Středa 19. ledna 2022 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Nové zkušební otázky v autoškolách lépe připraví

18.01.2022 - Nové zkušební otázky v autoškolách lépe připraví -...

Počasí

19.01.2022 - Středa

Teplota: 0 / -4 - Zataženo

20.01.2022 - Čtvrtek

Teplota: 1 / -3 - Sníh

Kaplanka Lenka Topolanová: „Jsem ráda, že v Nemocnici Šumperk zavládla vánoční atmosféra“

26. listopadu 2015 - 22:36

Zpět na seznam článků

Studenti pekli perníčky

Kaplanka Lenka Topolanová: „Jsem ráda, že v Nemocnici Šumperk zavládla vánoční atmosféra“

kaplanka Lenka Topolanová zdroj fot: archiv

Do Nemocnice Šumperk dorazila vánoční atmosféra. Chodbami se line vůně cukroví a všude vládne dobrá nálada. To vše díky studentům Střední zdravotnické školy, kteří navštívili pacienty sociálního úseku, aby společně upekli vánoční perníčky.

Návštěva studentek a studentů byla pro dlouhodobě hospitalizované pacienty příjemným zpestřením. „Je úžasné, že se dnes najdou mladí lidé, kteří si ve svém jistě nabitém programu najdou čas, aby ho strávili s nemocnými,“ svěřila se jedna z pacientek paní Věra Kubíčková.

studenti Střední zdravotnické školy, kteří navštívili pacienty sociálního úseku, aby společně upekli vánoční perníčky zdroj foto: NS

Nemocnice Šumperk se snaží dlouhodobě svým pacientům čas v nemocnici zpříjemňovat prostřednictvím různých aktivit. „Pacienty navštěvují například dobrovolníci, kteří si s nemocnými povídají, čtou jim, hrají stolní hry nebo je doprovází na procházky,“ tisková mluvčí Nemocnice Šumperk Hana Szotkowska.

Zlepšit náladu přichází do nemocnice každý týden také terapeutka Hana Mösnerová. Se svými dvěma bearded koliemi Bazilíškem a Pinkim a králíky Růženkou a Artušem. „Díky přítomnosti speciálně vycvičených zvířat dochází u pacientů nejen k podpoře jejich psychosociálního zdraví, ale i k rozvoji jemné a hrubé motoriky, komunikačních dovedností a sociálního cítění. Pravidelné zvířecí návštěvy navíc pomáhají k odbourávání stresu a úzkosti,“ vysvětluje pacienty oblíbená Hanka.

Hana Mösnerová dokáže pacienty potěšit i hudbou zdroj foto: archiv sumpersko.net

Nemocnice má také svoji kaplanku, která pacientům zajišťuje duchovní péči. Lenka Topolanová se nemocným věnuje individuálně a nabízí jim nejen četbu z bible, ale hlavně přátelský zájem a povzbuzení. „Na první pohled se může zdát, že je duchovní služba určena pouze lidem věřícím, hlásícím se k určité církvi a pouze praktikujícím věřícím. Každodenní praxe však ukazuje, že duchovní podpora může být užitečná i pro lidi „nevěřící“. Období těžké a nevyléčitelné nemoci je zvláštním obdobím, kdy se běh všedních dní radikálně změní a pacienti často přehodnocují své postoje a žebříčky hodnot,“ uvedla tisková mluvčí nemocnice Hana Szotkowska, která upřesňuje „Podle možnosti je pak duchovní služba nabízena i blízkým pacientů či uživatelům sociálních služeb, pozůstalým nebo zdravotnickému personálu.“

kaplanka nabízí i četbu z bible zdroj foto: archiv

Nemocnice je místem, kde má většina pacientů dlouhé hodiny času na přemýšlení. „Lidé se ptají na otázky: Proč zrovna já? Má můj život ještě smysl? Své pocity a myšlenky často nemají s kým sdílet. Nabízím jim proto pomoc při hledání odpovědí na tyto otázky i při řešení obtížných životních situací, a to prostřednictvím rozhovoru, naslouchání, modlitby či čtení Bible,“ doplňuje kaplanka Lenka Topolanová.

Autor: red.,H. Szotkowská

Fotogalerie

kaplanka Lenka Topolanová            zdroj fot: archiv

Další články z rubriky

Rozdíly v mutacích variant koronaviru delta a omikron

Rozdíly v mutacích variant koronaviru delta a omikron

Názorně ukazuje virtuální model spike proteinu

Pěšky a stopem projel legendární Hedvábnou stezku

Pěšky a stopem projel legendární Hedvábnou stezku

Do Šumperka zavítá držitel cestovatelského rekordu

Exkluzivní Fotogalerie

Zima v Jeseníkách 2021

Zima v Jeseníkách 2021

Fotek: 18
Přidáno: 19.12.2021

Čarovný les a BUBU CESTA II.

Čarovný les a BUBU CESTA II.

Fotek: 73
Přidáno: 11.11.2021

Čarovný les a BUBU CESTA I.

Čarovný les a BUBU CESTA I.

Fotek: 74
Přidáno: 11.11.2021

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.