Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Neděle 03. března 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Do Retra míří legendární včelí medvídci

03.03.2024 - Do Retra míří legendární včelí medvídci - Pozvání...

Počasí

03.03.2024 - Neděle

Teplota: 12 / 9 - Oblačno

04.03.2024 - Pondělí

Teplota: 13 / 8 - PoloJasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Jízdní řád 2024

05. prosince 2023 - 11:06

Zpět na seznam článků

Více bezbariérových vlaků a rozšíří se nabídka surfování na internetu

Jízdní řád 2024

ilustrační snímek zdroj: archiv č.d.

V novém jízdním řádu 2024, který začne platit 10. prosince 2023, budou mít cestující větší možnost surfovat na internetu, dobíjet své mobilní telefony, tablety nebo notebooky a podstatně se rozšíří možnosti cestování bez bariér osobám se sníženou schopností pohybu a orientace. V jízdním řádu 2024 budou mít České dráhy zavedeno celkem 8 738 vlaků, které za dobu nového ročního jízdního řádu ujedou zhruba 119 milionů kilometrů.

Při přihlédnutí k různým časovým omezením jízdy, např. k jízdě jen v pracovní dny nebo jen o víkendech či pouze po určitou sezónní dobu, budou ČD vypravovat denně v průměru 6 583 spojů. „I v novém jízdním řádu pokračuje naše ofenziva v rozšiřování a zkvalitňování služeb prostřednictvím moderních vlaků. Díky tomu meziročně navýšíme počet bezbariérových spojů a spojů, ve kterých mají cestující k dispozici elektrické zásuvky a USB porty pro dobíjení cestovní elektroniky o zhruba 550 vlaků. O přibližně 900 vlaků pak navyšujeme počet spojů vybavených palubní Wi-Fi sítí, která umožní snazší přístup k internetu a pohodlné sledování zpráv, sociálních sítí, vyřizování e-mailů a další činnosti, které jsou s internetem spojené,“ říká generální ředitel Michal Krapinec.

Národní dopravce nabídne v Jízdním řádu 2024 celkem 6 692 bezbariérových vlaků, 495 vlaků se službou úschova během přepravy a 7 579 vlaků s rozšířenou přepravou spoluzavazadel, především jízdních kol (přepravu jízdních kol však zajišťují téměř všechny z 8 738 vlaků Českých drah). V 63 dálkových spojích bude k dispozici restaurační vůz, v 93 vlacích bistro a v 229 vlacích roznáška občerstvení formou služby ČD Minibar nebo automat (ČD Snack). Pro cestující s dětmi bude připraveno 495 vlaků s vyhrazenými vozy nebo oddíly pro cestující s dětmi do 10 let a v 75 spojích budou mít cestující k dispozici dětské kino. Palubní Wi-Fi síť bude k dispozici ve 4 026 spojích, z toho se jedná o 489 dálkových vlaků, a možnost napájet cestovní elektroniku během jízdy nabídne 2 754 vlaků.

V pětasedmdesáti dálkových vlacích budou mít cestující k dispozici palubní informačně-zábavní portál. „Největší změny k lepšímu čekají především na cestující se sníženou schopností pohybu a orientace. Vedle rekordního počtu bezbariérových spojů, České dráhy už budou mít 76 % spojů z úplně všech zavedených vlaků přístupných pro osoby na ortopedickém vozíku, dojde díky stále většímu počtu vlaků a stanic vybavených pro bezbariérové cestování k nové přesnější definici symbolům bezbariérovosti. Běžný symbol „vozíčkáře“ znamená nově nasazení přímo nízkopodlažního vozidla nebo vozidla se zvedací plošinou, u kterého není objednání přepravy nutné, ale je pouze doporučené. Pro další skupiny cestujících to také znamená, že přijedou nízkopodlažní vozidla, do kterých se bude snadno nastupovat také seniorům nebo cestujícím s kočárky a koly. Inverzní symbol „vozíčkáře“ pak označí bezbariérové spoje, u kterých je třeba asistence dopravce, například při obsluze nástupní plošiny, protože mají podlahu v klasické výšce. Přepravu u takového vlaku je třeba dopředu objednat,“ vysvětluje náměstek generálního ředitele Jiří Ješeta. 

Autor: red., P. Šťáhlavský, zdroj foto: č.d.

Fotogalerie

ilustrační snímek              zdroj: archiv č.d.

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Kollárovci v Šumperku

Kollárovci v Šumperku

Fotek: 82
Přidáno: 26.02.2024

Silvestr s otužilci v Bludově

Silvestr s otužilci v Bludově

Fotek: 99
Přidáno: 31.12.2023

Vánoce na zámku Velké Losiny

Vánoce na zámku Velké Losiny

Fotek: 49
Přidáno: 28.12.2023

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.