Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pondělí 15. dubna 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Cesty napříč Tureckem

13.04.2024 - Cesty napříč Tureckem - Pozvánka do kina Retro

Počasí

15.04.2024 - Pondělí

Teplota: 15 / 11 - obcasny-Déšť

16.04.2024 - Úterý

Teplota: 12 / 7 - Zataženo

Zde je místo pro Vaši reklamu

Kontrola Potravinářské inspekce ukázala nízkou kvalitu dovozových sýrů

22. srpna 2018 - 08:37

Zpět na seznam článků

Nevyhověl každý čtvrtý

Kontrola Potravinářské inspekce ukázala nízkou kvalitu dovozových sýrů

ilustrační snímek zdroj foto:SZPI

Na základě nevyhovujících výsledků minulých kontrol uskutečnila Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) cílenou kontrolní akci zaměřenou na segment přírodních polotvrdých sýrů původem ze zahraničí. K nejznámějším druhům polotvrdých sýrů patří mezi tuzemskými spotřebiteli eidam, čedar, gouda a další.

V rámci cílené kontrolní akce inspektoři zkontrolovali celkem sto jednadvacet vzorků přírodních polotvrdých sýrů, laboratorní analýze bylo podrobeno čtyřiašedesát výrobních šarží. „Z čtyřiašedesáti šarží laboratorní rozbor prokázal nevyhovující parametry u patnácti šarží, což představuje téměř čtvrtinu. Podíl nevyhovujících vzorků i typy pochybení ukazují, že řada zahraničních výrobců stále nevěnuje kontrole jakosti potravin určených pro trh v České republice dostatečnou pozornost,“ uvedl tiskový mluvčí Pavel Kopřiva.

U devíti vzorků rozbor prokázal vyšší než deklarovaný obsah soli, u čtyř vzorků nižší než deklarovaný podíl sušiny na hmotnosti výrobku a u tří vzorků nižší než deklarovaný podíl tuku v sušině. Sušina a tuk v sušině patří ke klíčovým parametrům jakosti sýrů a je-li skutečný podíl sušiny nebo tuku v sušině nižší, než kolik uvádí výrobce na obalu, jedná se klamání spotřebitele. Vyšší než deklarovaný obsah soli ve výrobku představoval u některých vzorků až masívní nedodržení výživových údajů z tabulky výživových hodnot, kterou musejí výrobci povinně uvádět na obalu.

Přehled nevyhovujících sýrů - zpracoval Pavel Kopřiva zdroj: SZPI

Potravinářská inspekce zveřejnila přehled všech hodnocených vzorků i na portálu Potraviny na pranýři v sekci Tematické kontroly, kde je k dispozici i fotodokumentace. Odkaz ZDE „Vzorky inspektoři odebrali u třinácti kontrolovaných osob – maloobchodních prodejců - zejména zástupců velkých obchodních řetězců. S kontrolovanými osobami zahájíme správní řízení o uložení pokuty,“ uvedl tiskový mluvčí SZPI, který dodal: „Vzhledem k neuspokojivým výsledkům kontrolní akce bude kontrolní tlak inspekce v segmentu dovozových polotvrdých sýrů pokračovat i v budoucnu.“

Autor: red.,P.Kopřiva, zdroj foto:SZPI

Fotogalerie

ilustrační snímek           zdroj foto:SZPI

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.