Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Sobota 22. února 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Pětapadesátiletá řidička v Zábřehu nadýchala v sobotu ráno 2,99 promile

22.02.2020 - Pětapadesátiletá řidička v Zábřehu nadýchala v...

Počasí

22.02.2020 - Sobota

Teplota: 7 / 1 - Zataženo

23.02.2020 - Neděle

Teplota: 9 / 7 - obcasny-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Kastelánka Marcela Tomášková hovoří o výstavě hraček na zámku

28. května 2015 - 11:14

Zpět na seznam článků

Panenky z období empíru si můžete prohlédnout ve Velkých Losinách

Kastelánka Marcela Tomášková hovoří o výstavě hraček na zámku

Velké Losiny - výstava hraček foto: sumpersko.net

Zámecké komnaty ve Velkých Losinách se staly v posledních dnech náhradním domovem pro desítky historických hraček. Účelem výstavy je mimo jiné přilákat na zámek děti a přiblížit jim hračky našich pradědečků a prababiček.

výstava hraček foto: sumpersko.net

Ukázat na pestrý výběr a nápady tehdejších konstruktérů a řemeslníků. „Jsou to totiž hračky a dětství, které utváří náš život. Každý z nás si v sobě po celý život nese kousek dětství,“ vysvětluje kastelánka Marcela Tomášková.

FOTOGALERIE: Výstava hraček na zámku I.

Výstavy hraček nejsou ničím neobvyklým. V drtivé většině případů se však jedná o hračky z období 1945 - 1989. Exponáty zde vystavené zapůjčilo Muzeum hraček v Rychnově nad Kněžnou a Muzeum technických hraček v Praze a pochází z 1780 - 1930.

výstava hraček foto: sumpersko.net

Který z exponátů hraček je nejstarší?  

Marcela Tomášková: Pravděpodobně nejstarším předmětem je malý zapřažený kočár s vojákem, cca 1780. Obdobně staré jsou tzv. blechy vybroušené z kosti. Ty vůbec nejstarší hračky máme hned v první místnosti výstavy vystavené v tzv. skleníku. (prosklená vitrína s dřevěným rámem z konce 18. století). Velmi zajímavá je také panenka z období empíru, tedy počátku 19. století.

výstava hraček foto: sumpersko.net

Hračka, která patří mezi „nejmladší“?

Maricela Tomášková: Všechny hračky na výstavě jsou starší roku 1930. Snad nejmladším exponátem je šlapací autíčko z 20. let 20. století v poslední místnosti výstavy.

výstava hraček foto: sumpersko.net

O kterou vystavenou hračku návštěvníci projevují největší zájem?

Marcela Tomášková: Není možné říct, o jakou hračku projevují návštěvníci největší zájem. Výstava je skutečně vyvážená, co se týče materiálů, období, hraček pro chlapce i dívky.

výstava hraček foto: sumpersko.net

výstava hraček foto: sumpersko.net

A Vám se nejvíce líbí?

Marcela Tomášková: Osobně se mi líbí všechny hračky, protože ani jedna není z plastu.Usmívající se Mezi zajímavé můžeme upozornit na několik parních strojů, ve kterých si děti topily. Pára poháněla řemínek, který následně pomocí tzv. transmise rozpohyboval řadu přídavných zařízení, jako je pila, větrný mlýn, různé hrkačky apod. Dívky zase topily v plechových kamnech a mohly tak skutečně uvařit nějaký ten čaj apod. Dítě, které se dobrovolně připoutá k počítačovým hrám, bude mít v životě neuvěřitelné množství problémů. Neschopnost vyjádřit svůj názor v kolektivu vede opět k útěku do virtuálního světa, což znamená začarovaný kruh. Naproti tomu na výstavě máme například vybavení dětského obchodu. Komunikace mezi dětmi přirozeně rozvíjí navazování kontaktů. Výměna názorů, nebo dokonce smlouvání o ceně pak dítě připraví do skutečného života.

výstava hraček foto: sumpersko.net

FOTOGALERIE: Výstava hraček na zámku II.

Výstavu historických hraček najdete v prostorách barokního křídla zámku do 30. září.

výstava hraček foto: sumpersko.net

 

Autor: kik.,foto:sumperko.net

Fotogalerie

Velké Losiny - výstava hraček                    foto: sumpersko.net

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.