Pátek 28. února 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Sportovcem roku 2019 je tenistka Muchová

28.02.2020 - Sportovcem roku 2019 je tenistka Muchová - Olomoucký kraj...

Počasí

28.02.2020 - Pátek

Teplota: 4 / 1 - prehanky-Sníh

29.02.2020 - Sobota

Teplota: 5 / 0 - Zataženo

Keltská kamenná hlava v Olomouci

10. února 2020 - 16:10

Zpět na seznam článků

Na přepravu dalšího cenného originálu archeologického nálezu dohlédli policisté

Keltská kamenná hlava v Olomouci

I přes nepřízeň počasí v pondělí 10. února olomoučtí policisté přivezli za přísných bezpečnostních opatřeních a bez újmy do Vlastivědného muzea v Olomouci nejznámější český archeologický nález – Keltskou kamennou hlavu.

převoz Keltské kamenné hlavy zdroj foto: PČR

převoz Keltské kamenné hlavy zdroj foto: PČR

převoz Keltské kamenné hlavy zdroj foto: PČR

převoz Keltské kamenné hlavy zdroj foto: PČR

Opuková hlava měří asi pětadvacet centimetrů a lze ji zařadit do mladší doby železné.

Keltská kamenná hlava zdroj foto: PČR

„Po Věstonické Venuši jsme pro Vás ve Vlastivědném muzeu v Olomouci připravili snad ještě větší zážitek. Návštěvník uvidí poprvé v Olomouci originál Keltské hlavy, ve světě nejznámějšího archeologického nálezu z ČR, kterou vystavíme společně s Národním muzeem. Kdo viděl originál Věstonické Venuše, ten musí vidět i originál Keltské hlavy,“ přiblížil připravovanou výstavu Břetislav Holásek, ředitel Vlastivědného muzea v Olomouci.

Archeologická výstava, jejíž příprava trvala téměř dva roky, se zaměřuje na prezentaci jednoho z nejznámějších nálezů na území České republiky, a to na kamennou hlavu nalezenou v roce 1943 v pískovně na katastru Mšeckých Žehrovic na Rakovnicku. Originál keltské hlavy je uložen v Národním muzeu v Praze. Pro svou unikátnost je tento předmět k vidění pouze výjimečně.„Národní muzeum ji zapůjčuje velice sporadicky, a to i do zahraničí. Dokonce v expozicích Národního muzea není vystaven její originál, ale pouze kopie," uvedl Antonín Valenta, mluvčí Vlastivědného muzea v Olomouci.

Na základě nálezových okolností i některých užitých výzdobných prvků můžeme kamennou plastiku zařadit do mladší doby železné, kdy na našem území pobývali Keltové. Nedaleko místa objevu kamenné hlavy se rozkládal ohrazený areál interpretovaný jako privátní dvorec obývaný vysoce postaveným členem keltské společnosti.

Výstavní panely seznámí návštěvníky s etnikem Keltů, a to prostřednictvím zmínek antických dějepisců a poznatků současného archeologického bádání. „Výstava bude také rozšířena o cenné trojrozměrné exponáty – zbraně, ukázky keramiky, mince, šperky a jiné předměty denní potřeby – ze sbírek Vlastivědného muzea v Olomouci, které návštěvníkům přiblíží život v mladší době železné,“ upřesnil Lukáš Hlubek, kurátor Vlastivědného muzea v Olomouci. „Existují knihy, které by měl číst každý, aniž se třeba o literaturu hlouběji zajímá. Podobné je to například s obrazy – alespoň díla nejznámějších mistrů znají většinou všichni, bez ohledu na to, zda dějiny umění studovali.

Keltská kamenná hlava, kterou nově vystavuje Vlastivědné muzeum v Olomouci, patří do stejné kategorie - měl by ji vidět každý, podobně jako Věstonickou Venuši, již jsme měli v krajském městě na konci minulého roku. Skvělé na tom všem je, že abyste mohli obdivovat díla věhlasných autorů nebo zcela unikátní historické nálezy, nemusíte jezdit ani do Prahy, ani do Paříže – stačí navštívit centrum Olomouckého kraje,“ doplnil Ladislav Okleštěk, hejtman Olomouckého kraje.

Výstava bude podléhat přísným bezpečnostním opatřením, která budou minimálně stejně přísná, jako při výstavě Věstonické Venuše. (zdroj VM Olomouc)

Originál Keltské kamenné hlavy si budou moci návštěvníci prohlédnout ve dnech 11. února až 23. února ve Vlastivědném muzeu v Olomouci.

Autor: red., L. Hejtman, VM Olomouc, zdroj foto: PČR

Fotogalerie

Další články z rubriky

Každá šestá restaurace připravuje pokrmy na přepáleném fritovacím oleji

Každá šestá restaurace připravuje pokrmy na přepáleném fritovacím oleji

Přepálené fritovací oleje obsahují látky škodlivé pro lidské zdraví

Vichřice Sabine a Julie zasáhly přibližně 1,3 miliony kubíků dříví

Vichřice Sabine a Julie zasáhly přibližně 1,3 miliony kubíků dříví

Lesy ČR odhadují škodu na 350 až 400 milionů korun.

Prodej zábavní pyrotechniky se nejvíce provozuje na tržnicích

Prodej zábavní pyrotechniky se nejvíce provozuje na tržnicích

Ke konci roku zakázala ČOI prodej téměř 940 kusů pyrotechnických výrobků

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.