Sobota 22. února 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Pětapadesátiletá řidička v Zábřehu nadýchala v sobotu ráno 2,99 promile

22.02.2020 - Pětapadesátiletá řidička v Zábřehu nadýchala v...

Počasí

22.02.2020 - Sobota

Teplota: 7 / 1 - Zataženo

23.02.2020 - Neděle

Teplota: 9 / 7 - obcasny-Déšť

Kontrola loňských burčáků přinesla vyšší počet nevyhovujících vzorků

17. ledna 2020 - 20:59

Zpět na seznam článků

Inspektoři prověřili 290 prodejních míst

Kontrola loňských burčáků přinesla vyšší počet nevyhovujících vzorků

ilustrační snímek zdroj foto: archiv

Výsledky kontrol burčáku a částečně zkvašeného hroznového moštu (ČZHM) v prodejní sezóně loňské roku ukázaly vyšší počet nevyhovujících vzorků i vyšší míru závažnosti zjištěných pochybení (přídavek vody, nadlimitní přicukření), než v předchozích letech.

V loňské sezóně inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) prověřili celkem 290 prodejních míst burčáku a ČZHM. V 61 případech inspektoři přistoupili k odběru vzorku pro analýzu v laboratoři. „Komplexní laboratorní analýza prokázala nevyhovující parametry u deseti vzorků, přičemž v některých případech vzorek nevyhověl ve více hodnocených znacích,“ uvedl tiskový mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Rozbory prokázaly pochybení u následujících parametrů:

Nepovolený přídavek vody (falšování, prokázán přídavek tzv. exogenní vody) – tři případy; Nadlimitní obohacení dodaným cukrem – tři případy; Neodpovídající objem – jeden případ; Nadlimitní obsah alkoholu – dva případy; Podlimitní obsah alkoholu – dva případy

Inspektoři uskutečnili kontroly u prodejců i u výrobců, a to zejména u těch, jejichž vzorky v minulosti nevyhověly požadavkům právních předpisů a u nových dosud neprověřených prodejců, kde převládá stánková forma prodeje. Tyto odběry se ve zvýšené míře uskutečňují i na základě podnětu spotřebitele. „Při kontrole burčáku a ČZHM se SZPI mj. zaměřuje na tzv. senzorické požadavky – inspektor na místě hodnotí chuť, vůni a barvu nápoje, řádné označení zboží pro spotřebitele, odpovídající průvodní dokumentaci dokládající původ zboží a hygienu prodeje,“ upřesnil Pavel Kopřiva.

Při odběru vzorku laboratoř SZPI v Brně prostřednictvím hodnot izotopových poměrů stabilních izotopů vodíku měřených na nukleární magnetické rezonanci a izotopových poměrů stabilních izotopů kyslíku a uhlíku měřených na hmotnostním spektrometru prověřuje geografický původ hroznů, ze kterých byl burčák vyroben. Dále je sledována např. přítomnost syntetických barviv, etanolu z přidaného cukru, množství přidané vody, obsah alkoholu, obsah oxidu siřičitého aj.

přehled zdroj SZPIpřehled zdroj SZPIpřehled zdroj SZPIpřehled zdroj SZPI

Burčák je národní legislativou chráněný tradiční výraz, jehož použití je vyhrazeno pro částečně zkvašený hroznový mošt vyrobený z hroznů révy vinné sklizených a zpracovaných v České republice v daném roce a prodejní sezóna je ohraničena obdobím od 1. srpna do 30. listopadu. Výrobek totožných parametrů, ovšem vyrobený z hroznů sklizených mimo ČR, je možné prodávat pod názvem „částečně zkvašený hroznový mošt“, nikoliv „burčák“. Případné zneužití tradičního výrazu - burčák je považováno za klamání spotřebitele a SZPI v takových případech přistupuje k zahájení správního řízení a uložení pokuty.

Autor: red., P. Kopřiva

Fotogalerie

ilustrační snímek               zdroj foto: archiv

Další články z rubriky

„Rekordman dne“ projel Sobotínem rychlostí 85km/h

„Rekordman dne“ projel Sobotínem rychlostí 85km/h

Policie v rámci dopravně bezpečností akce na Šumpersku zkontrolovala 120 vozidel

Policisté kontrolovali řidiče autobusů

Policisté kontrolovali řidiče autobusů

Zaměřili se na tzv. zbytkový alkohol

Lesníci nyní trhají šišky z jehličnanů

Lesníci nyní trhají šišky z jehličnanů

Na podzim se může zapojit i veřejnost

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.