Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Sobota 01. října 2022 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Kapitoly z přírody a historie Šumperka

30.09.2022 - Kapitoly z přírody a historie Šumperka - V knihovně...

Počasí

01.10.2022 - Sobota

Teplota: 15 / 8 - obcasny-Déšť

02.10.2022 - Neděle

Teplota: 15 / 11 - Přeháňky-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Každý si může ročně koupit až 35 kubíků dřeva

29. srpna 2022 - 11:05

Zpět na seznam článků

Prodává se v každém kraji

Každý si může ročně koupit až 35 kubíků dřeva

ilustrační snímek zdroj foto: archiv LČR

Lesy ČR reagují na vzrůstající zájem o palivové dříví kvůli energetické krizi a prodávají ho veřejnosti ve všech regionech. Fyzická osoba si může ročně koupit až 35 metrů krychlových dřeva.

Dostupné je dříví různé kvality i ceny. „Lidé zatím letos koupili dvacet osm tisíc metrů krychlových klád z lesních skladů a sto devadesát jeden tisíc metrů krychlových dříví v rámci tak zvané samovýroby,“ uvedla tisková mluvčí LČR Eva Jouklová.

Zájem je výrazně větší než v předchozích letech. „Vnímáme obavy lidí z energetické krize, takže se snažíme zájemce uspokojit. Ve třetím kvartále jsme ani nezvyšovali ceny. Aktuální poptávka ale výrazně převyšuje nabídku a někde, zejména v okolí velkých měst, máme i pořadníky. Záleží na regionu. Například na Vysočině nebo v severních Čechách, kde doznívá kalamita, máme dříví dostatek,“ uvedl Jiří Groda pověřený vedením Lesů ČR.

Podnik zveřejnil na svém webu jména kontaktních osob, které na lesních správách i závodech vyřizují žádosti spojené s prodejem palivového dříví, ať jde o vlákninu, několikametrové klády z lesních skladů, nebo samovýrobu, tedy stromy, které lesník označí v porostu, samovýrobce je zpracuje a následně zaplatí.

Podle webového ceníku se dá dřevo koupit za sto až tři tisíce dvě stě padesát korun za metr krychlový. Záleží na kvalitě i způsobu prodeje. „Například smrková souš o tloušťce přibližně dvacet pět centimetrů ve výšce 1,3 metry nad zemí bude stát zhruba 115 až 160 korun včetně daně v případě, že si souš zájemce vytěží a z lesa odveze sám,“ upřesnila Eva Jouklová.

Největší zájem je o tvrdé listnaté dříví, tedy dub, buk, jasan, habr, javor nebo třešeň či akát.

Podnik v souvislosti s energetickou krizí také nabídne dřevo veřejným institucím a podnikatelskému sektoru. „Na konkrétní poptávku budeme podle našich možností reagovat konkrétní nabídkou,“ dodal Groda.

Autor: red., E. Jouklová, zdroj foto LČR

Fotogalerie

ilustrační snímek               zdroj foto: archiv LČR

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Festival Čokoládové Losiny II.

Festival Čokoládové Losiny II.

Fotek: 66
Přidáno: 29.09.2022

Festival Čokoládové Losiny I.

Festival Čokoládové Losiny I.

Fotek: 86
Přidáno: 29.09.2022

Festival medu v Šumperku 2022

Festival medu v Šumperku 2022

Fotek: 60
Přidáno: 20.09.2022

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.