fitnesskotelna
šumpersko PF
FOTO
Sobota 07. prosince 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Starosta a první místostarostka navštívili šumperský hokejový klub

06.12.2019 - Starosta a první místostarostka navštívili šumperský...

Počasí

07.12.2019 - Sobota

Teplota: 1 / -2 - Sníh

08.12.2019 - Neděle

Teplota: 5 / 2 - obcasny-Déšť

šumpersko.net PF 2018

Kauza hotelu Sport: zastupitelé požadují forenzní audit

22. února 2015 - 14:37

Zpět na seznam článků

Společnosti vlastněné městem Šumperk čeká hloubková kontrola hospodaření

Kauza hotelu Sport: zastupitelé požadují forenzní audit

Šumperk - hotel Sport foto:sumpersko.net

Účetnictví a finance Podniků města Šumperka a dceřiné společnosti Šumperské sportovní areály prověří forenzní audit. Hloubkové kontrole hospodaření dali zastupitelé zelenou až po bouřlivé rozpravě, ve které řada z nich vyjádřila názor, že půjde jen o zbytečně vyhozené peníze.

Přesto návrh zastupitele Pavla Horáka nakonec podpořili těsnou většinou jednoho hlasu. „Všechny doposud známé okolnosti kauzy „hotel Sport“, stejně jako další informace o hospodaření v jiných oblastech činnosti PMŠ a dceřiné společnosti Šumperské sportovní areály, zadávají opodstatnění k provedení celkového forenzního auditu,“ řekl kolegům zastupitelům Horák.

pasáž z předloženého návrhu zdroj:mus

K přednesenému návrhu ho podle jeho slov přivedla nespokojenost se stanoviskem představenstva PMŠ, s nímž byli zastupitelé seznámeni na svém prosincovém jednání.

Podle Horákova názoru vedení společnosti pouze konstatovalo běh událostí od roku 1999, a to bez hlubšího rozboru příčin problémů. „Zpráva se nedotýká zásadních opatření, pokud vůbec nějaká byla, která měla zastavit ihned v počátku narůstající dluh. Nájemce každoročně navyšoval dluh za energie a neustále provozoval hotel, který pro něj musel být likvidační. Několik let nepodal výpověď z nájemního stavu, přestože věděl, že s sebou vleče několikamilionový dluh,“ zrekapituloval zastupitel kauzu.

hotel Sport Šumperk foto: sumpersko.net

Každý jiný podnikatel by podle jeho slov už dávno dostal výpověď a dluh musel uhradit. „Každému jinému by ihned v počátku byly odpojeny energie,“ zdůraznil Horák a dodal, že se mu nechce věřit, že by orgány, které mají řídit a kontrolovat PMŠ a jejich ředitele, o ničem nevěděly. „Provedení auditu a náprava případných nedostatků dává možnost novému vedení i orgánům města vést a kontrolovat společnosti PMŠ a Šumperské sportovní areály naprosto transparentně a postihnout ty, kdo se protiprávního jednání dopustili,“ uvedl Horák.

zastupitel Pavel Horák foto:V.Krejčí

Starosta Zdeněk Brož, jemuž koncem února vyprší mandát předsedy představenstva PMŠ, připomněl trestní oznámení, které kvůli milionovým pohledávkám už padlo. „Počkejme na výsledek šetření policie, abychom zbytečně nevyhodili peníze,“ navrhl Brož. 

Podobný názor vyslovili také radní Jiří Gonda a zastupitelka Alena Hlavešová. Svou zkušenost s forenzním auditem jiné organizace přidal zastupitel František Merta. Podle jeho slov stál půl milionu, trval měsíc a půl, auditoři přitom nezjistili nic, co by nebylo známo už předtím.

O podaném trestním oznámení jsme informovali ZDE.

V následném hlasování záměr podpořilo 15 zastupitelů, překvapivě i radní Kohajda, který v rozpravě audit označil za zbytečný. Tím, že politici hloubkovou kontrolu hospodaření posvětili, vyjádřili podle navrhovatele Horáka snahu hospodařit s veřejnými prostředky spravedlivě a poctivě, jak obyvatelé města od svých volených zástupců očekávají. Vypsáním výběrového řízení na auditora zastupitelé pověřili radu města.

výsledek hlasování předloženého návrhu

Audit by měl prošetřit správu a nakládání s majetkem, zadávání veřejných zakázek a případné korupční jednání. Má zrevidovat kontrolní mechanismy a navrhnout jejich zlepšení, prověřit interní směrnice a etické kodexy. Cílem hloubkové kontroly je odhalit případné zneužití pravomoci, majetkové zpronevěry, přestupky, manipulace výběrových řízení, nestandardní či účelové účetní operace a porušování povinností při správě cizího majetku.

Autor: Vladimíra Krejčí

Fotogalerie

Šumperk - hotel Sport                   foto:sumpersko.net

Související články

Další články z rubriky

Nominujte na Ceny města Šumperka za rok 2019

Nominujte na Ceny města Šumperka za rok 2019

Své návrhy můžete zasílat do 31. prosince

Opilý anonym oznámil uložení bomb na Jesenicku

Opilý anonym oznámil uložení bomb na Jesenicku

Chtěl se prý pomstít zdravotníkům

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.