Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Úterý 19. června 2018 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Motorkář, kterého přehlédla řidička u Sobotína, měl štěstí a narozeniny bude slavit dvakrát v roce!

18.06.2018 - Motorkář, kterého přehlédla řidička u Sobotína, měl...

Počasí

Přeháňky-Déšť

19.06.2018 - Úterý

Teplota: 27 / 13 - Přeháňky-Déšť

Přeháňky-Déšť

20.06.2018 - Středa

Teplota: 26 / 15 - Přeháňky-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Končí platnost řidičských průkazů vydaných v roce 2007

07. prosince 2017 - 16:48

Zpět na seznam článků

Průkaz si zatím vyměnilo jen šedesát procent řidičů

Končí platnost řidičských průkazů vydaných v roce 2007

ilustrační snímek zdroj foto: MD

V roce 2007 bylo vydáno více jak osm set tisíc řidičských průkazů, což je nejvíce v historii. Doklady jsou vydávány s dobou platnosti na deset let, mnoho řidičů proto čekala výměna dokladu právě v průběhu letošního roku.

Téměř polovina řidičů, kterým řidičský průkaz letos propadl je ve věkové skupině 61+. Je tedy otázka, kolik z nich má ještě zájem si řidičský průkaz vyměnit. Během prosince skončí platnost dokladu dalším 37 tisícům motoristům. Nejvíce řidičů s končícím průkazem je z Prahy, Středočeského, Jihomoravského a Moravskoslezského kraje.

statistika končících ŘP k 1.12.2017 zdroj: MD

K výměně řidičského průkazu za nový stačí přijít s platným průkazem totožnosti na příslušný úřad podle místa trvalého bydliště řidiče a donést jednu průkazovou fotografii a současný řidičák. „Lhůta pro vydání je dvacet dnů. V případě, že řidič využije vydání v expresním termínu do pěti dnů, vyjde ho výměna na pět set korun. Za standardní výměnu řidič neplatí žádný poplatek, a to ani v případě, že mu řidičský průkaz již propadl a on žádá o výměnu zpětně. Úřad řidiče za opožděnou výměnu nijak nepokutuje,“ uvedl tiskový mluvčí ministerstva Tomáš Neřold.

Řidič s propadlým dokladem se ale vystavuje riziku pokuty za řízení bez platného dokladu. „Za tento přestupek mu při silniční kontrole hrozí pokuta do dvou tisíc korun na místě, v případě správního řízení až dva a půl tisíce korun,“ upozorňuje mluvčí.

Během příštího roku by měla postupně vypršet platnost téměř 677 tisícům řidičských průkazů. „Výměnu lze bezplatně provést již tři měsíce před skončením platnosti dokladu,“ upřesnil Tomáš Neřold.

Autor: red., T. Neřold

Fotogalerie

ilustrační snímek           zdroj foto: MD

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.