Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Sobota 21. prosince 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Skauti rozváží Betlémské světlo

21.12.2024 - Skauti rozváží Betlémské světlo - Vlaky jej rozvezou...

Počasí

21.12.2024 - Sobota

Teplota: 3 / 1 - Zataženo

22.12.2024 - Neděle

Teplota: 2 / 1 - Sníh

Zde je místo pro Vaši reklamu

Jesenický archiv slaví „šedesátiny“ (1953-2013)

30. května 2013 - 22:33

Zpět na seznam článků

Pozvánka na slavnostní setkání

Jesenický archiv slaví „šedesátiny“ (1953-2013)

ilustrační snímek zdroj foto:V:Janků

Již poněkolikáté připomínají archiváři v naší republice Mezinárodní den archivů. Slavnostní, či lépe přátelské setkání archivářů se svými příznivci a veřejností se uskuteční v pondělí 10. června v 17.30 ve výstavním sále archivu na Tovární ulici.

ilustrační snímek

Zájemci o vlastivědu tohoto kraje, studenti, amatérští genealogové, bývalí němečtí obyvatelé Jesenicka, ti všichni dnes berou existenci Státního okresního archivu Jeseník jako samozřejmost, nemluvě o potřebách různých úřadů a institucí. Ale nebylo tomu tak vždy, jak naznačuji uvozovkami v titulku. Přídavné jméno jesenický je spíše než od Jeseník odvozeno od zeměpisného pojmenování horstva Jeseníky, protože archiválie uložené v dnešním archivu se neustále stěhovaly.

Obrovské politické a demografické změny v pohraničním okrese Jeseník po roce 1945 způsobily, že státní správa věnovala archivnictví malou pozornost. Za okresní archiváře měli být jmenováni archiváři měst, která byla sídlem okresního národního výboru. Správci městských archivů a muzeí byli většinou nikoli erudovaní archiváři, ale dobrovolní pracovníci. V Jeseníku jím byl Josef Dvořák, bývalý poštovní úředník, v Javorníku poštovní úřednice Vlasta Smolková, ve Zlatých Horách celník a matrikář Josef Šimůnek. Jejich úkolem bylo nejprve vůbec zabezpečit stávající městské archiválie.

ilustrační snímek

Po vydání zákona o krajském zřízení roku 1948 byl okres Jeseník začleněn do Olomouckého kraje. Nově ustanovený krajský archiv Olomouckého kraje v Janovicích u Rýmařova vyvíjel tlak na ONV Jeseník, aby městští archiváři vykonávali skartační dohlídky na příslušných místních národních výborech a byli za to odměňováni. Tato skutečnost vedla de facto postupně k založení Okresního archivu Jeseník v přímé souvislosti s činností archiváře města Jeseníku Josefa Dvořáka, jenž byl již v roce 1952 pověřován krajským archivářem Olomouckého kraje dr. Františkem Spurným úkoly okresního archiváře. Do této funkce byl Okresním národním výborem v Jeseníku de iure jmenován k 1. dubnu 1953. Po Dvořákově smrti 7. 12. 1955 nebylo místo okresního archiváře v Jeseníku obsazeno a očekával se návrat učitele Osmileté střední školy v Jeseníku dr. Vladimíra Nesyby ze základní vojenské služby. Dne 25. dubna 1956 nastoupil do funkce okresního archiváře na vedlejší pracovní poměr, od 1. ledna 1957 podléhal dohledu okresního archiváře v Šumperku. Dne 21. února 1957 však byla funkce okresního archiváře v Jeseníku zrušena a jejím výkonem byl pověřen oblastní a okresní archivář v Šumperku Václav Slaný.

Značným problémem se ukazovalo umístění archivu ve Vodní tvrzi v Jeseníku, kam se přestěhoval městský archiv, protože k němu přibývaly postupně svozy z jednotlivých místních národních výborů. Po odložení plánu na adaptaci druhé místnosti v zámku se odboru pro vnitřní věci ONV v Jeseníku podařilo získat v roce 1957 pro okresní archiv čtyři místnosti v budově bývalého kláštera na Rudém nám. 28 v Jeseníku. Sem bylo svezeno údajně 60 tun archivního materiálu z jednotlivých obcí okresu! Počátkem prosince 1957 však došlo k havárii střechy a k značnému zatečení do archiválií.

Neudržitelnost tohoto stavu vedla 1. ledna 1958 ke změně, stálým okresním archivářem v Jeseníku byl jmenován Josef Král. S jeho příchodem a vydáním Směrnic pro organizaci, činnost a řízení okresních a městských archivů bylo archivnictví na okrese Jeseník postaveno na nový základ. osef Král vyvinul značné úsilí při opravě archivu, jeho zařizování a zejména při svozech archiválií, např. s církevním tajemníkem a jesenickým děkanem projednal plán soupisu farních archivů okresu Jeseník, realizovaný následujícího roku. Zřízení kanceláře archivu též umožnilo otevřít ho pro badatele. V prosinci 1958 projednal Král na MNV v Javorníku možnost vybudování depozitáře – pobočky OA Jeseník pro archivní fondy místní provenience. Pobočka se nacházela v budově na Puškinově ulici, kde již byly dvě místnosti pobočky Státního archivu v Janovicích u Rýmařova, dvě místnosti církevního archivu apoštolské administratury v Českém Těšíně a jedna místnost pro javornický městský archiv.

Dne 16. října 1959 Josef Král odešel do Šternberka a na jeho místo nastoupil dne 25. listopadu 1959 PhDr. Rudolf Zuber, dosavadní vedoucí javornické pobočky StA Janovice (původně pobočky Zemědělsko-lesnického archivu v Javorníku). Dne 4. ledna 1960 převzal dr. Zuber protokolárně OA Jeseník i jeho pobočku v Javorníku. Jako první musel vyřešit opětně nedostačující kapacitu archivu v Jeseníku. Vzhledem k tomu, že se nenašly další vhodné depozitáře, bylo rozhodnuto přestěhovat jej celý do Javorníku.

V roce 1960 vstoupily v platnost změny o územním a organizačním uspořádání státu. Svou činnost začal vyvíjet Severomoravský kraj, dosavadní okres Jeseník byl vtělen do okresu Šumperk, Zlatohorsko bylo pak přičleněno k okresu Bruntál. Okresní národní výbor Jeseník a jeho okresní archiv zanikly. Ten nadále již existoval jen jako OA Šumperk, pobočka v Javorníku, vedená až do svého penzionování dr. Zuberem v r. 1977. Poté bylo pracoviště zrušeno a zůstal zde pouze odloučený depozitář. Vlastní archivní práce, tj. pořádání fondů z jesenického regionu, tím prakticky na dvě desetiletí skončila. V letech 1980-81 se zde objevila dřevomorka a část depotu se zřítila. Během dvou následujících let byly proto veškeré archiválie přestěhovány do náhradního depozitáře v budově ženského charitního domova. Tam byl materiál uložen až do roku 1987, kdy byl přestěhován do novostavby centrály archivu v Šumperku.

ilustrační snímek

S obnovením okresu Jeseník (1996) bylo spojeno i vybudování Státního okresního archivu Jeseník. Byly do něj delimitovány fondy z archivů v Šumperku a v Krnově.

Pro účely archivu byl zrekonstruován areál na Tovární ulici, kde se dnes nachází přes sedm set fondů a sbírek o celkovém rozsahu přes 1,2 kilometru archiválií a archivní knihovna, která čítá na deset tisíc kusů.

ilustrační snímek

Autor: red.,K. Growka, zdroj foto:V.Janků

Fotogalerie

ilustrační snímek            zdroj foto:V:Janků

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Zpívání koled u klavíru Bonifáce

Zpívání koled u klavíru Bonifáce

Fotek: 48
Přidáno: 15.12.2024

Zabíjačkové hody na Pralince

Zabíjačkové hody na Pralince

Fotek: 61
Přidáno: 13.12.2024

Mikulášská nadílka v KD Rapotín

Mikulášská nadílka v KD Rapotín

Fotek: 58
Přidáno: 08.12.2024

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.