Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Sobota 25. září 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Obnova lesů zrychluje

24.09.2021 - Obnova lesů zrychluje - Červené zóny postupně zelenají

Počasí

25.09.2021 - Sobota

Teplota: 20 / 11 - PoloJasno

26.09.2021 - Neděle

Teplota: 21 / 10 - SkoroJasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Jízdní řád 2018 sjednotí jména vlaků

30. října 2017 - 10:13

Zpět na seznam článků

Na některých dálkových linkách

Jízdní řád 2018 sjednotí jména vlaků

ilustrační snímek zdroj foto: ČD

Od prosince dostanou vlaky ČD na vybraných linkách jednotné názvy. V novém jízdním řádu se tak objeví Metropolitan, Západní expres, Jižní expres a Slovácký expres.

Zákazníci takto označené dálkové spoje snáze najdou v jízdním řádu i při nástupu na nádražích a navíc se mohou spolehnout na to, že v nich bude jednotná a dopravcem garantovaná kvalita služeb. „V novém konceptu nicméně počítáme se zachováním některých zcela výjimečných názvů vlaků, které mají skutečně velkou tradici, nebo nějakým způsobem z linky vybočují. Příkladem je expres Budvar, který je tradičně rychlým ranním spojem z Českých Budějovic do Prahy a odpoledne zpět. Navíc název Budvar je nesmazatelně spjat s jihočeskou metropolí. Druhým takovým příkladem je Metropolitan Slovenská strela, spojení s více než 80. letou tradicí, nebo Hungaria, která spojuje Berlín, Prahu a Budapešť už od roku 1960 a jako jediný spoj mezi Budapeští a Prahou je provozovaný maďarskou soupravou a pokračuje dál do Berlína a Hamburku,“ upozornil Michal Štěpán z vedení Českých drah.

ilustrační snímek zdroj foto: ČD

Spoje EuroCity Petrov, Csárdás, Slovan nebo Jan Jesenius tak nahradí mezinárodní označení Metropolitan, který ve svém názvu obsahuje i fakt, že se jedná o linku spojující metropole Čech, Moravy, Slovenska a Maďarska. Označení Jižní expres nahradí například dosavadní názvy vlaků F. A. Gerstner, Anton Bruckner nebo Váša Příhoda. Jak samotný název naznačuje, půjde o expresní vlaky směřující z Prahy na jih Čech do Českých Budějovic a Lince.

Další již vyzkoušený název Slovácký expres ponesou spoje linky R 18 z Prahy na Slovácko do oblasti Uherského Hradiště, Uherského Brodu, Luhačovic a Veselí nad Moravou. Tento společný název nahradí například dosavadní pojmenování vlaků Šohaj, Hradišťan, Bouzov nebo Galán.

ilustrační snímek zdroj foto: ČD

Nově zavedené expresní vlaky z Prahy na západ republiky do Plzně, Chebu a Bavorska ponesou nové označení Západní expres. Toto pojmenování vystihuje jak oblast České republiky, kterou vlaky obslouží, tak navazuje na tradici legendárního spojení Prahy se západní Evropou. Západní expres nahradí například dosavadní názvy vlaků Karel Čapek nebo Franz Kafka.

Podobné jednotné označení všech spojů určité linky má značnou tradici například v Německu, kde jezdí např. Berlin–Warschau–Express, Hansa Express a mnoho podobných vlaků a linek. České dráhy ho poprvé využily již před více než deseti lety se zavedením vlaků pendolino, kdy jednotně označily vlaky mezi Prahou a Ostravou jako spoje SC Pendolino.   

ilustrační snímek zdroj foto: ČD

V jízdním řádu Českých drah pro rok 2018 bude pojmenováno přibližně 370 dálkových spojů skoro 150 různými jmény.

Metropolitan

Expresní spojení Prahy, Brna, Bratislavy a Budapešti v pravidelném intervalu dvou hodiny až osmi páry spojů (některé vlaky jedou jen v části trasy, např. Brno – Budapešť nebo Praha – Brno). Doba jízdy z Prahy do Bratislavy je 3 hod. 57 minut, do Budapešti 6 hod. 26 minut. Z Brna do Bratislavy je to 1 hod. 26 minut a do Budapešti 3 hod. 55 minut.

Jižní expres

Expresní spojení Prahy, Tábora, Českých Budějovic osmi páry vlaků v základním jedno- až dvouhodinovém intervalu. Čtyři páry spojů pokračují do Lince a jeden pár do Českého Krumlova. Doba jízdy z Prahy do Tábora je od 1 hod. 16 minut, do Českých Budějovic 2 hod. 2 minuty a do Lince 4 hod. 6 minut.

Západní expres

Expresní spojení Prahy, Plzně, Chebu a Mnichova až sedmnácti páry spojů. Vlaky pojedou mezi Prahou a Plzní v hodinovém intervalu, z Plzně do Chebu a Mnichova ve dvouhodinovém intervalu. Úsek mezi Prahou a Plzní projedou non-stop bez zastavení. Vlaky doplní také rychlíky Praha – Plzeň – Klatovy / Železná Ruda s větším počtem zastávek, cestující mezi Prahou a Plzní tak mají denně až jednatřicet spojů každým směrem. Spoj Praha – Cheb obslouží osm párů expresů a jsou do něj integrovány také dva páry vlaků InterCity vedené jednotkou pendolino, které pokračují z / do Olomouce, Ostravy, resp. Bohumína jako spoje SuperCity. Doba jízdy z Prahy do Plzně bude 1 hod. 25 min., do Chebu 2 hod. 44 minut a do Mnichova 5 hod. 43 minut.

Slovácký expres

Rychlé denní spojení Prahy, Pardubic, Olomouce, Slovácka a dalších míst v kategorii rychlík vyšší kvality s modernizovanými vozy odpovídajícími svým komfortem expresům a vlakům EuroCity / InterCity. Linka obsahuje osm párů vlaků v základním dvouhodinovém intervalu, které jedou především mezi Prahou a Luhačovicemi, některé spoje jedou také do Veselí nad Moravou nebo Starého Města u Uherského Hradiště. Doba jízdy z Prahy do Přerova bude od 2 hod. 46 min., do Luhačovic 4 hod. 20 minut a do Veselí nad Moravou 3 hod. 49 minut.

Autor: red.,P. Šťáhlavský, zdroj foto: ČD

Fotogalerie

ilustrační snímek            zdroj foto: ČD

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Hradba 2021

Hradba 2021

Fotek: 18
Přidáno: 23.09.2021

Dny evropského dědictví v Zábřeze II.

Dny evropského dědictví v Zábřeze II.

Fotek: 54
Přidáno: 14.09.2021

Dny evropského dědictví v Zábřeze

Dny evropského dědictví v Zábřeze

Fotek: 45
Přidáno: 14.09.2021

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.