Jsou technické obory pro děti atraktivní?
19. února 2016 - 07:58
Kariéroví poradci diskutovali se zástupci firem v Olomouci

Kariéroví poradci diskutovali se zástupci firem v Olomouci zdroj foto: Kamil Krč
Jsou žáci základních škol dostatečně informováni o reálných možnostech svého budoucího uplatnění na pracovním trhu? Jaký vliv mají rodiče na volbu střední školy a profesního směřování žáků a jak o tom s nimi komunikovat? To je jen část z mnoha otázek, o nichž diskutovali v Olomouci výchovní a kariéroví poradci se zástupci firem. Setkání uspořádalo v první polovině února sdružení OK4Inovace ve spolupráci s Pedagogickou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci.
Pořádaná akce se snaží přispět k dlouhodobému řešení rozporu mezi poptávkou zaměstnavatelů v Olomouckém kraji po kvalitních absolventech škol, zejména v technických oborech a nedostatečném počtu žáků, kteří si vyberou právě technické obory pro své středoškolské studium a budoucí profesi. „Pomoci by v tom mohli právě výchovní a kariéroví poradci, kteří na základních školách komunikují s žáky i jejich rodiči, a mohou tak ovlivnit volbu jejich budoucího studijního a profesního směřování. K tomu je však třeba, aby, měli informace o současné i předpokládané budoucí situaci na trhu práce. Dále by měli vycházet také z individuálních předpokladů žáků,“ uvedl Kamil Krč z pořádající OK4 Inovace.
Se současným stavem i s prognózami zaměstnanosti v jednotlivých profesích seznámila kariérové poradce Jana Čuhlová z krajské pobočky Úřadu práce v Olomouci. „Nyní je na regionálním trhu práce nejvíce volných míst pro kvalifikované pracovníky dělnických strojírenských profesí, ke konci ledna jich bylo hlášených 818. Absolventi takto zaměřených škol tedy mají největší výběr pracovních příležitostí,“ objasnila poradkyně z úřadu práce.
Zástupce ze Svazu průmyslu a dopravy Richard Koubek potvrdil, že polovina firem v kraji postrádá technicky zaměřené středoškoláky s maturitou. Podtrhnul zájem zaměstnavatelů spolupracovat se školami na větší informovanosti a motivaci žáků – například formou besed či exkurzí ve firmách.
Konkrétní možnosti spolupráce firem se školami popsali zástupci zaměstnavatelů: Lubomír Hartmann z M.K.R. Plus, Martin Pospíšil z firmy Fofrnet, Tomáš Potěšil ze společnosti Fortes-AGS nebo Marek Hubka, jenž působil jako manažer ve firmách Grapo a Ospap. Popisovali, jak je obtížné získat kvalitní absolventy.
Dětem ve studiu technického směru mnohdy brání přežité představy rodičů, ať se to týká výše výdělků, kariérového růstu, čistoty pracovního prostředí nebo společenského statusu.
Zájem firem o zkušené středoškoláky na tyto pozice doložili organizátoři akce několika aktuálními personálními inzeráty z Olomouckého kraje. Vzhledem k zájmu zaměstnavatelů i výchovných a kariérových poradců se podobné setkání určitě nekonalo naposledy.
Autor: red., K. Krč
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.