Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pátek 03. července 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Pátrání po utonulém vodákovi na Šumpersku

03.07.2020 - Pátrání po utonulém vodákovi na Šumpersku - Stále...

Počasí

03.07.2020 - Pátek

Teplota: 22 / 16 - obcasny-Déšť

04.07.2020 - Sobota

Teplota: 24 / 11 - PoloJasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Koncert k výročí republiky v Šumperku

16. října 2019 - 08:37

Zpět na seznam článků

Moravská filharmonie Olomouc a světoznámá houslistka Julie Svěcená

Koncert k výročí republiky v Šumperku

Moravská filharmonie Olomouc zdroj foto: d.k.

Na koncertu k výročí vzniku samostatného Československého státu zahraje Moravská filharmonie Olomouc pod vedením dirigenta Marka Štilce.

Marek Štilec zdroj foto: dk

Moravská filharmonie Olomouc patří k předním a nejstarším symfonickým orchestrům v České republice. Sídlí v historické metropoli Moravy a již více než 70 let funguje jako centrum hudebních aktivit v kraji. Na jejím uměleckém vývoji se podílely významné osobnosti české i světové hudební scény. Za všechny jmenujme například dirigenty Otto Klemperera a Václava Neumanna, houslisty Josefa Suka a Gidona Kremera či violoncellistu Pierra Fourniera.

Za dobu své existence si Moravská filharmonie Olomouc vytvořila mimořádně rozsáhlý a rozmanitý repertoár. Věnuje se především velkým tvůrcům světové hudby 19. a 20. století, propaguje však i soudobou českou a světovou hudební tvorbu, o čemž svědčí uvedení více než 250 novinek. Orchestr se rovněž řadí k autentickým interpretům klasiků české národní hudební kultury: Antonína Dvořáka, Bedřich Smetany, Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů.

KONCERT K ČESKÉ STÁTNOSTI - program:

Ján Cikker: Symfonietta op. 16 č. 1

Antonín Dvořák: Romance pro housle a orchestr f moll op. 11

Antonín Dvořák: Mazurek pro housle a orchestr e moll op. 49

Vítězslav Novák: Jihočeská suita op. 64

Dirigent: Marek Štilec

Sólistka: Julie Svěcená – housle

Julie Svěcená zdroj foto: d.k.

Jako speciální host vystoupí světoznámá houslistka Julie Svěcená absolventka Royal Academy of Music v Londýně, kde pokračuje v postgraduálním studiu pod vedením prof. Rodneyho Frienda MBE, je považovaná za jednu z nejnadějnějších mladých houslových talentů. Vítězka mezinárodní rozhlasové soutěže Concertino Praga roku 2010 v oboru sólové housle rozsáhle koncertuje na domácích i zahraničních pódiích. Vystupovala několikrát v USA, Japonsku, Velké Británii, Francii, Lucembursku, Německu, Rakousku, Polsku, Itálii, Švýcarsku, Slovensku, v jordánském Ammánu či v amfiteátru skalního města Petra.

Na housle začala hrát ve čtyřech letech a své první vystoupení odehrála již v pěti. V roce 2013 odmaturovala na Pražské konzervatoři ve třídě profesorky Dany Vlachové. V současné době studuje na Royal Academy of Music v Londýně, ve třídě profesora Rodneyho Frienda MBE (bývalého koncertního mistra London Philharmonic, New York Philharmonic Orchestras, BBC Symphony Orchestra). Absolvovala několik mistrovských kurzů a masterclassů, například s Maximem Vengerovem, Idou Haendel, Zakharem Bronem, Yuzuko Horigome, György Paukem, Stephenem Shippsem či Borisem Kushnirem.

Slavnostní akce se uskuteční v pátek 25. října v 19 hodin ve Velkém sále Domu kultury Šumperk

Společně uvedou koncertní program složený ze skladeb Antonína Dvořáka, Jána Cikkera a Vítězslava Nováka. Slavnostní večer pořádá Olomoucký kraj a Město Šumperk ve spolupráci s Domem kultury Šumperk.

Vstupné 150 korun.

Autor: red., M. Horáková - dk, zdroj foto: DK

Fotogalerie

Moravská filharmonie Olomouc                    zdroj foto: d.k.

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.