Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Čtvrtek 17. října 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Policie v Šumperku zjišťuje totožnost muže u bankomatu

17.10.2019 - Policie v Šumperku zjišťuje totožnost muže u bankomatu...

Počasí

17.10.2019 - Čtvrtek

Teplota: 16 / 8 - PoloJasno

18.10.2019 - Pátek

Teplota: 17 / 11 - Zataženo

Zde je místo pro Vaši reklamu

Jaké zkameněliny se našly na Úsovsku, Štítecku a Jesenicku

01. června 2014 - 08:52

Zpět na seznam článků

Návštěvníci šumperské Hollarovy galerie si vyzkoušejí práci paleontologa

Jaké zkameněliny se našly na Úsovsku, Štítecku a Jesenicku

Zkameněliny severní Moravy foto:V.Krejčí

Štěteček do ruky a opatrně odhrabávat písek zrnko po zrnku. Vyzkoušet si, jak postupuje paleontolog při odhalování pozůstatků dávných živočichů, mohou návštěvníci Vlastivědného muzea v Šumperku.

Zkameněliny severní Moravy

Výstava Zkameněliny severní Moravy je v Hollarově galerii k vidění až do 6.července. „Improvizované naleziště ukrývá model velociraptora. Kdo si však představuje dvoumetrovou obludu z Jurského parku, bude zklamán. Ve skutečnosti tento opeřený ještěr nedosáhl ani metr výšky. U nás na Moravě nežil, protože jsme tu měli i v druhohorách moře. Výstava představuje především fosilie nalezené na Úsovsku, Štítecku a Jesenicku, ale má i širší záběr,“ objasnil autor Milan Dvořák, zoolog a geolog Vlastivědného muzea v Šumperku.

Zkameněliny severní Moravy

Kromě zkamenělin ze sbírek Vlastivědného muzea v Šumperku a Lovecko-lesnického muzea v Úsově jsou v Hollarově galerii k vidění také snímky fosilií od Miroslava Bubíka z České geologické služby Brno a fotografa Pavla Bokra.

Výstavu doplnily interaktivní hry pro děti i dospělé, při nichž si zájemci mohou otestovat znalosti o prehistorických zvířatech. „Zkamenělina neboli fosilie je zbytek, otisk či stopa po již vyhynulých organismech. Mohou to být stopy po končetinách, drobné dírky po vrtání nebo cestičky. Procesem zkamenění projdou tvrdé části živočichů a rostlin, například zuby, kosti, skořápky, krunýře živočichů, pecky semen, dřevnaté stonky či tvrdé části listů rostlin,“ vysvětluje Dvořák.

Zkameněliny severní Moravy

Typickými fosiliemi jsou zkamenělé pozůstatky dinosaurů, trilobitů nebo mamutů. Z říše rostlin se dochovaly různé druhy zkamenělého dřeva či obtisky listů. Mineralizovaný otisk, například trilobita z Barrandienu, je odborníky považován za nepravou zkamenělinu. Věda zkoumající fosílie se nazývá paleontologie. „Pokud dávný živočich uvízl pod vodou v bahně, měkké tkáně rychle podlehly rozkladu, zachovány zůstaly tvrdé části krunýře, skořápky či kosti. Prosakující voda, bohatá na minerální složky, pronikla do puklinek a spár a postupně je vyplnila usazeninami, které časem ztvrdly v kámen,“ přiblížil Dvořák, jak se fosilie rodí.

Autor výstavy Milan Dvořák (vpravo) představuje unikáty. Je mezi nimi i zub jeskynního medvěda nebo kost koně z poslední doby ledové.

Zkamenělé dřevo vzniká vyplněním letokruhů oxidy křemíku. Živočich či rostlina ale může také úplně zmizet a zůstane jen stopa nebo dutinka. V jemných nánosech bahna se právě takto uchovaly dokonce i křehké kapradiny.„Jen velmi vzácně zkameněliny nacházíme v magmatických horninách, kde se občas může vyskytnout živočich, který byl lapen při výbuchu pradávné sopky. V Oregonu se tak dochoval dvacet milionů let starý nosorožec, u nás nalézáme fosilie ve Štítech nebo v pískovně Kolnovice u Jeseníka. Nejvíce zkamenělin paleontologové odkrývají v sedimentárních horninách, například v jílovitých břidlicích, vápencích a pískovcích,“ uvedl Dvořák.

Kromě fosilií výstava přibližuje také dendrity, keříčkovité povlaky na povrchu hornin, které vznikají chemickým působením prosakující vody. Návštěvníci se dozvědí zajímavosti o živoucích fosiliích, část výstavy je věnována mohelnickému rodákovi, geologovi a paleontologovi Richardu Schubertovi.

Zkameněliny severní Moravy

Výstava Zkameněliny severní Moravy je v Hollarově galerii šumperského muzea k vidění až do 6.července. Školy si mohou objednat komentované prohlídky.

Autor: red.,V.Krejčí,foto:V.Krejčí

Fotogalerie

Zkameněliny severní Moravy         foto:V.Krejčí

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Skřítkova cesta I.

Skřítkova cesta I.

Fotek: 46
Přidáno: 16.10.2019

Skřítkova cesta II.

Skřítkova cesta II.

Fotek: 77
Přidáno: 16.10.2019

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.