Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Čtvrtek 02. května 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Začala plavební sezóna na Baťově kanále

01.05.2024 - Začala plavební sezóna na Baťově kanále - 1. května

Počasí

02.05.2024 - Čtvrtek

Teplota: 20 / 14 - Oblačno

03.05.2024 - Pátek

Teplota: 20 / 14 - obcasny-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Klinika nukleární medicíny FN Olomouc má nový pavilon

22. listopadu 2023 - 20:41

Zpět na seznam článků

S nejmodernějším přístrojem PET/CT a dalším špičkovým vybavením

Klinika nukleární medicíny FN Olomouc má nový pavilon

Klinika nukleární medicíny FN Olomouc má nový pavilon zdroj foto: FN OL

Novou přístavbu stávajícího pracoviště PET/CT s nejmodernějším přístrojovým vybavením pro diagnostiku a léčbu zejména onkologických onemocnění otevřela Klinika nukleární medicíny Fakultní nemocnice Olomouc. Pavilon označený jako X2 se nachází v centrální části nemocničního areálu a tvoří jednolitý stavební celek s původní budovou X. Celkové výdaje dostavby pavilonu a jeho přístrojového vybavení činí více než 329,4 milionu korun. Projekt Rekonstrukce a modernizace Kliniky nukleární medicíny FN Olomouc je spolufinancován Evropskou unií v rámci reakce Unie na pandemii COVID-19. Výše dotačních prostředků dosáhla 135 milionů Kč, zbývající část je hrazena z vlastních zdrojů FN Olomouc, a to včetně přístrojového vybavení (téměř 116,7 milionu).

Rekonstrukci a dostavbu Kliniky nukleární medicíny zahájila FN Olomouc přípravnými pracemi v březnu 2022. Výsledkem je zhruba po roce a půl nová dvoupodlažní budova vybavená dalším přístrojem PET/CT pro vyšetření pacientů s nádorovými i zánětlivými procesy. „Jednalo se o jeden z nejnákladnějších projektů realizovaných v naší nemocnici v posledních letech. Je však potřeba si uvědomit, že moderní medicína se bez drahého přístrojového vybavení a odpovídajících prostor zkrátka neobejde. Jsme proto rádi, že tento projekt získal podporu evropských dotačních fondů a i díky těmto společným prostředkům bude možné nabídnout našim klientům špičkovou péči, navíc v komfortním a krásném prostředí, což jistě ocení také personál kliniky,“ uvádí ředitel FN Olomouc profesor Roman Havlík.

V pavilonu X2 vznikla nová vyšetřovna PET/CT, která bude fungovat nezávisle na již fungující první vyšetřovně. Druhé podlaží objektu bude sloužit jednak laboratořím pro výrobu a distribuci radiofarmak, jednak jako zázemí pro personál. V rámci rekonstrukce kliniky byla vybudována také nová recepce a přímé propojení mezi stávající místností aplikace a nově navrženou laboratoří. „Naše klinika je jedním z mála pracovišť, která poskytují celé spektrum v České republice dostupných vyšetřovacích metod nukleární medicíny. Na lůžkovém oddělení jsou prováděné terapeutické výkony včetně teranostiky karcinomu prostaty a neuroendokrinních nádorů. Nová dostavba tedy umožní i rozšíření kapacity našeho lůžkového zařízení. Díky své komplexnosti je naše pracoviště historicky nejvíce vyhledávané lékaři v přípravě na specializaci v oboru. Probíhá u nás celá řada klinických studií umožňujících zavedení nových diagnostických a léčebných metod do praxe. Díky dostavbě vznikla i moderní laboratoř, jejíž zapojení do provozu přinese nové možnosti v přípravě a výrobě radiofarmak,“ kvituje přínosy projektu přednosta Kliniky nukleární medicíny FN Olomouc profesor Milan Kamínek.

Jednou ze součástí kliniky je od roku 2005 PET/CT pracoviště. „Narůstající množství vyšetření prováděných na jednom přístroji, kterých je až 4,5 tisíce ročně, si vynutilo rozšíření tohoto pracoviště o druhý PET/CT přístroj. Naše klinika tak bude schopna uspokojit rostoucí poptávku po těchto vyšetřeních a zároveň efektivněji využít nakupovaná radiofarmaka. Nově instalovaný přístroj je ve srovnání s tím stávajícím technicky vyspělejší. Díky lepšímu rozlišení lze detekovat jemnější struktury a jeho vyšší citlivost umožňuje snížit aplikovanou aktivitu radiofarmaka a časovou náročnost vyšetření,“ doplňuje primářka Kliniky nukleární medicíny Libuše Quinn.

Samotný objekt X2 vznikl jako dostavba stávajícího pavilonu X, jenž zároveň prošel rekonstrukcí. Stavební práce realizovala společnost OHLA ŽS, a.s. za cenu zhruba 168,4 milionu korun bez DPH. „Vzhledem k tomu, že se přístavba nachází na trasách inženýrských sítí, bylo nutné vybudovat podzemní technický kanál. Nový objekt je také vysoce náročný z hlediska chlazení. Proto vyrostl také nový objekt zdroje chladu,“ shrnuje uskutečněné stavební práce vedoucí Odboru investic FN Olomouc František Valíček.

Nová vyšetřovna v objektu X2 je vybavena nejnovější generací PET/CT přístroje Biograph Vision od firmy Siemens Healthcare. „Hybridní PET/CT vyšetření, které spojuje funkční molekulární zobrazování se zobrazováním anatomie těla, je nezastupitelné při vyšetřeních pacientů z onkologických, zánětlivých, kardiologických i neurologických indikací. Nová technologie detektorů umožní vyšetřujícímu personálu odhalit i menší léze, než tomu bylo doposud, a tím lépe sledovat vývoj onemocnění. Tyto nové technologie vedou ke zkrácení času skenování a tím také ke snížení radiační zátěže pacienta. Také umožnují použití širší škály radioizotopů a díky tomu je možné rozšíření diagnostických metod na specializovaném pracovišti. Společně s novým PET/CT byly pořízeny i dva nové laminární boxy pro přípravu radiofarmak. Jejich pořízením byla umožněna příprava radiofarmak značených izotopem 68Ga, která jsou v současnosti velice žádaná ze strany onkologických oborů. Zároveň tím došlo také k rozšíření spektra poskytovaných vyšetření a byla navýšena provozní kapacita laboratoře, takže bude možné provádět souběžně vyšetření s použitím různých radiofarmak,“ popisuje nové přístrojové vybavení kliniky Nela Skulová z Oddělení biomedicínského inženýrství FN Olomouc.

Klinika nukleární medicíny FN Olomouc se zaměřuje nejen na poskytování diagnostické zdravotní péče, ale i terapeutických úkonů na lůžkovém oddělení především u onkologických pacientů, a sice v rámci Komplexního onkologického centra (KOC), které se v olomoucké nemocnici nachází. Spolupracující vysoce specializovaná centra KOC působí nejen v Olomouckém kraji, ale v případě některých specifických diagnóz také v kraji Moravskoslezském, Zlínském a Jihomoravském.

S pomocí Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) a týmu Centra pro regionální rozvoj České republiky, které projekty IROP zastřešuje, realizovala FN Olomouc už osm projektů, na které EU přispěla celkem 921 miliony korun. „FN Olomouc je jedním z našich nejvýznamnějších partnerů. Zkušenosti a profesionalitu jejího projektového týmu dokládá osm podpořených projektů. Těší nás spolupracovat na projektech, které významně zvyšují úroveň zdravotní péče v našem region,“ pochvaluje si ředitel olomoucké pobočky Centra pro regionální rozvoj  Aleš Marousek.

Autor: red., A. Fritscher, zdroj foto: FN OL

Fotogalerie

 Klinika nukleární medicíny FN Olomouc má nový pavilon   zdroj foto: FN OL
Klinika nukleární medicíny FN Olomouc má nový pavilon   zdroj foto: FN OL
Klinika nukleární medicíny FN Olomouc má nový pavilon   zdroj foto: FN OL
Klinika nukleární medicíny FN Olomouc má nový pavilon   zdroj foto: FN OL
Klinika nukleární medicíny FN Olomouc má nový pavilon   zdroj foto: FN OLKlinika nukleární medicíny FN Olomouc má nový pavilon   zdroj foto: FN OL
Klinika nukleární medicíny FN Olomouc má nový pavilon   zdroj foto: FN OL
Klinika nukleární medicíny FN Olomouc má nový pavilon   zdroj foto: FN OL
Klinika nukleární medicíny FN Olomouc má nový pavilon   zdroj foto: FN OL
Klinika nukleární medicíny FN Olomouc má nový pavilon   zdroj foto: FN OL

Související články

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.