Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Sobota 03. prosince 2022 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

V šumperském muzeu otevřou tři nové výstavy

02.12.2022 - V šumperském muzeu otevřou tři nové výstavy - Během...

Počasí

03.12.2022 - Sobota

Teplota: 4 / 1 - Sníh

04.12.2022 - Neděle

Teplota: 8 / 4 - Zataženo

Zde je místo pro Vaši reklamu

Kardiochirurgická klinika je dvacet let součástí FN Olomouc

08. května 2022 - 08:45

Zpět na seznam článků

Ohlédnutí do historie

Kardiochirurgická klinika je dvacet let součástí FN Olomouc

ilustrační snímek zdroj foto: archiv FNOL

Již dvacátým rokem je Kardiochirurgická klinika významnou součástí Fakultní nemocnice Olomouc. Za tuto dobu provedli její odborníci více než čtrnáct tisíc operací srdce a velkých cév a vyléčili nebo zlepšili kvalitu života mnoha pacientů nejen ze spádového Olomouckého a Zlínského kraje.

Historie kardiochirurgie v Olomouci se datuje od roku 1943, kdy na zdejší všeobecně chirurgické klinice provedl profesor Vladislav Rapant operaci pro zánětlivé onemocnění srdečního vaku - takzvanou perikardektomii. O pět let později se v Olomouci začaly provádět operace vrozených srdečních vad u dětí. V některých případech se jednalo o první výkony svého druhu v tehdejším Československu. Přístroj pro mimotělní oběh vlastní konstrukce nahrazující funkci srdce a plic během operace se začal používat koncem 50. let minulého století.

Bohužel na přelomu 60. a 70. let kardiochirurgie v Olomouci pro nezájem rozvoje oboru ze strany tehdejšího vedení nemocnice postupně zanikla. „O návrat kardiochirurgie do Olomouce se v minulosti snažilo několik generací lékařů. Důvodem bylo poskytnout obyvatelům moravského regionu vlastní dostupnou kardiochirurgickou péči. Poslední, několikaletá fáze přípravy vzniku kardiochirurgického pracoviště je spojena s týmem bývalého ředitele naší nemocnice docenta Václava Rýznara s velkým přispěním tehdejších přednostů I. interní kliniky a II. chirurgické kliniky, profesorů Jana Lukla a profesora Miloslava Dudy,“ zmiňuje přednosta Kardiochirurgické kliniky FN Olomouc docent Petr Šantavý.

Dne 20. února 2002 provedl primář nově otevřeného pracoviště v Olomouci doc. Petr Němec se svým novým týmem aortokoronární bypass u prvního pacienta a navázal tak na tradici olomoucké chirurgické školy. V období 2007 - 2020 vystřídal docenta Němce prof. Vladimír Lonský, za jehož vedení se klinika dále rozvíjela. „Počty operací a vynikající výsledky potvrdily správnost rozhodnutí otevření olomouckého pracoviště a jeho koncepci disponující týmem kardiochirurgů, kardioanesteziologů, kardiologů, perfuziologů a kvalifikovaných sester,“ doplňuje docent Šantavý.

Přítomností kardiochirurgie získala FN Olomouc statut komplexního kardiovaskulárního a traumatologického centra. Zařadila se tak mezi špičkové fakultní nemocnice v ČR, poskytující lékařskou péči v celém spektru medicínských oborů. Lékařská fakulta Univerzity Palackého v Olomouci tímto získala nový obor v systému pregraduální a postgraduální výuky. „Ale především a nejvíce získali pacienti se srdečním onemocněním v Olomouckém a Zlínském kraji. Mají ve svém dosahu kliniku, kde najdou péči odborníků a nejmodernější technologie, dávající vysokou naději na uzdravení,“ vyzdvihuje docent Šantavý.

Autor: red., A. Fritscher, zdroj foto: FNOL

Fotogalerie

ilustrační snímek               zdroj foto: archiv FNOL

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Vánoce v Galerii Zámeček ve Vikýřovicích

Vánoce v Galerii Zámeček ve Vikýřovicích

Fotek: 105
Přidáno: 29.11.2022

Vánoční Šumperk 2022

Vánoční Šumperk 2022

Fotek: 35
Přidáno: 28.11.2022

Blues Alive 2022 III.

Blues Alive 2022 III.

Fotek: 41
Přidáno: 19.11.2022

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.