Neděle 22. dubna 2018 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Řidič i přes zákaz řízení projížděl Libinou

22.04.2018 - Řidič i přes zákaz řízení projížděl Libinou -...

Počasí

polojasno

22.04.2018 - Neděle

Teplota: 21 / 11 - PoloJasno

prehanky-dest

23.04.2018 - Pondělí

Teplota: 22 / 11 - Přeháňky-Déšť

Každá druhá pohřební služba porušuje právní předpisy

12. ledna 2018 - 12:45

Zpět na seznam článků

ČOI plánuje další kontroly

Každá druhá pohřební služba porušuje právní předpisy

ilustrační snímek zdroj: čoi

Česká obchodní inspekce pravidelně monitoruje dodržování zákonných povinností v pohřebních službách. Výsledky kontrol za poslední čtyři roky ukazují, že přibližně každá druhá provozovna porušuje právní předpisy. „Většina obchodníků neinformuje spotřebitele o ceně služeb nebo výrobků a nevydává potvrzení o převzetí objednávky,“ uvedl tiskový mluvčí Jiří Fröhlich.

Situace se nezměnila ani v případě kontrol, které proběhly v období od 1. září do 30. listopadu loňského roku. Ze sto patnácti kontrolovaných provozoven bylo zjištěno pochybení u čtyřiapadesáti.

tabulka zdroj: čoi

Nejčastěji byl porušován zákon č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele:

*ve dvaadvaceti případech prodávající neinformoval spotřebitele v souladu s cenovými předpisy o ceně prodávaných výrobků nebo poskytovaných služeb (§ 12)

*ve dvanácti případech, kdy nebyla služba poskytnuta na počkání, prodávající nevydali spotřebitelům písemné potvrzení o převzetí objednávky (§15 odst. 3), v některých případech sice potvrzení vydáno bylo, ale neobsahovalo některé z povinných údajů

*ve dvanácti případech prodávající neinformovali spotřebitele o rozsahu, podmínkách a způsobu reklamace, spolu s údaji o tom, kde reklamaci uplatnit (§ 13)

*v šesti případech byly porušeny informačních povinnosti, kdy prodávající musí zajistit, aby jím prodávané výrobky byly přímo viditelně a srozumitelně označeny výrobcem, příp. dovozcem, názvem výrobku, údaji o hmotnosti, množství nebo velikosti, apod. (§ 10 odst. 1,3,4)

*v pěti případech nebyly dodrženy povinnosti informovat spotřebitele o mimosoudním řešení spotřebitelských sporů (§ 14 odst. 1)

*ve třech případech poskytovatelé služeb porušili povinnost prodávat výrobky a poskytovat služby za ceny sjednané v souladu s cenovými předpisy nebo ceny výrobků nebo služeb nesprávně účtovali (§ 3 odst. 1 písm. c)

*ve dvou případech bylo zjištěno porušení jiných ustanovení zákona o ochraně spotřebitele

Inspekce pravomocně uložila v uvedeném období devětačtyřicet pokut v hodnotě přesahující 83 tisíc korun. „V rámci kontrolní akce byl také vydán zákaz prodeje na pětaosmdesát kusů výrobků v částce třiapadesát tisíc korun. Vzhledem k tomuto, že se situace v oblasti poskytování služeb a prodeji výrobků v pohřebnictví nelepší, budeme v těchto kontrolních akcích pokračovat i v letošním roce,“ informoval mluvčí.

 
 

Autor: red., J. Fröhlich

Fotogalerie

ilustrační snímek           zdroj: čoi

Další články z rubriky

Snahou preventivní akce je snížit počet kapesních krádeží

Snahou preventivní akce je snížit počet kapesních krádeží

Společné hlídky nabádaly lidi, aby si pečlivě hlídali své věci

Pozor při nákupu starožitností!

Pozor při nákupu starožitností!

Ověřte si, zda se jedná o legálně nabyté zboží

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama a inzerce   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.