Jak si užít stáří a poznat nové přátele?
15. ledna 2023 - 12:44
V Pevnosti poznání se mohou senioři hlásit do kurzu Blízká setkání třetího věku
ilustrační snímek zdroj: archiv PP
Aktivní senioři se mohou od 23. ledna hlásit do prvního ročníku vzdělávacího cyklu Blízká setkání třetího věku v Pevnosti poznání, interaktivním muzeu vědy Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Kurz je určený pro všechny zájemce, kteří se chtějí dozvědět něco nového z oblasti fyziologie lidského těla, trénování paměti, zdravého životního stylu a správného pohybu. V inspirativním prostředí science centra mohou navázat nová přátelství a smysluplně trávit volný čas ve společnosti svých vrstevníků.
Kurz pro seniory se koná od 20. února každé pondělí a jeho účastníci se podívají do interaktivních expozic popularizačního centra Přírodovědecké fakulty UP. Budou mít příležitost vyzkoušet si i jednotlivé exponáty a také se budou učit v obřím modelu mozku, kde zjistí, jak tento superpočítač lidského těla funguje a jak jej trénovat a využívat ke spokojenému životu. „S přibývajícími roky je velmi důležité porozumět tomu, jak naše tělo – a především mozek – fungují, protože jen tak pochopíme, čím můžeme projevy stárnutí zpomalit a stále si tak užívat naplno života. S pomocí exponátů a zážitkových lekcí účastníkům zábavnou a srozumitelnou formou odhalujeme taje lidského fungování a ukazujeme jim cestu, jak maximálně zmírnit projevy stáří, přijmout je a naučit se s nimi pracovat,“ popsala význam kurzu lektorka Ivana Fellnerová. Ta je zároveň předsedkyní spolku Pro poznání, který aktivity organizuje.
Senioři se seznámí nejen se základními fyziologickými procesy a příčinami onemocnění typických pro vyšší věk, ale také se dozví, jak mohou projevy stáří, popř. progresi onemocnění zpomalit, nebo jim dokonce předcházet. V hodinách nazvaných Pohyb pro zdraví se například naučí správně dýchat a domů si odnesou i rady a tipy na jednoduché cviky. „Pohyb patří mezi hlavní biologickou potřebu všech živých bytostí, ale člověk jako jediná živá bytost má tu možnost se rozhodnout, zda se bude hýbat, nebo bude pasivní. Kladný vliv pohybu má příznivé účinky na psychiku jedince. A v našich lekcích se naučíme cviky a praktické rady, jak udržet náš pohybový aparát co nejdéle v dobré kondici,“ řekla fyzioterapeutka Lenka Fasnerová.
Účastnice kurzu Miroslava Nebuchlová nastoupila do 1. ročníku v roce 2022 a na podzim pokračovala ve 2. ročníku. „Dlouho jsem váhala, zda se se do takového kurzu přihlásit. Již řadu let mě trápí špatný zrak a měla jsem vzhledem k tomuto handicapu obavy, že nebudu lekce zvládat. Díky skvělému přístupu lektorů a kolektivu jsem si kurz plnohodnotně užila a zjistila, že strach byl zbytečný. Vše do sebe krásně zapadalo, přednášky o fyziologii člověka jsem mohla hned vzápětí využít u cvičení i v běžném životě. Trénování paměti bylo vždy doplněno o příklady a různé procvičování. Cvičení velice pomohlo mé staré tělesné schránce zmírnit některé bolesti, a jiných se dokonce úplně zbavit,“ svěřila se seniorka.
Autor: red., E. Havrlant, M. Vysloužilová
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.