Kapitánka Nicole Zaoralová radí co dělat při silném větru
28. října 2017 - 20:20
Tisková mluvčí generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR
Tisková mluvčí generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR zdroj foto: GŘ HZS
V souvislosti s výstrahou ČHMU na extrémně silný vítr, platnou pro celou Českou republiku zasedala již v pátek 27. října odpoledne skupina štábu generálního ředitelství HZS ČR. Ta rozhodla o speciálních opatřeních.
Pracoviště příjmu tísňového volání a operační střediska budou obsazena v plných početních stavech, připravena odbavovat velký nápor volajících a řešit vzniklé mimořádné události. V pohotovosti je Záchranný útvar HZS ČR a to všechny tři roty – v Hlučíně, Jihlavě i ve Zbirohu.
Zpohotověny jsou sklady Skladovacího a opravárenského zařízení HZS ČR pro výdej humanitárního materiálu, pro poskytnutí nouzového ubytování, lehátek, přikrývek a podobně. „V pohotovosti jsou i všechny stanice HZS ČR v republice a jsou připraveni okamžitě posílit početní stavy hasičů ve výjezdu. Stejně tak i dobrovolní hasiči,“ uvedla Nicole Zaoralová.
Nejhorší situace se očekává od sobotního večera do nedělního poledne. Hasiči jsou na takovéto mimořádné události připraveni a řádně školeni, procházejí speciálním výcvikem pro práci s motorovou pilou, umí si tak velmi profesionálně s nepřízní počasí poradit. Nejčastěji odstraňují popadané stromy, větve nebo zabezpečují poškozené střechy.
Co dělat při silném větru
Před příchodem větru preventivně zajistěte okna, dveře, odstraňte nebo upevněte volně uložené předměty (např. květináče, zahradní nábytek), které mohou v důsledku větru ohrožovat okolí. Dávejte si pozor zejména na volně ležící plechy, skleněné výplně nebo jiné pevné a ostré předměty, z nichž se za silného větru stávají smrtící zbraně.
Bezpečný úkryt před silným větrem poskytují budovy s nenarušenou statikou. Omezte pohyb venku a jízdy autem, neschovávejte se pod stromy, nebo v okolí vyšších a starších budov, u kterých hrozí stržení střešní krytiny (tašky, plechy), rozhodně nechoďte do lesa a nevydávejte se na horské túry.
Neparkujte auta pod stromy či v blízkosti něčeho, co hrozí zřícením, dávejte si pozor na vysoké sloupy.
Pokud za silného větru řídíte auto, jeďte maximálně opatrně a pomalu. Větrné poryvy mohou auto učinit neovladatelné a hrozí také zvýšené nebezpeční střetu s překážkou na silnici. Předem si zjistěte, zda trasa vaší jízdy je průjezdná a vozovka sjízdná, abyste neuvízli.
Spadlých drátů elektrického napětí se nedotýkejte a vůbec se k nim nepřibližujte.
Sledujte vývoj situace ve sdělovacích prostředních.
Pomáhejte blízkým i nemohoucím, starým i dětem.
NEPODCEŇUJTE předpovídanou situaci a NEPŘECEŇUJTE vlastní síly, schopnosti a možnosti.
NEROZŠIŘUJTE poplašné a neověřené zprávy.
UVĚDOMTE SI, že největší hodnotu má lidský život a zdraví a až potom záchrana majetku
Autor: red., N. Zaoralová
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.