Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Čtvrtek 25. února 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

VIDEO. Policejní honička v Litovli

25.02.2021 - VIDEO. Policejní honička v Litovli - Zdrogovaný řidič...

Počasí

25.02.2021 - Čtvrtek

Teplota: 12 / 4 - Jasno

26.02.2021 - Pátek

Teplota: 12 / 2 - obcasny-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Koaliční smlouva v Šumperku je podepsána

27. října 2014 - 22:54

Zpět na seznam článků

Starostou má být opět Brož, ustavující zastupitelstvo se sejde v pátek

Koaliční smlouva v Šumperku je podepsána

poslední společné foto zastupitelů Šumperku zvolených za období 2010-2014 foto:sumpersko.net

Koaliční smlouvu v Šumperku podepsali v pondělí 27. října v podvečer zástupci ČSSD, Nezávislé volby, KDU-ČSL a Strany zdravého rozumu. Dohodli se na rozdělení křesel ve vedení šumperské radnice. „Na starostu je navržen Zdeněk Brož za Nezávislou volbu,“ uvedl Jan Přichystal, šéf vyjednávacího týmu ČSSD, jenž má získat post prvního místostarosty.

Druhým zástupcem starosty se pravděpodobně stane Tomáš Spurný za KDU-ČSL. V městské radě se ČSSD chystá obsadit tři křesla, stejný počet by jich měl připadnout Nezávislé volbě, dvě KDU-ČSL a jedno Straně zdravého rozumu. „Za ČSSD mohu říci, že navrhneme Jiřího Gondu a Zdeňka Muroně,“ upřesnil Přichystal. Účastníci koaliční dohody podle jeho slov vypracují programové prohlášení. „Bude jakýmsi průnikem programů stran účastných na dohodě. Vzniknout by mělo do konce roku. S jeho obsahem seznámíme veřejnost,“ tvrdí Přichystal.

Koalice bude fungovat s tichou podporou TOP 09. „Podporujeme vytvořenou koalici, ale protože nemáme zástupce v radě ani předsedy výborů či komisí, nepovažuje TOP 09 za relevantní podepisovat koaliční smlouvu, protože nebudeme schopni ovlivnit její naplňování,“ řekla Lenka Ottová, bezpartijní zastupitelka za TOP 09.

budova šumperské radnice

Aktivní opozicí se chystá být podle slov svého lídra Martina Janíčka hnutí ANO. V opozici skončí také uskupení Sdružení PRO-REGION a Piráti. „Odmítáme podporovat Zdeňka Brože na pozici starosty města. Tento fakt je lídru Nezávislé volby zřejmě znám, protože se na nás v rámci předvolebního vyjednávání ani neobrátil. Voliči nás volili právě proto, že stojí o změnu. V koaliční smlouvě bychom trvali na transparentnosti radnice, zveřejňování smluv, objednávek a faktur na internetu, a dalších našich hlavních programových bodech. O totéž budeme usilovat i z pozice aktivní opozice, na kterou se velmi těšíme,“ tvrdí Zdeňka Dvořáková Kocourková.

O konečné podobě vedení města rozhodne až zastupitelstvo, jehož ustavující zasedání se odehraje v pátek 31. října. Veřejné jednání začíná v 15 hodin ve velkém sále Domu kultury.

pozvánka zdroj:mus

Koaliční jednání v Šumperku trvala déle než dva týdny. „V naší straně byly dva názorové proudy. Na základě výsledků našeho vyjednávání jsme se ujednotili na naší páteční členské schůzi na společném postupu,“ přiznal lídr ČSSD.

PRO-REGION a Piráti podporovali na pozici starostky Irenu Jonovou (ČSSD). Druhým místostarostou se měl podle představ zástupců tohoto politického uskupení stát další sociální demokrat – Jan Přichystal nebo Jiří Gonda. Křeslo druhého místostarosty chtěli pro zástupce ANO. „ČSSD se ocitla v rozhodující pozici, kdy si v podstatě mohla říci o jakoukoliv pozici. Vzhledem k výše uvedenému se zdá být nepochopitelné, proč by se představitelé ČSSD měli rozhodnout pro model jednoho místostarosty, který jim nabídla Nezávislá volba. Jedině snad, že je to tak pro představitele ČSSD pohodlnější,“ podivuje se Dvořáková Kocourková. Stejné uspořádání podporovalo při povolebních vyjednáváních také ANO. „Nechápu rozhodnutí ČSSD, které se vydalo proti vůli voličů i proti svému vlastnímu usnesení,“ uvedl Janíček.

Anketa mezi zastupiteli ZDE

Autor: Vladimíra Krejčí

Fotogalerie

poslední společné foto zastupitelů Šumperku zvolených za období 2010-2014 foto:sumpersko.net

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Jeseníky

Jeseníky

Fotek: 28
Přidáno: 06.01.2021

Přestupní terminál Šumperk

Přestupní terminál Šumperk

Fotek: 21
Přidáno: 16.11.2020

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.