Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Středa 25. května 2022 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Soutěž Podnikavé hlavy zná své vítěze

25.05.2022 - Soutěž Podnikavé hlavy zná své vítěze - Prvenství...

Počasí

25.05.2022 - Středa

Teplota: 16 / 11 - obcasny-Déšť

26.05.2022 - Čtvrtek

Teplota: 17 / 10 - obcasny-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Kostel svatého Mořice

05. května 2021 - 06:49

Zpět na seznam článků

Studenti přírodovědecké fakulty vytvořili web jeho i unikátních Englerových varhan

Kostel svatého Mořice

Kostel svatého Mořice zdroj foto: upol.cz

Studenti katedry informatiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Ivo Šmerek a Daniel Bazala vytvořili nové webové stránky pozdně gotického kostela svatého Mořice v centru Olomouce, které obsahují informace o dění ve farnosti i údaje o památce samotné. 

Kostel od roku 2018 prochází rozsáhlou rekonstrukcí a nyní přišla řada i na unikátní Englerovy varhany pocházející z roku 1745 – těm studenti věnovali samostatný web. Varhany byly loni rozebrány a čeká je náročná oprava, na kterou mohou lidé prostřednictvím nových webových stránek přispět. „Webové stránky vznikly u příležitosti rekonstrukce kostela svatého Mořice a jeho varhan. Kostel dostal nový kabát, stejně tak i jeho web, který si o to již několik let říkal. Ten jsme od základu přestavěli, přeorganizovali a umožnili správcům jednodušší manipulaci s webovým obsahem,“ uvedl Ivo Šmerek.

Farníci na novém webu kostela svatého Mořice najdou aktuální informace o dění ve farnosti a také o jejích službách. Turistům web přibližuje historii a kulturní význam památky, která patří k dominantám centra Olomouce, a to i pomocí fotogalerie. Z webu lze přejít na internetové stránky věnované Englerovým varhanám, které jsou největším hudebním nástrojem svého druhu v Česku a řadí se mezi nejmohutnější varhany v celé střední Evropě. „Tento web umožňuje veřejnosti adoptovat si píšťaly dle vlastního výběru. Kdokoliv tak může snadno a rychle finančně přispět na probíhající rekonstrukci varhan,“ podotkl Ivo Šmerek.

Varhany v kostele svatého Mořice tvoří celkem 7884 píšťal. Unikátní hudební nástroj si podle Dana Bazaly svoje vlastní internetové stránky zasloužil. „Na webu je zmíněna jejich historie, nechybí ani seznam varhaníků, audiovizuální záznamy a samozřejmě to nejdůležitější – adopce píšťal. S tvorbou varhanních stránek nám pomáhali hlavní varhaník Jiří Stodůlka a diecézní organolog Jan Gottwald,“ podotkl Daniel Bazala.

Podoba nových webových stránek nadchla probošta římskokatolické farnosti u svatého Mořice Františka Hanáčka. „V uplynulých dvou letech náš chrám prošel náročnou rekonstrukcí a nové webové stránky jsou taktéž takovou novou fasádou, na kterou můžeme být právem hrdí,“ komentoval web František Hanáček a ocenil ochotu, vstřícnost i profesionalitu studentů PřF UP, kteří se na tvorbě internetových stránek podíleli.

Součástí nového webu kostela svatého Mořice je i formulář zpětné vazby, takže každý návštěvník může autorům napsat komentář k obsahu či nápady pro případné vylepšení webových stránek. „Pár takových zpráv už se nám sešlo,“ dodal Ivo Šmerek, který doufá, že i díky nové webové prezentaci se zvýší zájem veřejnosti o tuto historickou památku v centru Olomouce.

Autor: red., G. Sýkorová Dvorníková, zdroj foto: upol

Fotogalerie

Kostel svatého Mořice                zdroj foto: upol.cz

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.