovat návštěvníci Pevnosti poznání – interaktivního muzea vědy Přírodovědecké fakulty UP v Olomouci (PřF UP). Lidé na výstavě uvidí díla, která jejich autoři přihlásili do soutěže Mapa roku a komise České kartografické společnosti nominovala na ocenění.

Dočasnou výstavu Mapy a mapy! najdou zájemci v prvním patře, v expozici Živá voda. Uvidí nejen nejrůznější provedení map a atlasů, ale také si na doprovodných panelech přečtou hlavní milníky kartografie. Zjistí, jaké mapy u nás vznikají a které již byly v minulosti oceněny.

Součástí prezentace je také hlasování „Vox populi“ o mapu nejoblíbenější mezi návštěvníky Pevnosti poznání. „Tato díla jsou zajímavá a pro společnost přínosná. Nejedná se přitom jen o tradiční turistické mapy nebo atlasy, ale také o mapy pro školy nebo digitální aplikace. V nominaci je řada děl, která jsou u veřejnosti oblíbená nebo v případě kartografických děl pro školy reflektují aktuální trendy ve vzdělávání a jsou vytvářeny ve spolupráci s učiteli. Letos se nám přihlásilo větší množství studentských prací než v předchozích ročnících. A jsou to práce skutečně kvalitní! To je pro mě i jako pro akademika nesmírně potěšující poznání,“ řekla Alena Vondráková z katedry geionformatiky PřF UP, která je předsedkyní hodnoticí komise soutěže Mapa roku.

Soutěž Mapa roku je odborná kartografická soutěž s dlouholetou tradicí, letos se koná již 22. ročník. Podle organizátorů je na soutěži důležitá spolupráce a provázanost odborníků a veřejnosti. Mapy by měly být uživatelům přizpůsobeny v souladu s tím, jak se rozvíjí stav poznání a (nejen) technické možnosti. „A to vidím jako trend současné kartografie. Z technického hlediska se to týká přizpůsobení se různým multimediálním zařízením u digitálních map nebo využitím nových materiálů a postupů u tradičních tištěných děl. Z hlediska obsahu se to týká výběru témat, kdy v nominaci je několik map cykloturistických nebo třeba oblíbená mapa pivovarů Česka. Těší mě také vývoj atlasů pro školy, které propojují digitální a analogový svět, reflektují aktuální společenská témata a pracují s interdisciplinárními přesahy. A jsou tu i díla zásadní z hlediska kulturního dědictví, což jsou historické atlasy,“ doplnila Vondráková.

Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže se uskuteční ve středu 30. září od 14 hodin v Kapli Božího těla v Uměleckém centru UP (Konvikt) v rámci odborného programu, jehož součástí bude od 11 hodin i seminář „Jak číst mapy? Veřejné čtení map o počasí a klimatu“.

Autor: red., G. Sýkorová Dvorníková

Fotogalerie

ilustrační snímek               zdroj foto: archiv Pevnost poznání

Další články z rubriky

Kontroly e-shopů v době první vlny pandemie

Kontroly e-shopů v době první vlny pandemie

ČOI provedla přes sto devadesát kontrol

Vědci obohatili spektrum protinádorových látek

Vědci obohatili spektrum protinádorových látek

Již o třetí generaci koordinačních sloučenin mědi

Exkluzivní Fotogalerie

ŠumpeRUN 2020 III

ŠumpeRUN 2020 III

Fotek: 64
Přidáno: 16.09.2020

ŠumpeRUN 2020 II.

ŠumpeRUN 2020 II.

Fotek: 64
Přidáno: 16.09.2020

ŠumpeRUN 2020 I.

ŠumpeRUN 2020 I.

Fotek: 63
Přidáno: 16.09.2020

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.