Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Středa 22. května 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Rodina Mornstein-Zierotin představí veřejnosti Bludovský zámek

22.05.2019 - Rodina Mornstein-Zierotin představí veřejnosti Bludovský...

Počasí

22.05.2019 - Středa

Teplota: 13 / 12 - obcasny-Déšť

23.05.2019 - Čtvrtek

Teplota: 15 / 12 - obcasny-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Každá druhá pohřební služba porušuje právní předpisy

12. ledna 2018 - 12:45

Zpět na seznam článků

ČOI plánuje další kontroly

Každá druhá pohřební služba porušuje právní předpisy

ilustrační snímek zdroj: čoi

Česká obchodní inspekce pravidelně monitoruje dodržování zákonných povinností v pohřebních službách. Výsledky kontrol za poslední čtyři roky ukazují, že přibližně každá druhá provozovna porušuje právní předpisy. „Většina obchodníků neinformuje spotřebitele o ceně služeb nebo výrobků a nevydává potvrzení o převzetí objednávky,“ uvedl tiskový mluvčí Jiří Fröhlich.

Situace se nezměnila ani v případě kontrol, které proběhly v období od 1. září do 30. listopadu loňského roku. Ze sto patnácti kontrolovaných provozoven bylo zjištěno pochybení u čtyřiapadesáti.

tabulka zdroj: čoi

Nejčastěji byl porušován zákon č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele:

*ve dvaadvaceti případech prodávající neinformoval spotřebitele v souladu s cenovými předpisy o ceně prodávaných výrobků nebo poskytovaných služeb (§ 12)

*ve dvanácti případech, kdy nebyla služba poskytnuta na počkání, prodávající nevydali spotřebitelům písemné potvrzení o převzetí objednávky (§15 odst. 3), v některých případech sice potvrzení vydáno bylo, ale neobsahovalo některé z povinných údajů

*ve dvanácti případech prodávající neinformovali spotřebitele o rozsahu, podmínkách a způsobu reklamace, spolu s údaji o tom, kde reklamaci uplatnit (§ 13)

*v šesti případech byly porušeny informačních povinnosti, kdy prodávající musí zajistit, aby jím prodávané výrobky byly přímo viditelně a srozumitelně označeny výrobcem, příp. dovozcem, názvem výrobku, údaji o hmotnosti, množství nebo velikosti, apod. (§ 10 odst. 1,3,4)

*v pěti případech nebyly dodrženy povinnosti informovat spotřebitele o mimosoudním řešení spotřebitelských sporů (§ 14 odst. 1)

*ve třech případech poskytovatelé služeb porušili povinnost prodávat výrobky a poskytovat služby za ceny sjednané v souladu s cenovými předpisy nebo ceny výrobků nebo služeb nesprávně účtovali (§ 3 odst. 1 písm. c)

*ve dvou případech bylo zjištěno porušení jiných ustanovení zákona o ochraně spotřebitele

Inspekce pravomocně uložila v uvedeném období devětačtyřicet pokut v hodnotě přesahující 83 tisíc korun. „V rámci kontrolní akce byl také vydán zákaz prodeje na pětaosmdesát kusů výrobků v částce třiapadesát tisíc korun. Vzhledem k tomuto, že se situace v oblasti poskytování služeb a prodeji výrobků v pohřebnictví nelepší, budeme v těchto kontrolních akcích pokračovat i v letošním roce,“ informoval mluvčí.

 
 

Autor: red., J. Fröhlich

Fotogalerie

ilustrační snímek           zdroj: čoi

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Mikulov bavil Šumperk I.

Mikulov bavil Šumperk I.

Fotek: 36
Přidáno: 13.05.2019

Mikulov bavil Šumperk II.

Mikulov bavil Šumperk II.

Fotek: 42
Přidáno: 13.05.2019

Velikonoce na zámku Velké Losiny

Velikonoce na zámku Velké Losiny

Fotek: 23
Přidáno: 20.04.2019

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.