Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Neděle 07. března 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Trojnásobný vítěz Wintermana podpoří díky výzvě „Vzhůru pomoci“ dvě nemocné děti

07.03.2021 - Trojnásobný vítěz Wintermana podpoří díky výzvě...

Počasí

07.03.2021 - Neděle

Teplota: 4 / -3 - SkoroJasno

08.03.2021 - Pondělí

Teplota: 4 / -3 - SkoroJasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Když slyšíte na ledu praskání, vraťte se na břeh!

08. února 2021 - 15:03

Zpět na seznam článků

Hasiči radí

Když slyšíte na ledu praskání, vraťte se na břeh!

ilustrační snímek zdroj foto: HZSOLK

Jakmile se hladiny rybníků či vodních nádrží pokryjí vrstvou ledu, lidé si vyrážejí zabruslit na čerstvém vzduchu a v přírodě. Ne vždy je však pohyb po zamrzlém povrchu bezpečný. Především v případech, kdy se teploty často mění.

Hasiči se během zimy setkávají s událostmi, kdy je potřeba pomoci přimrzlým zvířatům nebo zachránit psy, kteří se zaběhli na led. Občas řeší i dramatičtější situace, kdy je po proboření do ledové vody v ohrožení lidský život.

A jak vypadá záchrana z ledu z pohledu zasahujících hasičů? Co dělat, abyste jim záchranu usnadnili? „Pokud víme, že se člověk probořil ledem, už v garážích se oblékáme do speciálních suchých obleků určených pro práci na vodě. Převlékají se vždy dva hasiči, aby se po příjezdu na místo nezdržovali. V těchto případech jde o čas, takže to musí odsýpat,“ popisuje vedoucí instruktor olomouckých hasičů-potápěčů Josef Skalka s tím, že je nejdůležitější podobné události vždy nahlásit na tísňovou linku. Ještě předtím, než se sami pustíte do záchrany kamaráda nebo třeba zaběhnutého psa. „Když vidíte, že se někdo probořil, ihned volejte. Když by se vám záchrana nepodařila a sami byste se ledem probořili, těžko budete z vody volat hasiče,“ zdůraznil zkušený potápěč.

ilustrační snímek zdroj foto: HZSOLK

Než hasiči po příjezdu vyskáčou z kabiny, mají na sobě kompletní výbavu. Kromě obleku také přilbu, rukavice a záchrannou vestu, v níž jsou bodce do ledu. „Ty bych doporučil do výbavy každého bruslaře, který se pohybuje po přírodním ledě. Je to bezvadná sebezáchranná pomůcka, díky níž se můžete dostat z vody zpět na led velmi rychle,“ podotýká instruktor.

ilustrační snímek zdroj foto: HZSOLK

K záchranným pracím na vodě automaticky vždy vyjíždí také člun.

O jeho nasazení se rozhoduje po prvotním rychlém průzkumu přímo na místě události. „Odhadujeme sílu ledu a jeho kvalitu. Vždy se snažíme o co nejrychlejší a nejefektivnější zásah, takže vybíráme co nejkratší a nejjednodušší cestu k tonoucímu. Většinou se tedy postupuje tak, že lanem zajistíme jednoho hasiče, který se pro tonoucího vydá. Pokud to lze, jde po svých, jakmile se začne bořit, lehne si na břicho a plazí se,“ popisuje instruktor.

Při záchraně by se lidé měli co nejméně hýbat, aby kolem sebe nevířili vodu, a tak led okolo sebe nečinili ještě víc kluzký. „To je pak záchrana složitější, fyzicky náročnější a nebezpečnější. Když člověk poslouchá naše pokyny a spolupracuje, jde to snáz. V každém případě, jde o vypjatou situaci, takže se dá chápat, že jsou lidé vystrašení a panikaří,“ říká hasič.

ilustrační snímek zdroj foto: HZSOLK

Z ledu kromě osob zachraňují hasiči i zvířata, například přimrzlé labutě, srny či psy. V roce 2015 vytahovali hasiči ze zamrzlého jezera Poděbrady u Olomouce ženu, která se probořila asi patnáct metrů od břehu, když zachraňovala svého psa, který se topil o dalších patnáct metrů dále. Díky zásahu hasičů vše dobře dopadlo a oba, byť podchlazení, koupel v ledové vodě přežili.

Autor: red., L. Balážová, zdroj foto: HZS OLK

Fotogalerie

ilustrační snímek               zdroj foto: HZSOLK

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Jeseníky

Jeseníky

Fotek: 28
Přidáno: 06.01.2021

Přestupní terminál Šumperk

Přestupní terminál Šumperk

Fotek: 21
Přidáno: 16.11.2020

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.