Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Sobota 20. dubna 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Motorkář havaroval před Červenohorským sedlem

20.04.2019 - Motorkář havaroval před Červenohorským sedlem - Letecky...

Počasí

Jasno

20.04.2019 - Sobota

Teplota: 21 / 6 - Jasno

Jasno

21.04.2019 - Neděle

Teplota: 18 / 7 - Jasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Kouty mají za sebou první mistrovství republiky v nordic walkingu

15. září 2014 - 22:44

Zpět na seznam článků

Náročná trasa překvapila i úřadujícího mistra Slovenska Andreje Véghu

Kouty mají za sebou první mistrovství republiky v nordic walkingu

Olomoucko-opolské hry 2014 foto:sumpersko.net

První otevřené mistrovství České republiky v nordic walkingu doplnilo v sobotu 13. září už třetí ročník Olomoucko-opolských her. Kromě špičkových výkonů sportovců přilákala návštěvníky do areálu v Koutech nad Desnou řada atrakcí. „Dopoledne se odehrály soutěže hasičských družstev mladších a starších žáků O pohár starosty obce Loučná nad Desnou. Slavnosti doplnila výstava veteránů. K dobré pohodě přispěla vystoupení kapel Dixileand Loučná nad Desnou a Yesblues. Řada návštěvníků také využila poloviční slevy na lanovku a vyjeli se podívat na Medvědí horu,“ přiblížil víkendovou akci Tomáš Hrbáček, tiskový mluvčí sportovního areálu.

Olomoucko-opolské hry 2014

Vítězem prvního mistrovství Česka v nordic walkingu se stal Petr Kaláb ze Slezanu Frýdek-Místek. Desetikilometrovou trasu urazil za hodinu a dvanáct minut. S minutovým odstupem dosáhl cíle úřadující mistr Slovenska Andrej Végh. Na třetí příčce se umístil Polák Marcin Ślusarczyk. Soutěžilo se také v ženské a dětské kategorii. „Náročnost trasy mě překvapila. Bylo to jedno z největších převýšení terénu, které jsem kdy absolvoval. Rozhodně šlo o nejtěžší závod v sezoně. Tak obtížnou trasu jsem nezažil ani na mistrovství Slovenska na Štrbském plese,“ svěřil se po závodě stříbrný Andrej Végh z Bratislavy, jehož dosavadním největším mezinárodním úspěchem je páté místo na mistrovství světa.

Olomoucko-opolské hry 2014

Chůzi se speciálními sportovními holemi se Végh věnuje tři roky, předtím rekreačně běhal. Na nordic walkingu se mu líbí, že harmonicky rozvíjí svalstvo celého těla a že se sportuje v přírodě. FOTOGALERIE

Nordic walking neboli severská chůze je mladý sport původem z Finska. „Do česko-slovenského prostoru se dostal asi před deseti lety, ale získává si stále víc příznivců všech věkových kategorií. Je to nejrychleji se rozvíjející ozdravně-sportovní aktivita na světě. Účast 48 závodníků na prvním mistrovství Česka je toho dokladem,“ uvedla Lucia Okoličányová, prezidentka slovenské asociace tohoto sportovního odvětví.

Lucia Okoličányová

Nordic walking pomáhá lidem se zvládáním řady zdravotních obtíží, v mnoha případech může posloužit jako prevence. Sama Okoličányová se k němu dostala před pěti lety, kdy jako bývalá vrcholová sportovkyně řešila následky nepřiměřené zátěže organismu. „Při nordic walkingu se zapojuje více než devadesát procent svalů celého těla, čímž je nesmírně prospěšný. Pomáhá dětem s poruchami učení, seniorům, nemocným, dokonce i vozíčkářům, je však důležité mít potřebné vybavení a zvládnout techniku,“ objasnila Okoličányová a upozornila, že hole pro nordic walking se liší od trekingových.

Olomoucko-opolské hry 2014

Sportovně-zábavné hry, které připomínají spolupráci Olomouckého kraje s Opolským vojvodstvím, přilákaly do Koutů řadu návštěvníků. Ani o následujících víkendech ruch v místním centru zábavy a sportu neutichne.

V sobotu 20. září se tu odehraje druhý ročník extrémního horského duatlonu Koutyman. Trasa začíná výběhem z náměstí v nadmořské výšce 560 metrů okolím lanovky a cyklistický výjezd k horní nádrži na Dlouhých Stráních až do výšky 1300 metrů. Pokračovat budou kolem Mravenečníku, zdolají sjezdovku, závod pak zakončí běh v okolí lyžařského střediska. Trasa povede přes horní stanici lanovky na Medvědí hoře ve výšce 1100 metrů. „Zatím se přihlásilo padesát účastníků, očekáváme jich asi osmdesát,“ upřesnil Hrbáček.

Tomáš Hrbáček vpravo

Na sobotu 27. září je plánováno otevřené mistrovství České republiky v pivním trekingu. Na trasách dlouhých šest a dvanáct kilometrů účastníky čekají občerstvovací stanice s pivem, bonusovým panákem rumu a malým občerstvením. Hromadný start se odehraje v areálu Kouty ve 14 hodin. Soutěžit mohou muži, ženy i týmy. Připravena je také kategorie dogtreking, v níž pán pije a pes táhne. V případě záměny rolí budou závodník i s čtyřnohým společníkem diskvalifikováni.

Olomoucko-opolské hry 2014

Letní provoz lanovky na Medvědí horu končí 30. září. V říjnu bude jezdit pouze o víkendech a v době podzimních prázdnin od 27. do 29. října.

Olomoucko-opolské hry 2014

Milovníci horské turistiky se mohou těšit na novou rozhlednu, jež má být na Medvědí hoře zpřístupněna do poloviny října. „Lyžaři jistě uvítají nové toalety, které budou do zimy dokončeny u horní stanice lanovky,“ uvedl Hrbáček.

Autor: red.,V.Krejčí, foto:sumpersko.net

Fotogalerie

Olomoucko-opolské hry 2014    foto:sumpersko.net
Olomoucko-opolské hry 2014    foto:sumpersko.net
Olomoucko-opolské hry 2014    foto:sumpersko.net
Olomoucko-opolské hry 2014    foto:sumpersko.net
Andrej Végh             foto: sumpersko.net

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Velikonoce na zámku Velké Losiny

Velikonoce na zámku Velké Losiny

Fotek: 23
Přidáno: 20.04.2019

Ceny města Šumperka 2018 - I.

Ceny města Šumperka 2018 - I.

Fotek: 82
Přidáno: 17.04.2019

Ceny města Šumperka 2018 - II.

Ceny města Šumperka 2018 - II.

Fotek: 60
Přidáno: 17.04.2019

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.