Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Sobota 23. října 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Žákyně sedmé třídy zachránila život mladšímu kamarádovi

22.10.2021 - Žákyně sedmé třídy zachránila život mladšímu...

Počasí

23.10.2021 - Sobota

Teplota: 9 / 4 - Oblačno

24.10.2021 - Neděle

Teplota: 10 / 0 - SkoroJasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Každá šestá restaurace připravuje pokrmy na přepáleném fritovacím oleji

28. února 2020 - 07:12

Zpět na seznam článků

Přepálené fritovací oleje obsahují látky škodlivé pro lidské zdraví

Každá šestá restaurace připravuje pokrmy na přepáleném fritovacím oleji

ilustrační snímek zdroj: Potraviny na pranýři

V rámci pravidelné kontrolní akce Státní zemědělská a potravinářská inspekce prověřila jakost a bezpečnost fritovacích olejů, které provozovatelé restaurací a rychlých občerstvení používají k přípravě pokrmů. V každé šesté kontrolované provozovně inspektoři vyhodnotili olej ve fritovacích zařízeních za nevhodný k lidské spotřebě.

Inspektoři hodnotili stav olejů a fritovacích zařízení v celkem osmdesáti dvou provozovnách společného stravování a posoudili zde devadesát osm vzorků fritovacích olejů. „U celkem šestnácti procent kontrolovaných provozoven inspektoři zjistili použití tzv. přepáleného oleje a vyhodnotili je jako potravinu nevhodnou k lidské spotřebě, resp. k přípravě pokrmů. Hodnocení vzorků uskutečnili jednak na základě senzorického posouzení - vůně, chuť, barva, přítomnost zuhelnatělých zbytků atd. a měření obsahu tzv. polárních látek (TPM) a dále laboratorním stanovením polymerních triacylglycerolů (PTG) v laboratoři SZPI v Praze. U několika vzorků laboratoř potvrdila až násobné překročení akceptovatelných hodnot tepelného rozkladu (TPM a PTG) hodnocených fritovacích olejů,“ uvedl tiskový mluvčí Pavel Kopřiva.

Součástí kontroly bylo i dodržování správné fritovací praxe a hygienických požadavků na fritézy. U deseti procent kontrolovaných provozoven inspektoři zjistili znečištění fritézy ztuhlými mastnými nečistotami pro zanedbání pravidelného čištění fritovacích zařízení.

Přepálené fritovací oleje obsahují látky škodlivé pro lidské zdraví, odborná literatura mj. uvádí i možné karcinogenní účinky.

Kontrolovaným osobám, u kterých došlo k porušení předpisů, inspektoři uložili, aby odstranily zjištěná pochybení, a zahájí s nimi správní řízení o uložení pokuty.

Přehled všech kontrolovaných subjektů včetně vyhodnocení viz sekce Tematické kontroly na webu Potraviny na pranýři

Ve srovnání s kontrolami v minulých letech lze konstatovat dílčí zlepšení – v roce 2018 inspektoři zjistili nevyhovující fritovací olej u šestadvaceti procent z kontrolovaných provozoven. „Celkovou situaci ale nelze považovat za uspokojivou a proto bude inspekce v kontrolách fritovacích olejů v provozovnách společného stravování pokračovat i v budoucnu,“ dodal Pavel Kopřiva.

 

Autor: red., Pavel Kopřiva, zdroj foto: SZPI

Fotogalerie

ilustrační snímek                 zdroj: Potraviny na pranýři

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.