Jubilejní Blues Alive zahájí americký kytarista Warren Haynes
25. října 2015 - 13:45
Mimořádný zájem o vstupenky překvapil i pořadatele
Šumperk - Blues Alive 2014 provázelo nadšení diváků foto: archiv sumpersko.net
Jubilejní 20. ročník festivalu Blues Alive zahájí 12. listopadu v šumperském Domě kultury Warren Haynes, jeden z nejrespektovanějších amerických kytaristů, spoluhráč Erica Claptona, Dave Matthewse či bývalý člen Allman Brothers Band. „Warren Haynes přijede nejen do Šumperka, ale i do České republiky vůbec poprvé. Zahraje z nové sólové desky, ale vrátí se i ke starší tvorbě, kterou diváci znají,” říká dramaturg festivalu Ondřej Bezr.
Zároveň jde o jediný z hlavních večerních koncertů, na který ještě zbývají vstupenky. „Permanentky i vstupenky na hlavní koncerty v Domě kultury v pátek a sobotu jsou již vyprodány, kromě Warrena Haynese zbývají lístky pouze na menší koncerty v H-Clubu nebo v Klášterním kostele,” říká ředitel festivalu Vladimír Rybička. „Je to poprvé v historii festivalu, kdy je takto dopředu vyprodáno,” zdůrazňuje.
Zbývající vstupenky jsou v prodeji v pokladně kulturního zařízení. Zároveň se také rozběhlo přihlašování na 16. ročníku Blues Aperitivu, soutěže pro bluesové kapely, jejichž dva vítězové si zahrají na dalším ročníku hlavního festivalu.
Blues Alive letos při svém 20. výročí nabídne od 12. do 14. listopadu nabitý celodenní i celonoční program s hvězdami zahraničního blues i předními českými a slovenskými hudebníky. „Protože jde o kulaté výročí, chtěli jsme něco mimořádného, aby festival vypadal jinak než běžně. To se promítlo do programu všech tří hlavních večerů,” uvádí Ondřej Bezr.
Warren Haynes, hlavní hvězda letošního dvacátého ročníku Blues Alive, je bez nadsázky jedním z nejsledovanějších kytaristů amerického kontinentu. Program festivalu Blues Alive ZDE
V rámci druhého, již vyprodaného, večera 13. listopadu čeští hudebníci jako Jiří Suchý, Ondřej Havelka s Melody Makers, Bluesberry, Luboš Andršt, Jan Spálený a ASPM nebo i slovenští ZVA 12-28 provedou diváky dějinami československého blues - od nejstaršího po současnost. Festival pak zakončí 14. listopadu muzikanti, kteří v Šumperku již vystoupili, ale nyní přijedou s novým programem či jinými kapelami - například Studebaker John nebo legenda blues a spoluhráč Muddyho Waterse Bob Margolin.
Dvacáté výročí je samozřejmě důvod k malém ohlédnutí. První ročník v roce 1996 trval pouze jeden den, vystoupilo šest českých kapel včele s Lubošem Andrštem a navštívilo jej cca 400 návštěvníků. „Na Blues Alive již jezdí druhá generace návštěvníků, polovina je mladší než čtyřiceti let, jsou tu k viděni dvacátníci. Těší nás to, že bluesmani ´nevymírají´, že se udržuje věkový průměr i po těch dvaceti letech,” uvažuje Ondřej Bezr. „Lidé si také zvykli na to, že blues není pouze to ortodoxní, že přijímají hudebníky s velkými žánrovými přesahy v celé dramaturgické šíři. Blues totiž není přesně daná struktura, ale je to pocit a atmosféra. A tu lze najít i tam, kde to není na první poslech slyšet,” uzavírá Ondřej Bezr.
Autor: red., b. a., m. h.
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.