Sobota 31. července 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Letní Flora Olomouc – Souznění s přírodou

30.07.2021 - Letní Flora Olomouc – Souznění s přírodou -...

Počasí

31.07.2021 - Sobota

Teplota: 25 / 16 - Bouřky

01.08.2021 - Neděle

Teplota: 19 / 14 - Bouřky

Jak se starat o tělo i duši

17. června 2021 - 06:48

Zpět na seznam článků

Ukáže Veletrh zdraví v Pevnosti poznání

Jak se starat o tělo i duši

ilustrační snímek zdroj foto: archiv PP

Pevnost poznání odhalí v pátek 25. června v patnáct hodin novou expozici nazvanou Cesta lidským tělem. Při této příležitosti se v Centru popularizace Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci (PřF UP) bude konat také třídenní Veletrh zdraví, který dětské i dospělé návštěvníky seznámí s novinkami v medicíně a názorně jim ukáže, jak se starat o vlastní tělo i duši.

Akce se uskuteční od pátku 25. do neděle 27. června ve všech expozicích science centra a v areálu Korunní pevnůstky.

areál Korunní pevnůstky zdroj foto: archiv PP

Na místě se objeví interaktivní stánky, ve kterých si lidé budou moci nechat vyšetřit pigmentová znaménka, změřit tuky a cukry v těle, zeptat se odborníků na otázky týkající se reprodukce, alergie, správného mytí rukou, dárcovství krve nebo toho, jak stárne naše tělo.

Zájemci si budou moci vyzkoušet také resuscitaci a umělé dýchání u miminka. „Zdraví je v současnosti jedním z hlavních společenských témat, a to nejen kvůli pandemii covidu-19. Stále více z nás klade důraz na zdravý životní styl a sleduje progresivní poznatky lékařské vědy. Informovanost a komunikace je v oblasti zdraví naprosto zásadní; napomáhá prevenci a zároveň zabraňuje hysterii,“ říká Matěj Dostálek, ředitel Pevnosti poznání.

Novinkou v Pevnosti bude trvalá prezentace zubního lékařství, včetně zubařského křesla a modelů zubů. V rámci veletrhu se návštěvníci také dozví řadu zajímavostí a důležitých informací, které se týkají zdravého chrupu a správné dentální hygieny. „Cílem koordinovaného týmu stomatologů Olomoucka je dlouhodobá edukace veřejnosti základními poznatky z péče o orální zdraví. Pokud si každý z nás osvojí odpovědi na pět základních principů péče o chrup a bude se jimi celoživotně řídit, má velkou šanci udržet si zdravý chrup po celý život,“ uvádí Ladislav Korotvička, ředitel Arak, jehož tým si připravil řadu zábavných a poučných aktivit.

V rámci Veletrhu zdraví bude slavnostně odhalena nová expozice. Technici pevnostních dílen rozšířili původní exponát mozku a upravili cévu. Její vnitřní plocha bude magnetická a umožní snadné přichycení i manipulaci s erytrocyty, krevními destičkami i jednotlivými druhy bílých krvinek. „Na řezu cévní stěny budou graficky znázorněny jednotlivé vrstvy včetně aterosklerotického plátu a tzv. pěnových buněk, které se na jeho vzniku podílejí. Sám návštěvník si může aterom překrýt krevními destičkami, a simulovat si tak riziko vzniku krevní sraženiny. Ta může mít při ucpání mozkových nebo srdečních cév pro člověka fatální následky,“ sdělila autorka návrhu exponátu Ivana Fellnerová z PřF UP.

Veletrh zdraví bude zdarma v rámci běžného vstupného do muzea.

Více o programu: Interaktivní stanoviště v expozicích Pevnosti poznání - Tělo pod rentgenem - Vyšetření znamének - Krev jako dar - Pomoc nemocné duši - Dentální hygiena - Prohlídka sanitky - Analýza vašeho těla - Reprodukční zdraví - Jak stárne tělo - Není jedno, co jíme - Zubní víla a její kamarádi - Hooping aneb obruče v akci.

Autor: red., E. Havrlant, zdroj foto: Pevnost poznání

Fotogalerie

ilustrační snímek               zdroj foto: archiv PP

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.