Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Úterý 07. července 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Podnapilý recidivista kradl značkové boty

07.07.2020 - Podnapilý recidivista kradl značkové boty - V chodbě...

Počasí

07.07.2020 - Úterý

Teplota: 19 / 12 - Oblačno

08.07.2020 - Středa

Teplota: 20 / 11 - Zataženo

Zde je místo pro Vaši reklamu

K výročí svobody se v Zábřeze rozezní zvony

14. listopadu 2019 - 12:39

Zpět na seznam článků

A zahraje Václav Hudeček

K výročí svobody se v Zábřeze rozezní zvony

K výročí svobody se v Zábřeze rozezní zvony zdroj foto: muz

Po velmi úspěšném účinkování v letech 2013 a 2015 se do zábřežského kostela sv. Barbory vrací světoznámý houslový virtuóz Václav Hudeček, aby zde vystoupil v rámci slavnostního koncertu v den státního svátku 17. listopadu. Houslová legenda zahraje společně s předním českým cembalis-tou Martinem Hrochem, který se tentokrát představí rovněž jako hráč na varhany. V programu koncertu zazní skladby českých a evropských skladatelů hlásících se svým dílem k ideálům svobody – Antonia Vivaldiho, J. S. Bacha, Giuseppe Tartiniho, Františka Bendy a dalších.

Sváteční koncert, který se koná pod záštitou starosty města Františka Johna, má začátek v šestnáct hodin. Informovali jsme ZDE

V sedmnáct hodin a jedenáct minut se následně rozezní v Zábřeze i celé republice zvony. Připomenou oběti komunismu a tisíce lidí, kteří se totalitnímu režimu postavili.

Zvonění zvonů organizuje Paměť národa. „17. listopadu si připomeneme nejen události roku 1989 a 1939, ale také to, že svoboda není samozřejmá. Jít na demonstraci a zapojit se do organizování akcí vyžadovalo v roce 1989 osobní nasazení, ale i odvahu. Mnozí měli obavu, že zase přijedou tanky. Do Prahy se sjížděli milicionáři z celé republiky. Zvonění má připomenout odvahu a úsilí všech, kteří osobní pohodlí a bezpečí vyměnili za možnost podílet se na něčem novém a důležitém,“ vysvětluje Mikuláš Kroupa, ředitel Post Bellum a zakladatel Paměti národa.

kostel sv. Barbory zdroj foto: muz

V Zábřeze se k výročí třiceti let od nabytí svobody rozezní všechny čtyři zvony kostela sv. Bartoloměje.

Tři z nich, Maria, Salvátor a Bartoloměj, bylo možné obnovit až po roce 1989, protože obnovu v období totality komunistický režim nepovolil, byť na nové zvony měla farnost v 50. letech již vybrané finance. „Součástí zvonového souboru je zvon sv. Josefa z roku 1957, který byl jediným v období totality po válce obnoveným zvonem. Do Zábřeha se dostal oklikou – byl původně ulit pro Nové Město na Moravě, kam se však nehodil svým laděním," sdělil starosta Zábřeha František John.

Tento zvon se v roce 1989 svým hlasem přidával ke stávkujícím a radostně hlásal nabytí svobody. Zvon sv. Josefa se tak stal zábřežským „Zvonem svobody“.

Autor: red., L. Mahdalová, zdroj foto: muz

Fotogalerie

K výročí svobody se v Zábřeze rozezní zvony       zdroj foto: muz

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.