Úterý 03. října 2023 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

O5 a Radeček míří na hory

02.10.2023 - O5 a Radeček míří na hory - S novým hitem vyrazí na...

Počasí

03.10.2023 - Úterý

Teplota: 23 / 12 - PoloJasno

04.10.2023 - Středa

Teplota: 16 / 10 - SkoroJasno

Kostely, muzea i protiatomový kryt zvou na netradiční prohlídky

16. srpna 2022 - 12:01

Zpět na seznam článků

Dny evropského dědictví v Šumperku

Kostely, muzea i protiatomový kryt zvou na netradiční prohlídky

VM Šumperk zdroj foto: archiv

V sobotu 17. září se v rámci Dnů evropského dědictví otevřou památky i v Šumperku. Návštěvníci budou moci vyrazit na netradiční bezplatné prohlídky památek, které nebývají běžně přístupné, prohlédnout si všechny šumperské kostely, divadlo či vystoupat na radniční věž. Program doplní Den řemesel ba Točáku.

Od deváté hodiny ranní bude v suterénu budovy radnice připraven průvodce, který návštěvníky doprovodí na ochoz radniční věže. Zájemci budou moci nahlédnout do zákulisí Divadla Šumperk v doprovodu divadelní inspicientky, a to v devět o půl jedenácté dopoledne a o půl třetí odpoledne.

V Geschaderově domě si návštěvníci budou moci prohlédnout stálou expozici Čarodějnické procesy, průvodce je zavede také do jinak nepřístupných částí objektu. Otevřeno bude také všech šest šumperských kostelů, již tradičně klášterní kostel Zvěstování Panny Marie a barokní farní kostel sv. Jana Křtitele, kostel sv. Barbory v Jiráskových sadech, evangelický kostel u obchodní akademie, starokatolický kostel u křižovatky ulice Generála Krátkého a Husitské i pravoslavný chrám sv. Ducha postavený v byzantském slohu.

Pro veřejnost bude zdarma otevřeno Vlastivědné muzeum v Šumperku či vikýřovické Muzeum silnic. Zajímavé nahlédnutí do minulosti nabídnou prohlídky dnes již nepoužívaného protiatomového krytu na bývalém žerotínském zámku s komentářem bývalého náčelníka civilní obrany okresu Šumperk Jiřího Skrbka. Prohlídky budou začínat u vchodu do tělocvičny na nádvoří „Zámečku“.

Zájemci se mohou zapojit do soutěže ve sbírání razítek. „Do letáku Dnů evropského dědictví bude možné získat razítko ve vybraných památkách. Po získání osmi z deseti možných otisků razítek půjde soutěžící do Informačního centra Šumperk a po předložení správně vyplněného letáku si přímo na místě vylosuje jednu ze zajímavých cen. Letáky budou k dispozici v jednotlivých památkách nebo v informačním centru,“ říká koordinátor DED z oddělení kultury a vnějších vztahů šumperské radnice Antonín Linet.

Autor: red., S.Singerová - mus,

Fotogalerie

VM Šumperk            zdroj foto: archiv

Exkluzivní Fotogalerie

BASKET: TJ Šumperk vs BK Příbor 79:45

BASKET: TJ Šumperk vs BK Příbor 79:45

Fotek: 70
Přidáno: 30.09.2023

Čokoládové Losiny 2023 - III.

Čokoládové Losiny 2023 - III.

Fotek: 45
Přidáno: 28.09.2023

Čokoládové Losiny 2023 - II.

Čokoládové Losiny 2023 - II.

Fotek: 65
Přidáno: 26.09.2023

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.