Jedna z nejkrásnějších vil v Šumperku se dočkala rekonstrukce
27. září 2016 - 12:34
Sídlo Pedagogicko-psychologické poradny Olomouckého kraje
Šumperk - vila v Husitské ulici zdroj foto: mus
Ve čtvrtek 6. října se uskuteční slavnostní symbolické otevření budovy, jež je sídlem Pedagogicko-psychologické poradny Olomouckého kraje. Budova prošla v minulých letech poměrně rozsáhlou rekonstrukcí, která zahrnovala novou střechu, výměnu oken a letos zateplení celé budovy a novou fasádu. Rekonstrukce byla financovaná zřizovatelem a probíhala po etapách od roku 2007, kdy proběhla výměna střechy, v roce 2012 výměna oken a v letošním roce zateplení budovy a nová fasáda. Celkové náklady činily téměř čtyři miliony korun.
Vila v Husitské ulici 12 je jedním z prvních honosných objektů, který v této části Šumperka za dob, kdy se městu přezdívala Malá Vídeň, vyrostl. V roce 1903 jej podle návrhu slavného architekta z Vídně pro sebe postavili stavitelé Heinrich Popp a Ernst Ulrich. Architekti při stavbě domu vytvořili dispozičně nápaditě složitý objekt v duchu tzv. saské neorenesance, kterou doplnili stylizovanými gotickými reminiscencemi a modifikovanými secesními prvky.
Nová vila byla pokládána za jednu z nejkrásnějších staveb v Šumperku a velmi často se objevovala na městských pohlednicích. Vila měla různé majitele i využití. Koncem 50. let 20. století zde vznikl internát Střední průmyslové a železniční školy v Šumperku a od roku 1992 se vila stala sídlem Pedagogicko-psychologické poradny.
Pedagogicko-psychologická poradna Olomouckého kraje vznikla v roce 2005 sloučením pracovišť Jeseník, Olomouc, Prostějov, Přerov a Šumperk s cílem integrace poradenského systému v našem kraji. Od roku 2014 došlo k rozšíření působnosti poradny vznikem Speciálního pedagogického centra Olomouckého kraje. „Základní filozofií naší poradny je zajišťování kvality poskytovaných diagnostických, intervenčních a metodických služeb se zřetelem na vysokou komunikativnost a maximální dostupnost. Klíčovou náplní práce odborných pracovníků, kterými jsou psychologové a speciální pedagogové, je přímá práce s klientem ve věku tří – devatenáct let, s jeho rodiči a pedagogy. Má-li být práce s klientem úspěšná, je důležitou podmínkou součinnost poradny, rodiny, školy a případně dalších institucí. A pomoc dítěti, žákovi či studentovi je našim společným cílem,“ popsala vedoucí pedagogicko-psychologické poradny Drahomíra Jansová.
Autor: red., O. Hajduková, zdroj foto: mus
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.