Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pátek 03. února 2023 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Horská služba vyhlásila v Jeseníkách 3.stupeň lavinového nebezpečí

03.02.2023 - Horská služba vyhlásila v Jeseníkách 3.stupeň...

Počasí

03.02.2023 - Pátek

Teplota: 3 / -1 - Sníh

04.02.2023 - Sobota

Teplota: 3 / -2 - Sníh

Zde je místo pro Vaši reklamu

Kdysi jsme zpívali:„Jednou budem dál“. A jsme?

19. září 2012 - 09:07

Zpět na seznam článků

SIC.SIC.SIC.

Známý novinář, fotograf a spisovatel sci-fi Ondřej Neff a zakladatel prvních internetových novin „Neviditelný pes“ napsal již před deseti lety: „…pokud se bavím nebo mejlíkuji s lidmi o právu, tak z těchto rozhovorů nebo psaní to vypadá, že řadový občan už ani moc nedoufá, že někdo probudí tu mytologickou bytost zvanou rovná právní spravedlnost“, byl projevem skepse  ze stavu práva a justice v ČR, která se  nelepšila a nelepší. 

Dnes se ale nekradou miliony, ale miliardy a pachatelé zůstávají naprostou většinou nepotrestáni. Podle posledních odhadů bylo již z veřejných prostředků ukradeno více než jeden bilion korun. Rath je sice ve vazbě, byl nepravomocně  odsouzen jeden ze severočeských bossů ODS Novák a policie  začíná  vyšetřovat další – tentokráte  již  bez posvěcení  a  souhlasu vyšších míst. Probouzí se tedy ona mytologická bytost - strážce práva a spravedlnosti – policie  a státní zastupitelství? Jak dopadnou megakorupce nákladních automobilů Tatra, transportérů Pandur, letadel Casa a další a další? Nakoupilo ministerstvo obrany vůbec něco bez korupce, když ta dosáhla až k nákupu trenýrek?

Připomeňme si, jak to chodilo v době předrathovské třeba u těch Tater. Provize v celkové výši 28, 6 milionů korun byly nejdříve zahrnuty do ceny aut a po vyplacení této částky Tatrovkou si je rozdělili účastníci zmanipulované zakázky z ministerstva obrany i mimo něj. Provize tedy nešly z prostředků prodávajícího, ale státu, který o výši provizí zaplatil větší kupní cenu. Jak jsme se z médií dozvěděli, šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) po poradě se státním zástupcem celou podezřelou kauzu odložil. Nic se vyšetřovat nebude. A také se dosud nevyšetřovalo.

Teprve po vstupu bývalého amerického velvyslance Cabanisse a amerického šéfa Tatry Adamse do tohoto případu, se vyšetřovat začalo. Podobně se probouzejí další korupční megaskandály včetně případu Mostecké uhelné společnosti. Opravdu se spravedlnost probouzí? Možná, ale jsou probouzeny probouzeny další superrozkrádačky, Czechinvest,  na ministerstvu zahraničí a IZIP z nejposlednějších. I když tady  jde o mizerných 450 milionů, která jsou vedle miliard sice marginální, ale o to zajímavější, protože mají za následek vzpouru ve spojené nádobě – ODS, Tluchoře, Šnajdra a spol. proti zvýšení DPH. Nad touto kauzou může jásat David Rath. Vzpomínáte na diskusi náměstka ministra zdravotnictví  Bc. Marka Šnajdra a MUDr. Davida Ratha v TV, kdy se mu Rath posmíval, že má pouze titul bakaláře, zatímco on je doktor? Jestliže se Bc. pak ze zatčení MUDra mohl těšit, tak hrozící zatčení bakaláře jistě nyní těší doktora.

Rozsvítila se zelená? Odstíhá to všechno Bradáčová? Doufejme, že ano. Ale dojde i ke stíhání těch politiků, státních zástupců a policistů, kteří to dosud brzdili? Bude někdo vyšetřovat exministra Langra za jeho příkaz, aby se všechna podezření a obvinění z korupce hlásila „nahoru“, aby pak mohly být zastavována a odkládána šetření a řízení, pokud byla vůbec zahájena? Bude předvolán Topolánek, Sobotka, Dalík, Palas a další velké i malé ryby podle § 158 tr.řádu, aby podali vysvětlení k podezřením ze spáchání trestných činů přijímání úplatků? Nebude třeba založit specielní Útvar pro odhalování státního zločinu (ÚOSZ), který bude vyšetřovat ty, kteří nevyšetřovali, ač vyšetřovat měli? Třeba doktory práv Rampulu a Grygárka. Kde se oblékají tito státní zástupci? Já v jednom oblíbeném obchodu, kde mně před několika dny uvítal jeho majitel záchvatem smíchu a slovy, „…já už jsem  pane doktore přestal brečet, já nad každou další  megakorupcí  řvu smíchy. Ch, cha, láska a pravda zvítězí…Chudák pan prezident Havel, dožil se mnoha korupcí, ale měl tady zůstat, aby viděl, jak to dopadne – jestliže to dopadne“.

Jak dopadne souboj ministerstva obrany zvaného „Zelený hnus“ s ministerstvem „Pravdy a lásky“, když oběma dnes šéfují bývalí disidenti? Věřím oběma jeho dnešním šéfům, ale mám obavy jen z rozhodčího tohoto zápasu, jestliže jím je Kalousek.  Jestliže se běžně mluvilo o justiční mafii, jestliže  podle médií  bylo státní zastupitelství  v rozvalu  a  policie v rozkladu – jestliže se stále opakovala podezření, že ten či onen státní zástupce, soudce či policista nehájí  občany a zákon, ale mafii, zločince a korupčníky – pak je to výsledek  více než dvacetiletého čekání na vítězství pravdy a lásky. Podřazení  orgánu státní žaloby počátkem 90 let, majícího monopol na trestní stíhání, ministerstvu spravedlnosti, tedy politické straně  a zamítnutí modelu nezávislé prokuratury, nebylo omylem, jak jsem si tehdy myslel, ale tehdejším záměrem nejsilnější politické strany (ODS), která si myslela, že takovou bude věčně.

Do včera platilo – jaká politika, takové orgány trestního řízení! Byli  jsme  toho svědky denně, na jedné straně nestíhaní tuneláři a politici s korupčními stamiliony a ministerští úředníci „jen“ s desítkami milionů – na druhé straně nepotrestaní vrazi podnikatelů a na Slovensku už i advokátů. JUDr. Ernest Valko byl statečným bojovníkem za právo, spravedlnost a proti slovenské mafii. Byl, už není – postarala se o to kulka z pistole.

Případ „Barták“ se však vymyká dosavadním kauzám. Být za tak krátkou dobu v politice podezřelým z tolika afér, je skutečně unikum. Podezřelá koupě 90 lehkých obrněných vozidel Iveco za 3,6 miliardy, stejně podezřelý nákup  4 španělských transportních letadel CASA, zakázky ministerstva obrany na zbraně a munici pro firmu Bartákova kamaráda Michala Smrže, nákup obrněných vozidel ATF Dingo, které podle pořízených nahrávek náměstka Jaroslava Kopřivy doprovázela „bartákovina“, jak se pan náměstek vyjádřil, činí postavení pana doktora náměstka  a  ministra nejistějším, než by to dokázalo pouhé obvinění nějakých, byť vysoce postavených Američanů. Vše podle stejného modelu. Zakázka se přihraje bez výběrového řízení kamarádu nebo spřízněné firmě, ten si kromě obvyklé marže přirazí  i  velkoprovizi a vše zaplatí daňoví poplatníci. Že je takové vozidlo nebo letadlo mnohem dražší, než stejné zakoupené jiným státem od stejné firmy? Jednoduchá odpověď – má lepší vybavení.

Kdo z policistů nebo státních zástupců se vyzná v radarových systémech, laserem řízených kanónech a podobné technice? Ale ještě mnohem horší je, že lékaři-neurologovi byla svěřena odpovědnost za nákup vojenské techniky mající zajišťovat bezpečnost ČR. Musí proto nést odpovědnost za svá rozhodnutí a měl by ji nést i premiér Nečas, který jak sám řekl, doporučil  neurologa Bartáka za náměstka ministra obrany ministru Šedivému, protože mu při  seznámení MUDr. Barták řekl, že se zajímá o vojenské věci (sic).

To je kalibr srandy, jako tvrzení Dalíka, že šel  kolem  restaurace (další sic), kde se jednalo o nákupu Pandurů, tak si k jednajícím přisedl, aby jako zástupce veřejnosti na takový obchod dohlížel (sic.sic.sic.) Sic=doslova, doslovně, skutečně, tak, právě tak. Celá legrace pak vyvrcholila mým dopisem panu premiérovi na internetu ZDE, kde jsem se mu ve čtyřstránkovém dopisu s popisem mé vojenské kvalifikace, znalostí  a vědomostí z vojenské historie a zbraní, nabídl do funkce náměstka ministra obrany. Pan premiér mi dokonce odpověděl, samozřejmě negativně.

Budu-li ironický, budu konstatovat, že příští personální lékařské obsazení vězeňské nemocnice na Pankráci bude na úrovni: MUDr. Martin Barták, MUDr. David Rath, MUDr. Petr Kot, MUDr.Kateřina Pancová, MUDr. Jaroslav Barták, MUDr. Pavel Bém. Možná by bylo efektivnější, kdyby jim ty miliony nechali, mohli by si za ně pořídit vlastní nemocnici, kde by museli doživotně léčit pacienty zadarmo.

Dochází tedy opravdu k obratu? Možná! Ale MUDr. Pavel Bém se vrací do politiky. To co se zdálo po zveřejněných odposleších s Janouškem nemožné, je skutečnost.  Za jeho éry primátora měla Praha přijít o miliardu. Open-krad (Opencard), tunel Blanka jsou to, o čem zatím víme.

Kdo věří tomu, že spřátelená firma a kamarád - její majitel, ministerskému dohazovači za supervýdělek  nic nedá a jen ho pozve na pivo? Kdo věří tomu, že pan Kalousek s kamarádem panem Hávou hovořili jen o počasí? Přirovnáme-li výrok o vítězící pravdě a lásce, byť v nejmenovaném časovém horizontu, k učení Ježíše Krista, má svůj význam – jde o věčnou kultivaci lidského počínání  a další  stavební  kámen naší křesťanské civilizace. Ale z hlediska pozemské spravedlnosti  a právního státu, je to jen další mina v jeho základech. Kam se hrabou komunisti. Ti měli své  jogurty a čokolády ze specielních prodejen, šestsettřináctky a rekreaci na Orlíku.

O milionech  a stamilionech si ani nemohli nechat zdát, nevymysleli  by  tehdy,  co s nimi. Nebezpečím pro demokracii není ani tak nezakázaná komunistická strana, ale demokratičtí politici vyznávající zásadu: „já na kamaráda, kamarád miliony na mně“. Kdo si na mně  a mou vilu v Toskánsku  ještě vzpomene, až moje stamiliony zakryjí  další a další skandály? Jak směšný je dnes Gross se svým neprokázaným jedním milionem na byt a stamilionem za akcie?  Tenkrát při sametové revoluci  jsme zpívali:„Jednou budem dál“. A také jsme!

A shora uvedené kauzy? Odsouzení, odvolání, dovolání, zrušení a vrácení, nové odsouzení, opět odvolání a dovolání , ústavní stížnost – koho to za 5 let bude zajímat? Budou přece nové skandály a na politické šachovnici budou namísto krále a královny vládnout Kmotři a jejich střelci, věže padnou a koně zchromnou. A pěšci budou pochodovat za pravdou a láskou. Bude to tak? Myslím, že ano. Má ještě smysl se tomu bránit? Ano má!

Na závěr si nemohu nepoložit pro mě jako věřícího člověka bolestnou otázku, proč o ministerstvo obrany po celá léta od převratu tak usilovala Lidová strana a také mu většinu doby vládla, ta strana, která má k desateru přikázání ze všech politických stran nejblíže. A proč její náměstek Jaroslav Kopřiva se pohybuje tak nebezpečně blízko, nebo přímo ve středu posledních odhalených skandálů tohoto ministerstva. Proto, že jen její politici ovládají latinu, aby věděli  co obnáší římské: „Secretum  meum mihi“?JUDr.Milan Hulík

 

Autor: Milan Hulík

Fotogalerie

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.